נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס לתקיפה הכימית בסוריה ואמר כי יקבל החלטה בנוגע לסוריה בזמן הקרוב. "במידה ופוטין אחראי לתקיפה הוא עלול לשאת באחריות". כשנשאל על קיומה של אופציה צבאית מול סוריה, השיב טראמפ: "כל האפשרויות על השולחן".

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס היום בפתח ישיבת הקבינט השבועית לתקיפה הכימית בסוריה. טראמפ אמר כי יקבל החלטה בנוגע לסוריה בזמן הקרוב "נקבל החלטות משמעותיות ב-24 ל-48 שעות הקרובות. נבין האם זאת רוסיה, אם זאת סוריה, אם זאת איראן או אם אלו כולן ביחד. זה עניין הומניטרי איום ונורא. אם הם חפים מפשע שיתנו לנו להיכנס ולבחון את מה שקרה שם". טראמפ המשיך ואמר כי במידה ופוטין אחראי לתקיפה הוא "פוטין עלול לשאת באחריות".

כשנשאל על קיומה של אופציה צבאית מול סוריה, השיב טראמפ: "כל האפשרויות על השולחן".

מוקדם יותר אמר מזכיר ההגנה האמריקני ג'ים מאטיס שהוא לא פוסל "שום דבר" אחרי המתקפה במעוז המורדים בדומא, שלפי החשד הייתה כימית. כשנשאל על ידי כתבים בפנטגון אם ארה"ב תפעל בצורה כלשהי, למשל בביצוע תקיפות אוויריות, השיב מזכיר ההגנה: "כרגע אני לא פוסל שום דבר".

בממשל האמריקני מאשימים את רוסיה באחריות על המשך המתקפות הכימיות של סוריה, למרות הסכם על פירוק מנשק כימי ב-2013. מאטיס אמר היום: "הדבר הראשון שאנחנו חייבים לבדוק הוא מדוע עדיין נעשה שימוש בנשק כימי – כשרוסיה הייתה ערבה להעברת כל הנשק הכימי. לכן אנחנו הולכים לעבוד עם בעלות הברית והשותפות שלנו, בנאט"ו, בקטאר ובכל מקום, ולטפל בנושא הזה".

הערב מסרה מחלקת המדינה שארה"ב מתייעצת עם בעלות בריתה על התגובה לשימוש של משטר אסד בנשק כימי. "לזוועה הבלתי מתקבלת על הדעת יהיו השלכות", אמרו במחלקת המדינה, והוסיפו שכוחות המשטר ובני בריתו מונעים מפקחים בינלאומיים להגיע לדומא.

גורמים רשמיים בממשל האמריקני ממשיכים בחקירת האירועים והודיעו היום כי קיימת הערכה שנעשה שימוש בנשק הכולל גז עצבים. לפי סוכנות הידיעות רויטרס, החקירה האמריקנית לא קובעת מי עומדת מאחורי התקיפה, למרות החשדות כי מדובר במשטרו של אסד. במחלקת המדינה האמריקנית אישור את הדיווח ומסרו כי הסימפטומים מהם סובלים הנפגעים "תואמים פגיעה מגז עצבים".

במקביל, יותר מ-50 אלף בני אדם כבר מתכוננים לצאת מהעיר דומא המופצצת במסגרת הסכם הפינוי שנחתם בין הצדדים הנלחמים בסוריה. בין המתפנים, יצאו גם מורדים ומשפחותיהם. בתמורה, הכוחות המורדים, ששולטים באזור עיר דומא, ישחררו כ-200 בני ערובה.

ארצות הברית, שהודיעה אתמול כי היא תומכת במאמץ דיפלומטי לגבות מחיר מאלו האחראים להתקפה הכימית בסוריה, הודיעה היום כי תפעל במסגרת מועצת הביטחון בניסיון לפתוח בחקירת האירועים. המשלחת האמריקנית כבר העבירה ל-15 המדינות החברות טיוטת החלטה שתורה על פתיחה בבדיקה. לפי דיפלומטים, הטיוטה צפויה לעלות לדיון במועצת הביטחון כבר היום.

כזכור, במהלך השבת נהרגו למעלה ממאה וחמישים בני אדם במתקפה של כוחות המשטר בעיר דומא. רוב ההרוגים: ילדים. ע"פ הדיווחים, במסגרת התקיפה נעשה שימוש מסיבי בנשק כימי.

תמונות וסרטונים שהופצו מלמדים על גודל הזוועה. בתיעודים נראים ילדים פצועים והרוגים ברחובות, כשביניהם מסתובבים כוחות החירום בניסיון להציל את מי שניתן. התיעוד, כאמור, מזוויע ואנחנו נמנעים מלפרסם אותו מטעמים מובנים.

סוריה מכחישה את הדיווחים וטוענת שמדובר בקונספרציה של ארגוני המורדים לנוכח הקריסה הצבאית שלהם.

אחרי המתקפה הכימית בסוריה; האם טראמפ יתקוף?

טראמפ על התקיפה הכימית בסוריה: פוטין ואיראן תומכות ב"אסד החיה"