בזמן שפקחי הארגון הבינלאומי למניעת נשק כימי מנסים לאסוף דגימות ועדויות מדומא, השגריר האמריקני בארגון הזהיר כי יש אפשרות שמוסקבה חיבלה בשטח. השגריר הבריטי אמר כי תועדו 390 דיווחים על השימוש בנשק כימי בסוריה מאז 2014

ארצות הברית אמרה היום (שני) כי ייתכן שרוסיה חיבלה באתר שבו אירעה המתקפה הכימית בפרברי דמשק, שנכבשו לחלוטין על ידי המשטר בגיבוי רוסיה. השגריר האמריקני בארגון למניעת נשק כימי (OPCW) קרא לגוף במהלך דיון סגור לגנות את המשך השימוש בנשק כימי.

בתקיפה בדומא ביום שבת שעבר נהרגו עשרות בני אדם שנחשפו לפי הטענות לגזים רעילים, ובתגובה תקפו ארצות הברית, בריטניה וצרפת שלושה מתקנים הקשורים לתכנית הכימית. רוסיה וסוריה מכחישות כי נעשה שימוש בנשק כימי.

"היה צריך לגנות מזמן את שלטון הטרור הכימי שמטילה ממשלת סוריה ולדרוש דין וחשבון בינלאומיים למי שאחראי למעשים הנפשעים הללו", אמר השגריר קנת' וורד, בדברים שהגיעו לידי סוכנות הידיעות רויטרס. "הבנו שייתכן שהרוסים ביקרו בזירת המתקפה. אנחנו חוששים שהם פגעו בשטח מתוך כוונה לסכל את המאמצים של משלחת הבדיקה לקיים חקירה מעמיקה".

פקחים של הארגון מבקרים בחלקים שונים בדומא היום, כשהם מנסים לאסוף דגימות, לראיין עדים ולתעד עדויות שיקבעו אם אכן נעשה שימוש בנשק כימי. גורם דיפלומטי אמר לרויטרס כי ייתכן שסולקו ראיות מהשטח, בזמן שהפקחים דנו עם הרשויות הסוריות על גישה לעיירה שעברה לשליטת המשטר בסוף השבוע.

השגריר הבריטי ב-OPCW אמר כי תועדו 390 דיווחים על השימוש בנשק כימי בסוריה מאז 2014, והזהיר כי אם הארגון לא יצליח לפעול בנושא, הוא מסתכן ב"שימוש ברברי נוסף בנשק כימי".