השליט קים ג'ונג און אמר כי אין לו צורך בנשק גרעיני ובניסויים בטילים ארוכי טווח. הנשיא האמריקני: "חדשות מצוינות לעולם. מחכה בציפייה למפגש שלנו". רוסיה לארה"ב "תסיימו את הפעילות הצבאית באזור קוריאה"

שליט קוריאה הצפונית קים ג'ונג און אמר אמש כי לארצו אין צורך בנשק גרעיני ובניסויים בטילים ארוכי טווח. בהכרזה רשמית של המדינה המבודדת בעולם נמסר כי אתר הניסויים הגרעיניים בצפון המדינה ייסגר לאחר ש"סיים את משימתו".

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ הגיב בחשבון הטוויטר להכרזה, וכתב: "חדשות מצוינות עבור קוריאה הצפונית והעולם כולו, זוהי התקדמות גדולה. מחכה בציפייה למפגש שלנו". ההחלטה על הפסקת הניסויים התקבלה בישיבה של הוועד המרכזי של מפלגת השלטון במדינה, שהתכנסה לדון ב"צעד חדש" במדיניות.

ההודעה מגיעה יממה לפני שקים ייפגש עם נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'ה אין, שהתייחס להחלטה, ואמר: "זו התקדמות משמעותית לפירוז הנשק הגרעיני בחצי האי הקוריאני". השניים צפויים לדון בפתרון הבעיה הגרעינית ובניסיון לסיים את הסכסוך בין שתי המדינות.

ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, בירך על הודעת קוריאה הצפונית והגדיר אותה כ"התפתחות חיובית". עם זאת, אמר כי "חשוב שהתפתחות זו תוביל לפירוקה המלא והבלתי הפיך של המדינה מנשק גרעיני, נשק להשמדה המונית וטילים". שר ההגנה היפני אמר כי זה לא הזמן להפחית בלחץ על קוריאה הצפונית. יפן מאז ומעולם דבקה במדיניות של לחץ מקסימלי על המדינה המבודדת, כדרך לדחוק בה לנטוש את תוכנית הגרעין ולקרב אותה בחזרה לשאר אומות העולם.

שר החוץ הסיני בירך על הצעד מכיוונה של קוריאה הצפונית, ואמר כי יעזור להורדת המתחים בחצי האי הקוריאני ולקדם פירוז גרעיני. סין מאמינה כי החלטתה של קוריאה הצפונית תעזור להקל על המצב בחצי האי", אמר בהצהרה רשמית באתר האינטרנט של משרד החוץ, "סין מברכת על כך".

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני אמרה כי הודעתה של קוריאה הצפונית היא "צעד חיובי בדרך לפירוזה הגרעיני". גם בבריטניה כינו את ההודעה של פיונגיאנג "צעד חיובי" והביעו תקווה כי מדובר בסימן לרצון טוב. "אנחנו נשארים מחויבים לשותפותינו הבינלאומיות במטרתנו להביא לפרוז מלא ובלתי הפיך של חצי האי הקוריאני, ולעשות זאת בדרכי שלום", נכתב בהודעה מטעם הממשלה הבריטית.

הייקו מאס, שר החוץ הגרמני, אמר שאמנם "מדובר בצעד בכיוון הנכון" אך דרש מקוריאה הצפונית לחשוף בפני העולם את ההיסטוריה המלאה של תכנית הגרעין במדינה, וקבע כי רק לאחר שצעד שכזה יבוצע בצורה אמינה, ניתן יהיה לדון בהליך פוליטי משמעותי לפירוז גרעיני בקוריאה.

משרד החוץ הרוסי קרא לארה"ב להפסיק את נוכחותה הצבאית בחצי האי הקוריאני. זאת בעקבות הודעת קים ג'ונג און. בהודעת המשרד נמסר גם כי רוסיה מברכת על הצהרת פיונגיאנג, לפיה אין לקוריאה הצפונית צורך בנשק גרעיני ולכן אתר הניסויים הגרעיניים בצפון המדינה ייסגר לאחר ש"סיים את משימתו".

לפני כשבועיים דווח כי בכירים בקוריאה הצפונית אמרו לארצות הברית כי פיונגיאנג מוכנה לדון בפירוז חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני בפגישתם הצפויה של המנהיג קים ג'ונג און ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ. הצדדים ניהלו בעת האחרונה מגעים חשאיים, במהלכם קוריאה הצפונית העבירה מסר, לפיו היא נכונה לקיים את פגישת הפסגה. הנשיא טראמפ הציב את השיח על פירוק מנשק גרעיני כתנאי מקדים לקיום הפגישה. בתחילת השבוע דווח בכלי תקשורת בקוריאה הדרומית כי נציגים משתי המדינות עובדים על נוסח הכרזה שיסיים את הסכסוך ההיסטוריה ביניהן.

תפנית דרמטית: טראמפ וקים ייפגשו; פיונגיאנג תשהה את תכנית הגרעין

לקראת פריצת דרך? מזכיר המדינה המיועד נפגש עם קים ג'ונג און

טראמפ: "סיכוי טוב שקים יעשה את מה שנכון עבור עמו והאנושות"

מנהיג צפון קוריאה ביקר בסין: "הבטיח לוותר על גרעין"

בעולם מברכים את טראמפ וקים: "צעד בכיוון הנכון"