נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נפגש בבית הלבן עם נשיא צרפת עמנואל מקרון. השניים דנו בהסכם הגרעין עם איראן ובנעשה בסוריה. להבדיל מחילוקי הדעות בנוגע לאיראן, נראה שבנושא סוריה מקרון הצליח לשכנע את טראמפ שלא להשיג את כוחותיו מהמדינה

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ומקבילו הצרפתי עמנואל מקרון שמתארח בוושינגטון, קיימו היום (שלישי) מסיבת עיתונאים משותפת בבית הלבן, כאשר נושא הסכם הגרעין עם איראן עמד בלב דבריהם. השניים הציגו חילוקי דעות בנוגע להסכם הגרעין, אך הבהירו את חשיבותו של שיתוף הפעולה בין המדינות.

במהלך מסיבת העיתונאים, טראמפ איים על איראן כי אם תמשיך לאיים בתגובה לפרישה אמריקאית מההסכם, היא "תשלם מחיר כבד מאוד, מחיר שמדינות מעטות שילמו כמוהו". גם במהלך מסיבת העיתונאים טראמפ סירב להתחייב שייפרוש מהסכם הגרעין, אך חזר על עמדתו כי מדובר בהסכם רע, שלא היה צריך להיחתם.

מקרון, לעומת זאת, הדגיש את יתרונות ההסכם עם איראן, והבהיר כי אמנם צריך להפעיל לחץ רב על איראן בנוגע לתפקידה במזרח התיכון, אך הסכם הגרעין הוא חלק מהפיתרון לבעיה שטהרן מהווה ולא חלק מהבעיה. "אתה מחשיב את הסכם הגרעין להסכם רע", אמר מקרון לטראמפ, אך הוסיף: "מספר חודשים שאני אומר שמדובר בהסכם לא מספק, אבל הסכם שמונע נשק גרעיני איראני". מקרון הוסיף כי הסוגיה האיראנית מורכבת מארבעה יסודות, תוכנית הגרעין לטווח קצר, לטווח ארוך, תוכנית הטילים והשפעתה על מדינות האזור.

טראמפ ומקרון (צילום: מתוך חשבון הטוויטר של נשיא צרפת)

מקרון הוסיף כי הסכם הגרעין מטפל בתוכנית הגרעין לטווח הקרוב, אך צריך להתבסס עליו וליצור הסכמים נוספים על בסיסו. "לא שיניתי את דעתי", אמר מקרון, והוסיף, "אנחנו צריכים למצוא את המסגרת שבמסגרתה, ביחד עם מעצמות האזור ואיראן עצמה נגיע לפיתרון. צרפת לא נאיבית בנושא זה, אך גם לא נחזור על טעויות העבר, כל פעם שניסינו להחליף שלטון במדינה זרה, הוא התחלף באנרכיה וטרור. אנחנו צריכים לחתור להסכם נוסף, שירחיב את ההסכם האיראני, וביחד בטווח הרחוק נמצא גם פיתרון לסוריה, פתרון של שלום, עלינו לעבוד על כל נושאי האזור".

להבדיל מחילוקי הדעות בנוגע לאיראן, נראה שבנושא סוריה מקרון הצליח לשנות את דעתו של מקבילו האמריקאי שהצהיר כי בכוונתו למשוך את צבא ארה"ב מהמדינה המזרח תיכונית בהקדם. במהלך מסיבת העיתונאים, טראמפ חזר על רצונו לצאת מסוריה, אך הודה כי אם ארה"ב תצא מצפון המדינה, איראן תיכנס במקומה, ואמר "אנחנו לא רוצים לתת לאיראן כרטיס כניסה לאזורים שיצאנו מהם".