נשיא צרפת המבקר בארצות הברית נאם בפני הקונגרס כי מדינתו לא תפרוש מהסכם הגרעין של מדינות המערב עם איראן ללא אופציה טובה יותר. עם זאת, מקרון שיגר מסר לטהרן: המטרה ברורה – שלאירן לעולם לא יהיה נשק גרעיני

נשיא צרפת עמנואל מקרון העורך בימים אלא ביקור ממלכתי בארצות הברית, אמר הערב (רביעי) בנאומו בקונגרס האמריקאי כי מדינתו לא תפרוש מהסכם הגרעין של מדינות המערב עם איראן ללא אופציה טובה יותר. עם זאת, מקרון שיגר מסר לטהרן: המטרה ברורה – שלאירן לעולם לא יהיה נשק גרעיני "אסור שלאיראן יהיה נשק גרעיני. לא עכשיו, לא עוד חמש שנים ולא עוד 10 שנים". בנאומו הראשון בוושינגטון מאז נבחר, התייחס מקרון גם לסוריה, ההתחממות הגלובלית והלאומנות החדשה שמאיימת לדבריו על הסדר העולמי.

על רקע ההערכות ההולכות וגוברות כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יממש את הבטחתו ויורה בחודש הבא על פרישה מהסכם הגרעין, נשיא צרפת ביקש לשלוח מסר גם לבית הלבן ולממשל האמריקני. לדבריו, אין לבטל את ההסכם מבלי שיש חלופה מוצקה במקום.

את נאומו פתח מקרון עם מסר לפיו לצרפת וארה"ב "יש קשר מיוחד מאוד" ובלתי ניתן להפרדה המבוסס על ערכים דמוקרטיים משותפים. הנשיא הצרפתי ציין כי אירופה וארה"ב ניצבות בפני איומים משותפים ועליהן לפעול ביחד כדי לטפל בהם באופן יעיל.

לדברי מקרון, המערכת הבינלאומית נמצאת בנקודה קריטית המצריכה פעולה משותפת והתווית דרך תגובה אחידה למערב, בין היתר בשל הלאומנות הקיצונית: "ארה"ב ואירופה יכולות לכונן סדר עולמי חדש של המאה ה-21. זה דורש יותר מתמיד את המעורבות המכרעת של ארה"ב ביצירת ושמירה על העולם החופשי של היום, ארה"ב היא זו שהמציאה אותו והיא זו שעכשיו צריכה לעזור ולהמציא אותו מחדש".

המנהיג הצרפתי התייחס גם למצב הביטחוני בסוריה, כשלושה שבועות לאחר שארצו תקפה במדינה המזרח תיכונית יחד עם ארה"ב ובריטניה בתגובה למתקפה שביצע משטר אסד בעיר דומא. הוא הזהיר כי על העולם לפעול על מנת למנוע מאירן לבחוש באזור ולהוביל את המזרח התיכון למלחמה.

מקרון התייחס גם להתחממות הגלובלית, ביקר את ההחלטה של טראמפ לפרוש מהסכם האקלים ושיגר עקיצה לעבר הנשיא האמריקני כשהשתמש בסיסמת הבחירות של האחרון. "אין לנו כוכב נוסף", אמר לנוכחים. "עלינו לעבוד ביחד עם מנהיגים עסקיים וקהילות מקומיות כדי להפוך את כדור הארץ לנהדר שוב".

אתמול בפגישה בין מקרון לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, רמז טראמפ כי יסכים לתיקונים "מוצקים" בהסכם הגרעין עם איראן, אך הוסיף מסר תקיף לשלטונות בטהרן כי יהיו להם בעיות "גדולות מבעבר" אם יתחילו מחדש את תוכנית הגרעין. טראמפ ומקרון נועדו אתמול בבית הלבן ושוחחו על הסכם הגרעין עם איראן, והנשיא האמריקאי חייב להחליט עד 12 במאי אם יעמוד באיומו לפרוש מההסכם שהושג בשנת 2015. הנשיא הצרפתי סיפר כי במהלך הפגישה הועלה הרעיון שצוותים משני הממשלים יגבשו הסכם חדש עם איראן. בפתח הפגישה שב טראמפ על עמדתו כי מדובר בהסכם "איום ונורא שאסור היה לעשות אותו". אולם הוא לא פסל את האפשרות כי יהיה מוכן לשמור על ההסכם אם יבוצעו בו תיקונים מהותיים, בין השאר בסוגיית הטילים הבליסטיים. "לא נאפשר לדברים מסוימים להתרחש. הם מנסים לייצר טילים, ואנחנו לא נסכים לכך".

יגמר בפשרה? דיווח: ארה"ב ומעצמות אירופה יחתמו על "הסכם גרעין משלים"

טראמפ לאיראן: "אם תאיימו עלינו, תשלמו מחיר כבד שמעטות שילמו"