נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ החליט הערב לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן. "ישראל הוכיחה שאיראן פיתחה נשק גרעיני" • כל הפרטים והעדכונים

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ החליט הערב לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן. "ישראל הוכיחה שאיראן פיתחה נשק גרעיני".

הנשיא הודיע על הכזרת הסנקציות ברמה הגבוה ביותר והזהיר את מדינות המערב "כל אומה שתעזור לאיראן במסעה לנשק גרעיני – עלולה גם להיפגע מהסנקציות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את הנשיא טרמפ על החלטתו ״עם ישראל מעריך מאוד את החלטת טראמפ האמיצה לבלום את ההסכם״

• על פי דיווחים בטלוויזיה האירנית נשיא אירן רוחאני יגיב על נאום נשיא ארה"ב טראמפ הערב. "הנשיא רוחאני ימסור הצהרה בתגובה לנאום טראמפ בעניין הסכם הגרעין", נכתב בהודעה מקדימה.

• מיד לאחר הכרזת טראמפ ישא ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה מיוחדת.

• גורמים בממשל האמריקני: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יפרוש מהסכם הגרעין אך לא יטיל סנקציות נוספות על איראן בחצי שנה הקרובה.

• גורמים בממשל טראמפ עדכנו את חברי הקונגרס כי הנשיא האמריקאי יכריז על פרישה מהסכם הגרעין עם איראן.

• דיווחים כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר לנשיא צרפת עמנואל מקרון כי החליט לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן. בבית הלבן ובצרפת מיהרו להכחיש את הדיווח.

• נשיא צרפת עמנואל מקרון ישוחח הערב עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, על ההצהרה הצפויה של הנשיא טראמפ על פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין.

• גורם אמריקני רשמי אמר כי הנשיא דונלד טראמפ החליט לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן.

• מחוקקים איראנים פנו למנהיג העליון עלי חמינאי ואמרו כי אם ארה"ב תנסה לכפות את "הדרישות הלא לגיטימיות" שלה, הם יחייבו את המשטר להגיב "באכזריות".

בעולם ממתינים בדריכות להודעתו של דונלד טראמפ הערב בדבר הסכם הגרעין עם איראן. מנהיגי המעצמות האירופיות שחתומות על ההסכם הזהירו את וושינגטון שפרישה אמריקנית תהרוס שנים של עבודה, שהסתיימו בהסכם שמונע מאיראן לפתח נשק גרעיני. מתנגדי ההסכם, בראשם בנימין נתניהו, אומרים שהוא לא מונע מאיראן להמשיך בתוכנית הנשק הגרעיני שלה.

אירופה פסימית לקראת ההכרעה של הנשיא האמריקני הערב. גורמים אירופאים מעריכים שטראמפ יודיע על פרישה מההסכם שחתם ברק אובמה ב-2015. בכיר אירופאי שמעורב בקשרים עם איראן אמר שהגורמים האמריקנים ציינו אמש שטראמפ ייסוג מההסכם, אך עדיין לא ברור באלו תנאים ואם הוא יחדש את הסנקציות נגד איראן.

דיפלומט בריטי בכיר אמר כי "לרוע המזל, אנחנו פסימים מאוד לקראת הודעתו של טראמפ היום על איראן. עם זאת, אנחנו חייבים לחכות ולראות מה בדיוק הנשיא טראמפ אומר הערב". הדיפלומט, שסירב להזדהות, הוסיף: "המטרה שלנו תישאר לשמור על ההסכם. אנחנו צריכים לחכות ולהבין מה משמעות התוכנית האמריקנית למטרה המשותפת שלנו למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, ולטפל בפעילותה באזור".

שני גורמים אמריקנים מסרו אחר הצהריים לרשת CNN שטראמפ צפוי להודיע שהוא מאפשר להטיל סנקציות חדשות נגד איראן – צעד ראשון לקראת פרישה מהסכם הגרעין. עם זאת הוסיפו השניים שעד נאומו של הנשיא שום דבר אינו סופי. אם טראמפ יחדש את הסנקציות שהוטלו על איראן הוא ישאיר לבעלות הברית האירופיות – שתומכות בהישארות בהסכם – להחליט בעצמן כיצד לפעול. במקרה כזה איראן תצטרך להחליט אם להמשיך לציית לתנאי ההסכם או להודיע שגם היא בדרך לפרישה. לחידוש הסנקציות נגד איראן ייקח כמה חודשים להיכנס לתוקף, תקופה שבה הממשל האמריקני יפרסם הנחיות לחברות ולבנקים.

השלטון האיראני מסר כי הרפובליקה האיסלאמית ערוכה לכל תרחיש. סגן מפקד משמרות המהפכה אמר שטהרן לא מפחדת מסנקציות אמריקניות – או לחלופין מתקיפה צבאית – ומוכנה לתרחיש הגרוע מכל. אחר הצהריים אמר בכיר איראני לסוכנות הידיעות "פארס" שטהרן לא תהיה "פאסיבית" אם טראמפ יחליט לפרוש מהסכם הגרעין. "אם ההסכם יקרוס בגלל התוקפנות האמריקנית הדבר לא ישרת את האינטרסים של ארה"ב", אמר עלי שאמחני, מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי.

על פי דיווח ב'חדשות 10' שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו, הודיע כבר ביום שישי האחרון לעמיתיו בצרפת, בריטניה וגרמניה כי הנשיא טראמפ דוחה את מסמך ההבנות שגובש עימם בחודשים האחרונים בנוגע לשיפור הסכם הגרעין עם איראן וצפוי להודיע בתוך כמה ימים על החלטתו לגבי פרישה מההסכם.

לפי הדיווח, ביום שישי התקיימה לבקשתו של פומפאו שיחת ועידה טלפונית עם שר החוץ הצרפתי ז'אן איב לה דריאן, שר החוץ הגרמני הייקו מאס ושר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון. מקורות שמעורים בתכני השיחה, אך ביקשו לשמור על עילום שם, ציינו כי פומפאו הודה לשרי החוץ האירופים על המאמץ שעשו מאז חודש ינואר להגיע לנוסחה שתשכנע את טראמפ לא לפרוש מהסכם הגרעין, אך הבהיר כי הנשיא מעוניין להתקדם לכיוון אחר לחלוטין.

לדברי המקורות פומפאו אמר לשרי החוץ האירופים כי נפגש עם הנשיא טראמפ יום קודם לכן והציג לו את טיוטת מסמך ההבנות שגובש בין צוותי המו"מ של ארה"ב, צרפת, גרמניה ובריטניה. פומפאו סיפר כי עידכן את טראמפ על סלע המחלוקת האחרון שנותר בנוגע ל"סעיף הדמדומים" בהסכם הגרעין שקובע כי המגבלות על תכנית הגרעין של איראן יתחילו להיות מוסרות לאחר עשר שנים. "הראיתי לנשיא את הנייר אבל הוא הבהיר לי שבכל מקרה זה לא ישנה את ההחלטה שלו בנוגע להסכם הגרעין", אמר פומפאו לשרי החוץ האירופים. "תכינו את עצמכם – ההודעה של הנשיא תגיע בימים הקרובים. אולי אחרי ההודעה נוכל לחזור ולדבר".

דבריו של פומפאו בשיחת הוועידה היוו הודעה אמריקנית רשמית על סיום המו"מ עם מעצמות אירופה. שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון, שהיה מיועד לצאת לוושינגטון יומיים לאחר מכן, ביקש מפומפאו במהלך השיחה כי ייעשה מאמץ של הרגע האחרון להגיע בכל זאת להבנות. בעקבות זאת התקיימה שעה קלה לאחר מכן שיחת ועידה טלפונית נוספת – הפעם של ראשי צוותי המו"מ של ארה"ב, בריטניה, צרפת וגרמניה. במהלך השיחה הציגו האירופים כמה הצעות פשרה נוספות אולם ראש צוות המו"מ האמריקני הבהיר כי ארה"ב לא תתגמש והשיחה הסתיימה אחרי כמה דקות ללא הסכמות.

ההערכות הן כי לאור התבטאויותיו של טראמפ לאחרונה האפשרות המסתמנת היא שהנשיא יבחר שלא לאשרר את ההסכם עקב כך ש"איראן לא עומדת בתנאים". צעד שכזה יוביל לכך שהקונגרס צפוי לחדש את הטלת הסנקציות על איראן שהוסרו במסגרת ההסכם – באופן מלא או חלקי. זוהי נטיית לבו של טראמפ, אך גם עכשיו, שעות לפני ההודעה, טרם ידועה החלטתו חרף כל הרמזים.

אפשרות נוספת היא שטראמפ יבחר לאשרר את ההסכם – אך רק כדי להרוויח עוד זמן, עוד כמה חודשים שבמהלכם ישאף להכניס בהסכם שינויים מהותיים – צעד שלא נראה שהאיראנים יסכימו לו. אפשרויות נוספות הן שטראמפ יבחר להמשיך עם ההסכם בתנאי שהאכיפה על מתקני הגרעין באיראן תורחב – או פשוט להמשיך בהסכם כרגיל, מה שנראה לא סביר.