תמיכה יוצאת דופן של מדינה ערבית בתקיפה הישראלית של מטרות איראניות בסוריה: "זו זכותה של כל מדינה באזור, כולל ישראל, להגן על עצמה". הבית הלבן: "משמרות המהפכה נושאים באחריות מלאה לפעולותיהם הפזיזות" • באירופה קוראים לצנן את המתיחות

שר החוץ של בחריין, חאלד בן אחמד אל-חליפה, צייץ היום בחשבון הטוויטר שלו ש"כל עוד איראן מפרה את הסטטוס קוו באזור ומציפה את המדינות בכוחותיה ובטיליה, זוהי זכותה של כל מדינה באזור, כולל ישראל, להגן על עצמה ולהרוס את מקורות הסכנה".

מדובר בתמיכה מפתיעה של המדינה הערבית בתקיפה הישראלית הלילה בסוריה, במהלכה תקף צה"ל יותר מחמישים יעדים איראניים על אדמת סוריה, כתגובה למטח הטילים לעבר רמת הגולן. יצוין כי מרבית הטילים נחתו בשטח סוריה, ואחרים יורטו בסייעתא דשמייא ולא גרמו לנפגעים.

הבית הלבן גינה את מתקפת הרקטות האיראנית לעבר ישראל ומסר שמשמרות המהפכה האיראניים "נושאים באחריות מלאה להשלכות מעשיהם הפזיזים". "הצבת רקטות התקפיות ומערכות טילים בסוריה שמכוונות נגד ישראל על ידי המשטר האיראני הן התפתחות בלתי מקובלת ומסוכנת מאוד למזרח התיכון כולו", נמסר בהודעת הבית הלבן.

רוסיה מסרה שהתקיפות הישראליות נגד מתקנים איראניים בסוריה מהוות הסלמה מסוכנת, וקראה לישראל ולאיראן להימנע מהתגרות זו בזו. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר שרוסיה רואה בתקיפות הישראליות "התפתחות מדאיגה מאוד". הוא הוסיף שבמהלך שיחות עם הנהגת שתי המדינות, כולל הפגישה אתמול בין הנשיא ולדימיר פוטין לבין ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו, "הדגשנו את החשיבות של הימנעות מכל פעולה שעשויה להיות פרובוקטיבית".

בהודעה שפרסם משרד החוץ הסורי נכתב בעקבות התקיפה הישראלית במהלך הלילה כי "ההתנהלות התוקפנית של הישות הציונית רק תגביר את המתיחות באזור ותערער את הביטחון והשלום". במקביל, בצבא סוריה הכחישו את הנתונים לפיהם 23 בני אדם נהרגו במתקפה, ובהודעה רשמית שפרסם נטען כי רק שלושה נהרגו ומספר נוספים נפצעו.

בהצהרה שנמסרה בטלוויזיה הממלכתית אמר דובר הצבא שבמסגרת התקיפה הושמדו מכ"ם ומחסן אמל"ח וכן שמרבית הטילים הישראליים יורטו. בארגון הסורי לזכויות אדם סתרו את הודעת צבא אסד ודיווחו כי לפחות 23 בני אדם נהרגו בהפצצות, בהם שני קצינים ושלושה חיילים בצבא אסד. ראש הארגון, ראמי עבדורחמאן, ציין כי בתקיפה נהרגו גם 18 לוחמי מיליציה, אך טרם ידוע אם היו ביניהם לוחמים איראנים. לדבריו, מניין ההרוגים צפוי עוד לגדול בשל חומרת הפציעות של חלק מהנפגעים.

במקביל, מדינות אירופה יוצאות בקריאה לצנן את המתיחות לאחר סבב האלימות שאירע הלילה. שר החוץ של בריטניה בוריס ג'ונסון גינה את מטח הרקטות האיראני וקרא לרפובליקה האסלאמית להימנע מפעולות נוספות שעלולות לערער את היציבות באזור. "הממלכה המאוחדת מגנה בכל תוקף את מתקפת הרקטות נגד הכוחות הישראליים", אמר ג'ונסון. "אנו מגבים את זכותה של ישראל להגן על עצמה".

גם נשיא צרפת עמנואל מקרון קרא להנמכת הלהבות בין ירושלים וטהרן. "הנשיא מעודכן באופן רציף וקורא להרגעת הרוחות", נמסר בהודעה שפרסמה לשכת מקרון. בגרמניה אף הגדילו וכינו את מטח הרקטות ששיגרו האירנים "פרובוקציה". שר החוץ הגרמני הייקו האאס כינה את המתקפה האירנית פרובוקציה ועמד על זכותה של ישראל להגן על עצמה.

התקיפה הגדולה בסוריה מאז מלחמת יוה"כ: 28 מטוסים, 70 טילים, 23 הרוגים