היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב הזהיר את מדינות אירופה מעשיית עסקים עם איראן: "חברות אירופאיות שיסחרו עם איראן עשויות להיענש". מזכיר המדינה האמריקני: "אני מקווה שנוכל לגבש הסכם שמגן על העולם מהתנהגותה הרעה של איראן"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס להסכם הגרעין ממנו פרש בשבוע וצייץ הערב בחשבון הטוויטר שלו כי "תזכרו את ההתנהגות הרעה של איראן עם ההסכם. הם ניסו להשתלט על המזרח התיכון בכל אמצעי אפשרי. עכשיו, זה לא יקרה", כתב טראמפ.

היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ון בולטון, הזהיר היום (ראשון) כי וושינגטון עשויה להטיל סנקציות על חברות אירופיות שסוחרות עם איראן, אחרי שההחלטה של הנשיא דונלד טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין עוררה התנגדות רבה באירופה. במקביל, יתר המדינות החתומות על ההסכם מבצרות את נחישותן לשמור על העסקה שנחתמה ב-2015.

מדינות וחברות אירופיות עלולות לעמוד בפני סנקציות אמריקאיות אם ימשיכו לעשות עסקים עם איראן, כך אמר היום היועץ לביטחון לאומי של הנשיא טראמפ, ג'ון בולטון. לדבריו, חלק מהכשל בהסכם הגרעין נגדו יצא הנשיא טראמפ, זה שהוא משך את אירופה וארצות הברית לנהל עם איראן יחסים כלכליים שימנעו מהן להאשים את טהרן בהפרת ההסכם. "למה עסק כלשהו, בעלי מניות בחברה כלשהי, ירצו לעשות עסקים עם המממנת העיקרית של הטרור הבינלאומי?", תהה היועץ בראיון לרשת ABC.

בולטון אמר עוד, כי ההשלכות של סנקציות אמריקאיות הולכות הרבה מעבר לסחורות שמונעות על ידי חברות אמריקאיות. "בגלל שבמדינות וחברות רבות משתמשים בטכנולוגיה אמריקאית תחת רישיון, ההשפעה של הסנקציות תהיה הרבה יותר רחבה", הוא הוסיף.

בולטון התייחס גם לאפשרות שארצות הברית תנסה לשנות את המשטר ברפובליקה האסלאמית, ואמר כי "זו לא מדיניות הממשל". בראיון ל-CNN, הוא ציין כי המצב הכלכלי באיראן רעוע, ולכן ההשפעה של הסנקציות "יכולה להיות דרמטית".

ג'ון בולטון

מזכיר המדינה של ארצות הברית, מייק פומפאו, אמר בפוקס ניוז שהפרישה מההסכם לא מכוונת נגד האירופים, אבל לא פסל שארצות הברית תטיל סנקציות על ישויות שממשיכות לעשות עסקים עם איראן. "אני מקווה שבתקופה הקרובה נגיע להסכם שבאמת עובד ומגן על העולם מפני ההתנהגות הרעה של איראן", אמר פומפאו.

בנאום הפרישה מהסכם הגרעין אמר הנשיא טראמפ כי ”כל מדינה שתעזור לאיראן להשיג נשק גרעיני, תהיה גם נתונה לסנקציות חריפות מצד ארצות הברית“.

עד כה, הבהירו יתר המדינות החתומות – בריטניה, צרפת, גרמניה, סין, רוסיה ואיראן – כי הן נשארות בהסכם, שנועד להגביל את תכנית הגרעין של טהראן בתמורה להקלת הסנקציות. ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי שוחחה היום עם נשיא איראן חסן רוחאני על ההסכם ועל סוגיות נוספות, נמסר מלשכתה של מיי, וגרמניה אמרה כי היא תשקיע מאמצים בחודשים הקרובים, עד לחידוש הסנקציות באוגוסט, כדי לשכנע את ארצות הברית לשנות את דעתה.

פרישתה של ארצות הברית ממהסכם עם איראן גרמה לזעם בקרב בעלות בריתה של ארצות הברית באירופה. בנוסף לכך, המהלך ערער את הביטחון באספקת הנפט העולמית והעלה חשש מפני התלקחות סכסוך חדש במזרח התיכון. מאז ההחלטה, ישראל ואיראן התכתשו ביניהן בסדרת תקריות בגבול עם סוריה ובתוכה.

הלילה נמסר מארמון האליזה כי הנשיא עמנואל מקרון שוחח עם טראמפ והביע בפניו את החשש שלו מפני המצב באזור.