החגיגה נגמרה: מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו הציג היום את תנאיה של ארצות הברית לאיראן בתמורה להקלה בסנקציות ולא "אלה יהיו הסנקציות החזקות בהיסטוריה. איראן תיאלץ לבחור בין כלכלתה לניסיונה להגיע להגמוניה אזורית"

מזכיר המדינה האמריקני החדש מייק פומפאו נאם היום (שני) והציג את הגישה החדשה של וושינגטון כלפי טהרן לאחר שהנשיא הודיע ב-8 במאי על פרישה סופית מהסכם הגרעין.

בנאום הציג פומפאו 12 דרישות מטהרן והכריז: נקל את הסנקציות שנטיל על משמרות המהפכה רק כאשר וושינגטון תראה שינויים מוחשיים במדיניות האירנית.

12 התנאים של ארה"ב מאיראן שהציג פומפאו:

1. איראן חייבת למסור דין וחשבון מלא על ההיבטים הצבאיים שהיו לתכנית הגרעין שלה, ולנטוש באופן קבוע ובר-וידוא כל עיסוק בהיבטים אלו.

2. איראן חייבת להפסיק להעשיר אורניום ולסגור את כור המים הכבדים שלה, ולעולם לא לעבד מחדש פלוטוניום.

3. איראן חייבת להעניק לסבא"א גישה מלאה ובלתי מותנית לכל האתרים ברחבי המדינה.

4. איראן חייבת לחדול מהפצת טילים בליסטיים ולעצור את פעולות הניסוי והפיתוח הקשורות לטילים בעלי יכולת גרעינית.

5. איראן חייבת לשחרר את כל האזרחים האמריקנים המוחזקים תחת האשמות שווא, כמו גם את האזרחים של שותפותיה ובנות בריתה של ארה"ב.

6. איראן חייבת לחדול לתמוך בארגוני טרור במזרח התיכון, לרבות בחזבאללה, חמאס, והג'יהאד האסלאמי.

7. איראן חייבת לכבד את הריבונות של עיראק ולאפשר את הפירוק של המיליציות השיעיות במדינה.

8. איראן חייבת להפסיק להעניק תמיכה צבאית במורדים החות'ים בתימן ולעזור בקידום פתרון פוליטי למשבר בתימן.

9. איראן חייבת להסיג את כל הכוחות הנמצאים תחת פיקודה בסוריה.

10. איראן חייבת להפסיק לתמוך בטליבאן ובארגוני טרור אחרים באפגניסטן ובאזור ולהפסיק לתת מקלט לאל-קאעידה.

11. איראן חייבת למנוע מכוח קודס של משמרות המהפכה מלהעניק תמיכה למחבלים ולגורמים עוינים.

12. איראן חייבת לחדול מההתנהגות המאיימת כלפי שכנותיה, ובכלל זאת לא לאיים בהשמדת ישראל.

"הסנקציות הכבדות ביותר בהיסטוריה"

את נאומו פתח פומפאו בהאשמות כי הסכם הגרעין פגע בביטחון העולם כולו בשל כשליו, שממשל אובמה לא השכיל לזהות בזמן והודיע כי הפרישה האמריקנית לא נתונה למשא ומתן. הוא האשים כי ההסכם גם אפשר לטהרן להמשיך ב"דהירה" שלה ברחבי המזרח התיכון.

"איראן מסכנת את העולם כולו – הסכם הגרעין לא הפסיק את תכנית הגרעין שלה", האשים. "אנו נבטיח שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני – לא עכשיו, לא אף פעם". מזכיר המדינה הודיע כי הבית הלבן יטיל את הסנקציות "הכבדות ביותר בהיסטוריה" כדי לסכל את הגרעין האיראני.

"הממשל באיראן משפיע על כל המזרח התיכון כבר שנים", אמר פומפאו. "אנחנו נטיל את הסנקציות שיובילו את איראן להחלטה – או להיות מבודדים או להפסיק את פעילות הטרור". הוא תיאר כי הסנקציות יהיו כאלו "שיגרמו לטהרן להיאבק להשאיר את הכלכלה האיראנית בחיים".

פומפאו ציין בנוסף כי מדינתו לא תהסס להעניש את מי שיפר את הסנקציות. "אנחנו מבינים שהסנקציות האלה מהוות מגבלה לחלק מבעלות בריתנו, אנחנו רוצים לשמוע את דעתן, אך אם הן יחרגו נעניש אותן. יש מדינות נוספות שמודאגות מאיראן, ואני בטוח שהן ישתפו איתנו פעולה. עם הזמן תהיה הבנה שפעולות טראמפ היו נכונות", אמר.

הוא הוסיף כי טהרן מפיצה אלימות וטרור ברחבי המזרח התיכון כולו – מתימן, דרך סעודיה, לבנון וסוריה ועד ישראל. פומפאו הדגיש את חשיבות ביטחונה של ישראל והתייחס למטח בו נורו 20 רקטות מסוריה. בדבריו הדהד את הטענות של ירושלים על כך שאיראן פועלת כדי להעביר נשק אל גבולותיה של ישראל והפרה את הריבונות הישראלית ברמת הגולן. הוא גם דרש מטהרן להסיג לגמרי את כוחותיה מסוריה.

פומפאו קרא לשיתוף פעולה של כל בעלות הברית של ארה"ב, "ולא רק אלו שבאירופה", נגד האיום האיראני.

שר החוץ של ארה"ב פנה במהלך דבריו לעם באיראן ואמר: "זה מה שאתם רוצים? להיות תומכי חיזבאללה, חמאס ואל קאעידה? אנחנו מאמינים שמגיע לכם יותר. האם הממשל האיראני לא אחראי למצבכם הכלכלי? לאובדן החיים במזרח התיכון? איראן רוצה למתוח זרועותיה עד לשערי ישראל, היא כבר שלחה מל"ט ממולכד וטילים לעבר ישראל".

"בשנה הבאה יעברו 40 שנה למהפכה האסלאמית, ומה היא הביאה לעם האיראני. חמינאי לא יחיה לנצח, והאיראנים לא יחיו תחת עריצות לנצח. עכשיו הזמן של הממשל האיראני לעשות משהו אמיץ למען עמם העתיק הזה, אנחנו מודעים לאופיו של הממשל, אבל אנחנו מעוניינים בשינוי. אנחנו, להבדיל מהממשל הקודם, מעוניינים ברווחת העם האיראני".

"לא מבקשים רשות לשום פעולה במזה"ת"

בתוך זמן קצר הגיבו האיראנים לדבריו של פומפאו, חבר הוועדה לביטחון לאומי של איראן מוג'תבא זו-נורי אמר כי "איראן לא צריכה רשות של אף אחד כדי למלא את תפקידה באזור. כוחות הטילים שלנו הם הגנתיים והטווח שלהם מגיע עד לאיפה שאנו רואים איום".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בתגובה לדברים: "המדיניות של ארה"ב היא נכונה. איראן נמצאת בתנופת התפשטות ותוקפנות בכל המזרח התיכון. היא שואפת להשיג נשק גרעיני באמצעים שונים, שחשפנו אותם. המדיניות של הנשיא טראמפ נכונה: אפס העשרה, אין צורך בזה, וגם איראן צריכה לצאת מסוריה. אנחנו מאמינים שזו המדיניות הנכונה ואנחנו קוראים לכל הקהילה הבינלאומית להצטרף לעמדה הזאת של ארה"ב. מי שרוצה להפסיק את התוקפנות האיראנית, ומי שרוצה להבטיח ביטחון, ומי שרוצה לקדם את השלום – שיתנגד לאיראן ויתמוך בעמדה האמריקנית. כך עושה ישראל".

הנאום התקיף של מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו וההתניות המרחיקות לכת שהציב לאיראן נהדפו בביטול בטהרן. גורם בכיר במשטר אמר ל"רויטרס" כי הנאום מוכיח כי ארה"ב חותרת לערער את היציבות במדינה ולהביא למשטר חדש. "אמריקה רוצה ללחוץ על איראן כדי שתיכנע ותקבל את הדרישות הבלתי חוקיות שלה; הדברים שנשא פומפאו מלמדים באופן ברור כי וושינגטון רוצה להביא להפלת המשטר," הוא אמר.

נשיא איראן חסן רוחאני הגיב בביטול מוחלט לדבריו של פומפאו ותקף את עצם הדברים. "מי שמך להחליט עבור איראן ושאר העולם? העולם היום לא מקבל את אמריקה כגורם המחליט עבורו, העידן הזה חלף לו, המדינות של היום הן עצמאיות. אנחנו נמשיך לצעד בנתיב שלנו שמקבל את תמיכת העם האיראני," צוטט רוחאני בסוכנות הידיעות האיראנית ILNA.