יממה לאחר נאומו של מזכיר המדינה האמריקני בה איים על איראן כי ארה"ב תטיל את הסנקציות "הכבדות ביותר בהיסטוריה" כדי לסכל את הגרעין האיראני, משרד האוצר האמריקני הטיל סנקציות נגד חמישה אנשי משמרות המהפכה המקושרים לארגון החות'ים בתימן

לאחר נאומו של מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו אתמול, בו הכריז על שינוי דרסטי במדיניות מול איראן, משרד האוצר בארצות הברית הודיע היום (שלישי) על סנקציות נוספות נגד חמישה אנשי משמרות המהפכה באיראן. האיראנים עליהם חלות הסנקציות מקושרים לארגון החות'ים השיעי המיליטנטי הפועל בתימן. נטען כי סיפקו לארגון נשק איתו השתמשו כדי לשגר טילים לעבר סעודיה.

בהודעת משרד האוצר, הוזכרו מהדי אזרפישה, מוחמד ג'עפרי, מחמוד קזמאבד, ג'וואד שיר אמין וסיד מוחמד טהארני. הארבעה הראשונים הואשמו בכך שעבדו עם החות'ים דרך משמרות המהפכה, ואילו טהראני הואשם בכך שסייע במימון המשמרות.

הסנקציות עליהן מודיעה ארצות הברית מגיעות בהמשך לסנקציות שהוטלו לפני כשבוע בהן הוחלו הגבלות הוטלו על נגיד הבנק המרכזי באיראן, שלושה בכירים אחרים ועל בנק עיראקי שהעביר, לכאורה, מיליוני דולרים לחיזבאללה. בארה"ב הסבירו כי המהלך הוא חלק מ"קמפיין אגרסיבי" שבו החליט לנקוט ממשלו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, בהמשך לפרישתה של המדינה מהסכם הגרעין. משרד האוצר האמריקאי הודיע לראשונה כיומיים אחרי הצהרתו של טראמפ כי הטיל סנקציות על שורה של גופים ואישים איראניים.

בנאומו המדיני הראשון מאז נכנס לתפקידו הציג אתמול מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו את האסטרטגיה החדשה, שעיקריה: הפעלת לחץ כלכלי מסיבי על טהרן, כדי לאלצה לקבל שורה של דרישות מרחיקות לכת – מהפסקת פעילותה הגרעינית ועד לעצירת התפשטותה במזרח התיכון, ובכלל זה נסיגה מסוריה והפסקת התמיכה בחיזבאללה.

בנאום הציג פומפאו 12 דרישות מטהרן והכריז: נקל את הסנקציות שנטיל על משמרות המהפכה רק כאשר וושינגטון תראה שינויים מוחשיים במדיניות האירנית.

12 התנאים של ארה"ב מאיראן שהציג פומפאו:

1. איראן חייבת למסור דין וחשבון מלא על ההיבטים הצבאיים שהיו לתכנית הגרעין שלה, ולנטוש באופן קבוע ובר-וידוא כל עיסוק בהיבטים אלו.

2. איראן חייבת להפסיק להעשיר אורניום ולסגור את כור המים הכבדים שלה, ולעולם לא לעבד מחדש פלוטוניום.

3. איראן חייבת להעניק לסבא"א גישה מלאה ובלתי מותנית לכל האתרים ברחבי המדינה.

4. איראן חייבת לחדול מהפצת טילים בליסטיים ולעצור את פעולות הניסוי והפיתוח הקשורות לטילים בעלי יכולת גרעינית.

5. איראן חייבת לשחרר את כל האזרחים האמריקנים המוחזקים תחת האשמות שווא, כמו גם את האזרחים של שותפותיה ובנות בריתה של ארה"ב.

6. איראן חייבת לחדול לתמוך בארגוני טרור במזרח התיכון, לרבות בחזבאללה, חמאס, והג'יהאד האסלאמי.

7. איראן חייבת לכבד את הריבונות של עיראק ולאפשר את הפירוק של המיליציות השיעיות במדינה.

8. איראן חייבת להפסיק להעניק תמיכה צבאית במורדים החות'ים בתימן ולעזור בקידום פתרון פוליטי למשבר בתימן.

9. איראן חייבת להסיג את כל הכוחות הנמצאים תחת פיקודה בסוריה.

10. איראן חייבת להפסיק לתמוך בטליבאן ובארגוני טרור אחרים באפגניסטן ובאזור ולהפסיק לתת מקלט לאל-קאעידה.

11. איראן חייבת למנוע מכוח קודס של משמרות המהפכה מלהעניק תמיכה למחבלים ולגורמים עוינים.

12. איראן חייבת לחדול מההתנהגות המאיימת כלפי שכנותיה, ובכלל זאת לא לאיים בהשמדת ישראל.

פומפאו בנאום אתמול. צילום: מזכירות המדינה האמריקנית

מזכיר המדינה הודיע כי הבית הלבן יטיל את הסנקציות "הכבדות ביותר בהיסטוריה" כדי לסכל את הגרעין האיראני. "הממשל באיראן משפיע על כל המזרח התיכון כבר שנים", אמר פומפאו. "אנחנו נטיל את הסנקציות שיובילו את איראן להחלטה – או להיות מבודדים או להפסיק את פעילות הטרור". הוא תיאר כי הסנקציות יהיו כאלו "שיגרמו לטהרן להיאבק להשאיר את הכלכלה האיראנית בחיים".

השליח הרוסי לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), מיכאיל אוליאנוב, אמר היום כי דרישות מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו מאיראן הן "שטויות" ולא ישאירו סיכוי להשגת הסכם חדש, כך דיווח הערוץ האיראני Press TV. "אלו שטויות, לא ניתן להשיג שום דבר על הבסיס הזה", אמר אוליאנוב. "ארצות הברית לא מסוגלת להבין כי לאיראן יש זכויות ריבוניות, כולל הזכות לאנרגיה גרעינית אזרחית".

עוד בנושא

"איראן שיקרה": נשיא ארצות הברית החליט לפרוש מהסכם הגרעין

טראמפ: "איראן תנהל משא ומתן – או שמשהו יקרה"

מבטיח ומקיים: ארה"ב הטילה סנקציות חדשות על משטר האייתולות

טראמפ: "איראן נסתה להשתלט על המזרח התיכון, זה לא יקרה"

התנאים לאיראן: "לא לתמוך בטרור, לצאת מסוריה ולא לאיים על ישראל"

כניעה או מלחמה: התנאים הקשוחים של ארה"ב לא מותירים לאיראן ברירה