כעשרים עיתונאים מכל רחבי העולם נסעו שעות ארוכות ברכבת עם חלונות מוגפים באזור ההרים בצפון המדינה המסוגרת וצפו בהרס האתר. "הייתה ספירה לאחור ופיצוץ גדול", סיפר אחד מהם‎. מדובר רק בצעד בונה אמון, אך רחוק מלחסל את תוכנית הגרעין

קוריאה הצפונית הכריזה היום (חמישי) כי היא הרסה אתר הגרעין שלה בפונגי-רי לעיני עיתונאים זרים, בסדרת פיצוצים שנמשכה כמה שעות. אלו התמקדו בשלוש מנהרות באתר שנמצא עמוק בהר, בצפון-מזרח המדינה המבודדת, ובמבנים באזורים סמוכים.

האירוע, שנחשב לחלק מההבטחות עליהן הצהירה פיונגיאנג לקראת הפגישה עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, התרחש לעיני עיתונאים זרים שהוזמנו לאירוע. "היה פיצוץ חזק מאוד, הלכנו שעה בהרים כדי להגיע לאתר הניסויים", סיפר אחד העיתונאים שהוזמנו.

ההריסה בוצעה באתר שנמצא בעומק ההרים באזור שכמעט ואינו מיושב בצפון-מזרחה של צפון קוריאה. צפון קוריאה טוענת כי האתר שאליו הובאו הכתבים ושבהריסתו חזו הוא אתר הגרעין המדובר, אך כלי התקשורת הזרים מדגישים שאין להם יכולת לאמת את הטענה.

הצעד נתפס כמחווה של המנהיג קים ג'ונג און לקראת הפסגה המתוכננת עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בחודש הבא בסינגפור, על אף שעצם קיומה מוטל בספק לנוכח התבטאויות תוקפניות מצד פיונגיאנג בימים האחרונים. בנוסף לכך, ערכה האמתי של המחווה לא ברור, מאחר שהמשטר הקומוניסטי לא אפשר בסופו של דבר למומחי נשק לאמת את פירוקו של האתר ואת העובדה שלא יוכל לחזור לשימוש בתוך זמן קצר.

רשת "סקיי ניוז" הבריטית דיווחה כי כתביה היו עדים לפיצוץ באתר. כתב הרשת טום צ'שייר, שהוזמן אף הוא לאירוע, סיפר: "טיפסנו להרים וצפינו בפיצוץ במרחק של כ-500 מטר מאיתנו. הם ספרו לאחור – שלוש, שתיים, אחת". "דלתות הכניסה למנהרות היו מלאות בחוטים וחומרי נפץ", סיפר עיתונאי בריטי שנכח במקום. "שתי מנהרות נוספות התפוצצו לאחר הפיצוץ הראשון".

למרות הצעד, צפון קוריאה חידשה הלילה את איומיה להפסיק את המו"מ עם ארה"ב, זאת בעקבות התבטאויותיו של סגן הנשיא פנס לפיהן אם היא לא תמשיך בהליך ההתפרקות מנשק גרעיני – היא תסיים כמו לוב. לדברי המשטר בפיונגיאנג היא מוכנה לעימות גרעיני בדיוק כפי שהיא מוכנה לשבת בשולחן המשא ומתן.

סגנית שר החוץ של צפון קוריאה אמרה בריאיון כי התבטאויותיו של פנס מעידות על "בורות עמוקה במצב בארצה". בנוסף הטילה הסגנית ספק בקיום הפסגה בין טראמפ וקים ג'ונג-און שאמורה לחול ב-12 ביוני בסינגפור. "לארה"ב יש מספיק זמן להרהר בהתבטאויות עד לפגישה המתוכננת", אמרה.

"אנחנו לא נתכנן לארה"ב או ננסה לשכנע אותם לבוא לשולחן המשא ומתן אם הם לא רוצים לשבת איתנו", המשיכה סגנית השר, "ההחלטה אם להגיע לפסגה או לא היא בידיהם של האמריקנים. הכל תלוי בהחלטות ובהתנהגות של הבית הלבן".

בריאיון לרשת פוקס האמריקנית, סגן נשיא ארה"ב פנס, שהצליח להכעיס מחדש את צפון קוריאה, התבטא ואמר כי "זו תהיה טעות של פיונגיאנג לחשוב שהיא יכולה 'לשחק' עם טראמפ". עוד המשיך וטען כי בעבר ממשל קלינטון ובוש תומרנו בידי צפון קוריאה.