צפון קוריאה הגיבה להחלטת טראמפ לבטל את הפסגה ההיסטורית: "קים עשה מאמצים כבירים, אבל אנחנו עדיין מוכנים למו"מ עם ארה"ב בכל עת". במקביל, פורסם סרטון השמדת המנהרות באתר פונג'י-ריי, שנחשב לאתר הגרעין הפעיל היחיד בעולם

(בוידאו: צפון קוריאה פרסמה תיעוד הריסת אתר הגרעין)

צפון קוריאה הגיבה לראשונה הלילה (ו') לביטול הפסגה ההיסטורית בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לשליט קים ג'ונג און ומסרה דרך סוכנות הידיעות הממלכתית KCNA כי "ביטול הפסגה לא צפוי ומצער מאוד, ואינו עומד בקו אחד עם שאיפות הקהילה הבינלאומית". עוד נמסר כי צפון קוריאה נותרה מחויבת לפתרון המחלוקות בין הצדדים, וכי "קים ג'ונג און עשה מאמצים כבירים לערוך את הפסגה עם טראמפ".

"אנחנו מביעים את רצוננו לשבת פנים מול פנים עם ארצות הברית ולפתור את הנושאים בכל זמן ובכל דרך", הודיעה סגנית שר החוץ של צפון קוריאה קים קיי גוואן. "המחויבות שלנו לעשות הכול למען השלום והיציבות של העולם נותרה ללא שינוי, ואנחנו פתוחים להעניק זמן והזדמנות לארצות הברית". עם זאת, היא ציינה את טראמפ לחיוב ואמרה כי "באופן פנימי, הענקנו לו בעבר שבחים על קבלת החלטה שלאף נשיא אמריקני לא היה האומץ לקחת".

אמש הודיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ במכתב רשמי כי הפסגה המתוכננת עם מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג-און בסינגפור תבוטל והשניים לא ייפגשו על רקע "ההצהרות התוקפניות האחרונות" מצד פיונגיאנג. טראמפ הוסיף במכתבו: "מדובר בהזדמנות שפוספסה, רגע עצוב של ההיסטוריה".

הבית הלבן פרסם מכתב המכוון לשליט צפון קוריאה בו הודיעו באופן רשמי כי "לא ראוי" שבזמן הקרוב הצדדים ייפגשו. טראמפ התייחס להתבטאויות "הזועמות והתוקפניות" של קים ג'ונג-און על יכולותיה הגרעיניות של קוריאה הצפונית ורשם: "היכולות הגרעיניות של ארצות הברית רחבות ועוצמתיות יותר". עם זאת, טראמפ השאיר פתח לחרטה מצד קוריאה הצפונית: "מוזמן לכתוב או להתקשר במידה ותשנה את דעתך, אני מצפה לפגוש אותך בעתיד".

בבית הלבן הבהירו כי נתיבי התקשורת והשיח בין ארצות הברית וצפון קוריאה עדיין פתוחים, אך על צפון קוריאה "קודם כל לשנות את הרטוריקה בה היא משתמשת". בבית הלבן הוסיפו: "עדיין קיימת תקווה להשגת שלום עם פיונגיאנג". מה שהוביל לביטול הפסגה, היה ההתבטאות של צ'ו סון הוי, סגנית שר החוץ של צפון קוריאה, נגד מייק פנס. סגן הנשיא הזכיר את ההצעה לפרק את צפון קוריאה מגרעין לפי "המודל הלובי". צ'ו זעמה על ההשוואה של פנס בין צפון קוריאה, "מדינת נשק גרעיני", ללוב – שהתפרקה מנשק גרעיני ב-2003.

צ'ו אמרה שההשוואה מוכיחה שהוא "בובה פוליטית" ושלחה מסר לוחמני במיוחד: "רק התנהגותה של ארה"ב תקבע אם היא תשב לצדנו בשולחן הדיונים, או תפגוש אותנו בעימות גרעיני". ההצהרה הזאת, יחד עם איומים קודמים של צפון קוריאה לבטל את הפסגה ב-12 ביוני בסינגפור, היו יותר מדי עבור טראמפ.

גורם בבית הלבן אמר אמש שהסיבה המרכזית לביטול הפגישה היא הפחד שלו שכישלון הדיפלומטיה יוביל לבסוף לעימות גרעיני. "הצפון קוריאניים פשוט איימו במלחמה גרעינית בהודעה שפרסמו אתמול בלילה", אמר הגורם. "שום פסגה לא יכולה להצליח בנסיבות כאלה". טראמפ הזהיר את קים, ואמר שארה"ב מוכנה להגיב לכל "מעשה טיפשי" של צפון קוריאה.

מזכיר המדינה של טראמפ, מייק פומפאו, ביקר פעמיים בצפון קוריאה כהכנה למפגש הפסגה. בשתי הפעמים הוא נפגש עם קים ג'ונג און. פומפאו הביע היום תסכול מחוסר הנכונות של צפון קוריאה להיות במגעים כלשהם עם האמריקנים. הוא סיפר שבימים האחרונים וושינגטון ניסתה ליצור כמה פעמים קשר עם צפון קוריאה, כדי לתאם עניינים שונים לקראת הפסגה. לדבריו הם לא קיבלו תשובה אף לא פעם אחת.

מי שאחראי להצעה שהמו"מ לפירוק צפון קוריאה מנשק גרעיני צריך להתנהל כמו השיחות עם לוב, הוא ג'ון בולטון – היועץ של טראמפ לביטחון לאומי. קורי גרדנר, סנאטור רפובליקני, נפגש איתו אחרי הודעתו של טראמפ ואמר שהמכתב של טראמפ למעשה מוקדש ליועץ לביטחון לאומי.

לפי גרדנר בולטון מגדיר את המכתב כ"קריאת השכמה לקים" – שהראה שינוי חד בגישה מאז שנפגש עם נשיא סין שי ג'ינפינג. גרדנר הזכיר את הסירוב של צפון קוריאה לענות לשיחות הטלפון מוושינגטון, ולדחות שיחות עם בכירים מדרום קוריאה. הוא אמר שצפון קוריאה הראתה "היעדר רצינות" בתקופה האחרונה. בכיר בבית הלבן אמר הערב שצפון קוריאה הפרה לאחרונה כמה הבטחות, ושחוסר השיפוטיות שלה גרם לביטול הפסגה.

טראמפ ביטל את הפגישה רק כמה שעות אחרי שצפון קוריאה עמדה בהתחייבותה והרסה לטענתה את המנהרות באתר הניסויים הגרעיניים שלה – מה שלדבריה מוכיח שהיא מחויבת להפסיק את הניסויים הגרעיניים. צפון קוריאה הזמינה עיתונאים זרים לצפות בהריסת האתר. אחרי הודעתו של טראמפ דיווח וויל ריפלי, כתב ה-CNN: "אני יכול לומר שיש תחושה אמיתית של הלם בקרב הגורמים הצפון קוריאנים".

רשת סקיי ניוז הבריטית דיווחה כי 20 העיתונאים שהוזמנו לחזות באירוע נשלחו לנסיעה של 12 שעות ברכבת עם חלונות מוגפים. לאחר מכן נסעו שעה נוספת ברכב, ואז ביצעו הליכה לפני שהגיעו לאתר – שנמצא באזורים ההרריים של פונג'יי-רי, בצפון המדינה המסוגרת. "צפינו בפיצוץ ממרחק של 500 מטרים. הייתה ספירה לאחור ואז הרגשנו פיצוץ גדול. חול ואבק הגיעו לכל מקום באזור", סיפר אחד העיתונאים שהוזמנו לאירוע. "דלתות הכניסה למנהרות היו מלאות בחוטים וחומרי נפץ. שתי מנהרות נוספות התפוצצו לאחר הפיצוץ הראשון".\

טראמפ על ביטול הפסגה: "ערוכים שצפון קוריאה תעשה דברים טיפשיים"

טראמפ שיגר מכתב לקים; המפגש ההיסטורי בוטל

לעיני העיתונאים: צפון קוריאה הרסה אתר ששימש לניסויים גרעיניים