צילום pixaba

תיבת נוח כמשל לשבת קודש

בשיעורו של האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו שליט"א המשיל הרב את תיבת נוח והמבול, למעמדה של שבת קודש כלפי ימות השבוע.

מה היא התיבה? התיבה היא שבת. כל השבוע זה המבול אדם רץ בעיות קשיים התמודדויות, אין אדם שאין לו מבול בחיים, כל אדם יש לו מבול בחיים, כל היום יום זה מבול.
הגמרא מספרת שפעם אחת, אחד האמוראים עלה על אוניה, באמצע הגיע למקום כמו אי, ירד באי ורצה לשתות משהו, שם פינג׳ן רצה להכין קפה, לקח כמה עצים שם למטה הדליק אש וחימם את הקפה לשתות שתייה חמה, באמצע ההכנה פתאום זה לא היה אי אלא לוויתן דג גדול, והיה לדג חם בגב והוא זז, ובנס הוא ניצל.
אפשר לומר ולהמשיל, אדם נוסע בים, אלו החיים ופתאום הוא רואה איזה אי, הוא חושב שהוא הגיע ליציבות יש לו פרנסה והגיע למה שהוא רוצה, מגיע לאי יושב והוא בטוח ביתי הוא מבצרי הגיע לתכלית, מה הוא עושה? מדליק אש פה מדליק אש שם, ופתאום זה דג לא אדמה, והדג הופך אותו.
זה החיים של האדם, חיים של האדם זה מבול, מה שומר את האדם מהמבול? שבת קדש
אם נסתכל נלמד מהתיבה, שהרי כמה קומות היה לתיבה?שלוש קומות, שהם כנגד שלוש סעודות בשבת, ליל שבת שבת בבוקר וסעודה שלישית. 3 קומות שיש בתיבה זה 3 סעודות של שבת קדש.
נח היה שמו נח משום שהיה נח בשבת, אדם נכנס לתיבה לשבת קדש, מצווה שנכנסים כולה בתוך, כמו סוכה אדם נכנס עם כל הגוף שלו בתוך הסוכה.
גם שבת אדם נכנס כל כולו בשבת, האור של שבת יורד מהשמיים, אתערותא דלעילא מהשמיים יורד האור של שבת, ומתי שהאדם נמצא כולו בתוך השבת כמו שנכנס בתוך התיבה, ואז הוא זוכה לחן, הסגולה של שבת זה חן, ולא רק חן בעיני בשר ודם אלא חן גם בעיני הקב״ה.
ונח מצא חן בעיני ה׳, הוא זוכה שיהיה לו מציאת חן בפני הקב״ה

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו