מאז המטח האחרון לפנות בוקר, השקט בדרום נשמר. חמאס טוען שמדובר בהפסקת אש, ואילו בישראל מכחישים הבנות כאלה אך מבהירים: "שקט יענה בשקט" • בנט מסביר: זו הסיבה לתגובה הישראלית הרפה • וגם: תיעוד וידאו של היירוטים הלילה

סוף סבב האש הנוכחי בדרום? השקט בגזרה נמשך מאז שעות הבוקר המוקדמות, אז נורה מטח הטילים האחרון לעבר ישובי אשכול. במקביל, גם חיל האוויר הפסיק לתקוף ברצועה כך שכל הסימנים מראים ששני הצדדים מעוניינים לנצור את האש בשלב זה.

בחמאס טוענים שהם הגיעו להבנות על הפסקת אש מול ישראל, בתיווך מצרים. בישראל מנגד מכחישים הבנות עם הארגון ומוכנים לכל היותר להודות בכך שמבחינת מערכת הביטחון "שקט יענה בשקט".

"ישראל פועלת בחודשים האחרונים בעוצמה ובנחישות כנגד כל ניסיון להפר את ריבונותה ולפגוע בביטחון תושבי הדרום ותמשיך לפעול בעוצמה כנגד כל ניסיון להפר את השקט. צה"ל הנחית בלילה מכה משמעותית בעזה. אנו פועלים באחריות ובשיקול דעת. משעות הבוקר נפסקה האש. ישראל העבירה מסר שאם האש תתחדש, ההתקפות על חמאס וגרורותיה יתגברו עוד יותר. עכשיו המעשים יכריעו לאן פנינו", אמר בכיר במערכת הביטחון ל'מעריב'.

לילה לבן בדרום: פגיעה ישירה באשכול; חמאס הכריז על הפסקת אש

שר השיכון וחבר הקבינט, יואב גלנט, אמר הבוקר: "כל מי שמציע לכבוש את רצועת עזה, אני שואל אותו שתי שאלות. הראשונה, מה המחיר? והשנייה, מה יהיה אחרי? אני לא רואה מתנדבים לשלוט על רצועת עזה. לא המצרים, לא אירופאים ואני מקווה שאף אחד לא חושב שאנחנו נשלוט על עזה. זו חוויה לא מוצלחת שאין לנו מה להרוויח ממנה. אין לנו אינטרסים אסטרטגיים ברצועת עזה, בהקשר של לקיחת שטח.״

לדבריו, "אם החמאס או הגיאהד האיסלאמי או ועדות ההתנגדות או ארגונים אחרים ינסו להרים את ראשם, כל האפשרויות עומדות בפנינו על הפרק, כולל סיכולים ממוקדים. וכשאני מתכוון לסיכולים ממוקדים, אני מתכוון לחיסול החוליות היורות ועד למי שמחלק הוראות. עם כולם אפשר לבוא חשבון, לכולם אפשר להגיע ובכולם אפשר לפגוע".

שר החינוך, נפתלי בנט, רמז מדוע ישראל מעדיפה שלא להכנס למערכה משמעותית בעזה בשלב זה: "כל ההתחממות בצד העזתי היא לא מקרית ולא מקומית. המוח הוא מוח איראני והידיים ידיים חמאסניקיות. מדינת ישראל מצויה במערכה ממוקדת ועקבית אל מול ראש התמנון באיראן, אותו תמנון מפעיל את זרועותיו בלבנון, בסוריה ובעזה כדי לפגוע במדינת ישראל. מכיוון שאנו מנהלים מערכה כלכלית, מדינית וצבאית מול איראן, היא מנסה להסיח דעתנו ולייצר פרובוקציות בעזה דרך אחד מזרועות התמנון. בעודנו נותנים ביטחון לתושבי עוטף עזה ובעודנו מכים בחמאס שבעזה אסור לנו להפיל את הכדור, אסור לנו להוריד את המבט מהמטרה העיקרית והיא איראן. ברגע שנטפל בראש התמנון כבר ממילא נראה מצב הרבה יותר טוב מול כל זרועות התמנון".

בסרטונים: יירוטים באזור הדרם במהלך הלילה

(צילום: דרום אדום)


(צילום: החדשות החמות)