מתיחות גבוהה: ח"כ מיכאלי מעוניינת לאסור בחוק שינוי מקומות בטיסה ממניעי הפרדה, זאת בשל אירוע נקודתי בו עוכבה טיסה בשל דרישת נוסעים חרדים. אמש נדרש אייכלר לנושא, כינה את הפרסומים אנטישמיים ושיגר איום לחברת אל על. צפו

הכפיה החילונית לא עוצרת: לאחר סאגת ניסיון ביטול האירוע הנפרד של חב"ד בכיכר רבין מסמנת ח"כ מרב מיכאלי את היעד החילוני הבא: איסור על שינוי מקום בטיסה ממניעי הפרדה.

כידוע, בחברות התעופה בכלל, ובאל על בפרט, נהוג להתחשב בנוסעים ונוסעות חרדים שמבקשים לעבור מקום אם המקום שנקבע להם הוא ליד אשה (במקרה שהנוסע גבר) או גבר (במקרה שהנוסעת אשה). ע"פ רוב "הכל בא על מקומו בשלום", אלא שלאחרונה אירע מקרה נקודתי שבו דרישתם של נוסעים חרדים לא נענתה בהקשר הזה, מה שהוביל לעיכוב הטיסה.

כצפוי, האירוע נתן את האות לפסטיבל תקשורתי מביש שבו הואשמו כלל החרדים בהדרה, אלימות וכיו"ב. בנוסף פנו גורמים חילוניים לאל על בדרישה שלא יתחשבו בנוסעים חרדים על הרקע הזה.

עתה לוקחת ח"כ מרב מיכאלי את הנושא צעד נוסף קדימה ויוזמת חקיקה שתאסור על כל שינוי מקום במהלך טיסה. "לאור האירועים האחרונים הגישה חברת הכנסת מרב מיכאלי הצעת החוק הקובעת כי חברה לא יכולה לפנות בבקשה לשינויים בהסדר מתן השירות, לרבות לבקש מאדם בטיסה לעבור כיסא גם אם זה מטעמי רגשות דתיים, שכן זוהי הפליה אסורה".

לדבריה, "בשנה שעברה פסקה השופטת דנה כהן- לקח, כי הבקשה מנוסע/ת לעבור מקום על רקע מינה היא הפליה מגדרית ומהווה הפרה של חוק איסור הפליה במוצרים ושירותים. למרות זאת אנו עדים למקרים חוזרים ונשנים כאלה ועל כן הצורך בהצעת החוק אשר תבהיר את תכליתו מעל לכל ספק. הצעת החוק מבהירה שאיסור האפליה על כל רקע המצוין בחוק חל גם בשינוי הסדר מתן השירות, כולל שינוי מקום ישיבה". ולמי שעוד היה ספק מי עומד מאחורי היוזמה היא מבהירה: "הצעת החוק נכתבה בסיוע ישראל חופשית".

הראשל"צ נגד הכפיה החילונית: "הפרדה אינה פגיעה בנשים"


עוד בטרם ההודעה על הצעת החוק, נדרש לנושא ח"כ ישראל אייכלר בנאום מיוחד שנשא אמש במליאת הכנסת. "התקיים כאן דיון על מה שהם קוראים 'הפלייה נגד נשים' בחברת אל על. קשה לי לשמוע במדינה יהודית כל כך הרבה עלילות אנטישמיות כאלה. מעולם לא קרה שמישהו אולץ בעל כורחו לעבור מקום. שר התחבורה כבר הביא את תגובת החברה שהדברים לא היו מעולם".

ח"כ אייכלר המשיך: "בכל חברת תעופה, וגם באל על, יש כל מיני בקשות שונות ומגוונות להחליף מקום. טוב שכך. לכל אחד יש את השיקולים שלו היכן לשבת. אבל לומר שישנה הדרת נשים זה שקר, שהרי מספר הנשים החרדיות שלא רוצות לשבת ליד גברים זהה למספר הגברים שרוצים ישיבה נפרדת. אל על מסיעה מאות אלפי יהודים חרדיים במשך שנה. הדבר האחרון שמצופה מהם זה להוריד נוסעים שיבקשו להחליף מקום. אני מודיע מכאן לחברת אל על, אם תיכנעו לטרור של ארגוני שונאי החרדים ותורידו אדם אחד שהתנהג יפה וביקש להחליף מקום, אנחנו נוריד לכם רבבות נוסעים בשנה. טרור צרכני ייענה בתגובה צרכנית כואבת."

בהמשך הוא הביע חשש: "ישנן דיילות שעושות את תפקידן ומנסות לעזור ולבחון איך אפשר להחליף מקום במטוס, ולאחרונה הן מפחדות לעשות זאת בגלל ההפחדות וההסתה בנושא".

בסיום דבריו חשף את מעטפת הצביעות: "דבר דומה התרחש בעיריית תל אביב. כל טענתם של ראשי העירייה להביא את כל תועבות העולם לעיר היא בשם החופש. אבל כשמגיעים אנשים ומבקשים לקיים אירוע נפרד בכיכר העיר, לא מאפשרים להם. זה מופע של צביעות ושנאת כל מה שזר ואחר. ואלו שעושים זאת הם אלו שמדברים כל הזמן על קבלת האחר, וזו דתם השקרית שברגע שהם רואים יהודי הם קופצים משנאה". צפו בדברים

ביהמ"ש נגד החלטת חולדאי: ניתן לקיים אירועים בהפרדה בת"א