הח"כים החרדים מפוקסים, התקשורת עוקבת והדד-ליין דוחק: ישיבתה הראשונה של הוועדה שמונתה כדי להכין את חוק הגיוס לקריאה שניה ושלישית נפתחה בסקירה של היועמ"ש של משרד הביטחון, שהסביר את מתוה הסנקציות הכלכליות-כלליות • צפו

הועדה המיוחדת שמינתה הקואליציה כדי לאשר את חוק הגיוס לקראת העלאתו לקריאה שניה ושלישית, התכנסה הבוקר לראשונה. חברי הועדה, בראשות יו"ר הקואליציה דוד אמסלם, צפויים להתכנס כמעט מידי יום לישיבות ארוכות, במהלכן יצביעו על סעיפי החוק השונים.

המטרה היא להספיק להכין את החוק באופן סופי כדי שיעלה להצבעה שניה ושלישית בתוך שבועיים. מטרת הח"כים החרדים היא להצליח להכניס בו כמה שיותר שינויים. כפי שהבהיר סגן השר ליצמן אם לא יוכנסו שינויים בחוק והוא יאושר בכנסת – המפלגות החרדיות יפרשו מהקואליציה.

ליברמן: "אין מרחב תמרון בחוק הגיוס. לא נסכים לשינויים מהותיים"


מנגד, שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הבהיר הבוקר כי לא יסכים לשינויים מהותיים בחוק. ידו של מי תגבר? ימים יגידו.

ישיבת הוועדה הבוקר נפתחה בסקירה של היועמ"ש של משרד הביטחון, עו"ד איתי אופיר, שעמד בראש הוועדה המקצועית שמינה שר הביטחון וגיבשה את נוסח החוק שאושר אמש. הוא התמקד בעיקר במשמעות של סנקציות כלליות על תקציב הישיבות. "שנתיים ראשונות של אי עמידה ביעד לא יקרה כלום מבחינת סנקציות כלכליות. אם שיעור הגיוס יעמוד נניח על 92% מהיעד, בשנה השלישית והרביעית הקיצוץ יהיה בשיעור אי העמידה ביעד, קרי 8%. בשנה ה-5 וה-6 8% מהשנה ה-7 ואילך הקיצוץ יוכפל ל-16%", הוא הסביר.

לדבריו, "לא ניתן להשית קנס גדול יותר על ישיבות שמהם לא מגייסים כלל. לקבוע שישיבות שיגייסו 0 יפגעו באחוז גבוה יותר מהתקציב, זו אמירה קשה כנגד הישיבות כגון חברון, פוניבז' או מיר ששם שיעור הגיוס יהיה אפסי".

צפו בהסבר של עו"ד איתי אופיר. צילום וידאו: דוברות הכנסת

חלק שני

חלק שלישי