חרדי שעוכב לחקירה מתאר בשיחה ל-JDN אלימות נטולת רסן מצד השוטרים שהכו, קיללו והשפילו אותו גם לאחר שהיה אזוק ואפילו בתחנת המשטרה • בפנים: הסיפור המלא, העדות המפורטת, התיעוד והתגובה של המשטרה

יום שני השבוע בשעות הבוקר. ש. (השם המלא שמור במערכת) חוזר אל ביתו באחד הרחובות היוצאים מרחוב בר אילן בירושלים, כאשר ליד ביתו הוא נתקל במספר שוטרים. הוא לא חשב שהם הגיעו בשבילו ולכן לא חשב פעמיים כאשר התקרב לכיוונם, יחד עם עוד כמה סקרנים שהיו באותה שעה ברחובה של עיר. שוטרת ניגשה אליו ושאלה לשמו, ולאחר שענה הודיעה לו כי הוא מעוכב ועליו להתלוות אליהם.

ש. ניסה לטעון לחפותו לאחר שלא הבין מדוע מבקשים ממנו השוטרים להיכנס לניידת ולהתייצב לחקירה במגרש הרוסים, ולטענתו, השוטרים אף לא ידעו להסביר לו, רק לספר כי מדובר במתלוננת, קרובת משפחה מדרגה ראשונה, ששבוע קודם לכן הזעיקה את המשטרה נגד קטין המתגורר באותו בניין.

בשיחה עם JDN מספר ש. כי החליט להתנגד למעצרו, וביקש שלא יכניסו אותו לניידת. בתגובה הפעילו השוטרים לחץ פיזי והכניסו אותו בכוח, לאחר שאזקו את ידיו. אחד מרגליו נותרו מחוץ לניידת, ולאחר שלא הצליחו השוטרים להכניס אותה פנימה לניידת, פתח אחד מהם את הדלת השנייה, תפס אותו בגרונו וחנק אותו. לטענת השוטרים, בשלב זה הוא בעט בהם, אך ש. מכחיש זאת.

אם עד כה ניתן לטעון כי מדובר באלימות משטרתית מקובלת על רקע התנגדות למעצר, הרי שלטענת ש., האלימות כלפיו המשיכה גם כשהוא יושב בתוך הניידת, אזוק בשתי ידיו. בשיחה עם JDN הוא מתאר כיצד המשיכו השוטרים להכות אותו, תוך שהם מקללים אותו בצורה גסה ובלתי הולמת בלשון המעטה.

לדבריו, השוטרים הבינו כי הם מתנהגים בצורה פסולה, שכן אחד מהם הזהיר את חביריו עוד במהלך מעצרו הברוטלי כי מצלמים אותם. יצוין כי מספר צילומי וידאו המוכיחים את טענותיו של ש. הגיעו לידינו, אך אין באפשרותנו לפרסם אותם מטעמי צנעת הפרט.

כאשר הורידו אותו במגרש הרוסים, סירב ש. לרדת מהניידת ללא כיפה על ראשו, ובטענה שמכנסיו נקרעו במהלך מעצרו האלים. השוטרים הורידו אותו בכוח והובילו אותו, בתוך מגרש הרוסים, אל חדר המבוא המוביל אל חדרי השירותים במקום, תוך שהם מסבירים לו כי הם לוקחים אותו לשם על מנת לאפשר לו להתלבש. אך כאשר הגיעו לשם, הפשיטו אותו גם בפלג גופו העליון, השכיבו אותו על הרצפה והמשיכו להכות אותו.

לדברי ש, השוטרים אף איימו עליו כי אם לא יעשה כדבריהם, יביאו טייזר. לפי עדותו, במהלך כל הזמן קיללו אותו השוטרים בצורה גסה שאין ראוי לעלות את הדברים על הכתב, ואמרו לו כי הם עוד מתנהגים כלפיו בצורה עדינה.

לאחר מיכן הובל לחקירה, ותוך שהוא יושב מול החוקר, הגיעה המתלוננת וביקשה לבטל את התלונה נגדו, תוך שהיא מסבירה לשוטרים כי מדובר בתביעת סרק וכי היא התלוננה ברגע של מעידה נפשית. אם חשב ש. כי בעקבות כך ישוחרר, עיכבו אותו לחקירה עוד זמן מה באשמת תקיפת השוטרים שהיכו אותו…

את השיחה הארוכה עימו קיימתי בעודו מקבל טיפול רפואי, לאחר סיום החקירה המשטרתית. בעקבות האלימות, מלבד המכות היבשות והדם על ידיו כתוצאה מהידוק יתר של האזיקים בחוזקה רבה, הוא אף סובל משלושה שברים בצלעות, ושבר נוסף בידיים.

דובר המשטרה מסר בתגובה: "משטרת ישראל מטפלת ובודקת כל דיווח שעניינו חשד לאלימות במשפחה. חובתנו לוודא כי לא קיימת כל סכנה וכי הסביבה בבית בטוחה. על כן מונחים השוטרים לבצע כל בדיקה ופעולת חקירה הנדרשת לתכלית זו.

"כך היה גם במקרה זה, ובניגוד מוחלט לנטען, עם קבלת הדיווח במשטרה על חשש לאלימות, הגיעו השוטרים מיד למקום, ביררו את הנסיבות שהעלו את חשדם. לאחר שהשוטרים פעלו לאיתור החשוד, הוא סירב לעיכובו לתחנה וניסה להימלט. בשלב זה נעצר והתנגד באופן אקטיבי למעצר תוך תקיפת השוטרים.

לצד האמור, בשל הטענות שהעלה במהלך חקירתו, העבירה המשטרה מיד ובאופן יזום את פרטי המקרה לבדיקת מח"ש כמקובל", הודיעו במשטרה, שם הוסיפו כי "שוטרי משטרת ישראל ימשיכו לפעול ולהגיב באופן מקצועי ונחוש לכל דיווח בו עולה חשש לחיי אדם, ולחקור את המקרה ביסודיות ובמקצועיות במטרה להגיע לחקר האמת".

בתמונות הקשות: החרדי לאחר המעצר האלים