צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

חוק הגיוס: הנוסח שונה, אמסלם אופטימי, מקלב מסתייג • צפו

יו"ר ועדת הגיוס הבהיר כי הדיונים האינטנסיביים יימשכו: "החוק יאושר בסופו של דבר". סעיף המטרה בחוק שונה תוך מחיקת המילים "צמצום אי השיוויון", אך מקלב הביע הסתייגות מעצם קיומו. ח"כ שטרן הודיע כי 'יש עתיד' תתנגד לחוק בקריאה השניה והשלישית

הקרב על חוק הגיוס: חברי ועדת הגיוס שהוקמה כדי להכין את החוק לקריאה שניה ושלישית התכנסו הבוקר פעם נוספת, זאת למרות שלפי מה שנראה כרגע, החוק לא יאושר במושב הנוכחי, והממשלה תבקש ארכה מבג"ץ.

בתחילת הדיון הוצג שינוי משמעותי בנוסח החוק, כך שבמקום הסעיף הקובע כי מטרת החוק היא "צמצום אי השוויון בגיוס תוך הכרה בחשיבות לימוד התורה", ייכתב: "מטרת החוק לעגן בחוק הסדר לדחיית שירות לתלמידי ישיבות אשר תורתם אומנותם, תוך הכרה בערך לימוד התורה". בנוסף נכתב כי תהיה חתירה להגדלת מספר המשרתים החרדים בצה"ל.

על פניו מדובר בשינוי חיובי, אלא שח"כ אורי מקלב הסביר את הבעיה בעצם הגדרת סעיף המטרה בחוק. אנחנו בבית המחוקקים ואחר כך בית המשפט יצטרך לפסוק על פי מה שאנו מחוקקים פה, אנחנו גם מסתכלים כל הזמן על מה בית המשפט העליון יגיד בנושא, חוק זה הוא הסדרת מעמדם של בני הישיבה בגלל שעכשיו אין הסדרה,

ליצמן באולטימטום לנתניהו: "ארכה מבג"ץ או שאני מתפטר תוך שבוע"


לא היה סעיף מטרה באף חוק עד היום, גם הבג"ץ לא התייחס לזה, אסור לשכוח שמשרד הביטחון שהביא את תזכיר החוק הביא סעיף מטרה אחד, הם לא חשבו בית המשפט כמונו אלא הם (משרד הבטחון) לא ישבו איתנו, וקבעו את הערך הזה ועל פיו הביאו את תזכיר החוק המסדיר את לומדי התורה כי יש ערך ללימוד התורה, עכשיו אתם מכניסים עוד ערכים ואתם מקטינים את ערך לימוד התורה, קשה לנו הדבר הזה כי הכנסת הערכים אחרים מקטינה את ערך לימוד התורה בחוק".

נציג 'יש עתיד' בועדה, ח"כ אלעזר שטרן, הודיע כי אם השינוי יתקבל – מפלגתו תצביע נגד החוק בקריאה השניה והשלישית.

יצוין כי עם פתיחת הישיבה הביע יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, אופטימיות באשר לסיכויים כי החוק יאושר. הוא הבהיר שישיבות הועדה יימשכו עד הרגע האחרון, כאשר ההנחה היא שאם הכנסת לא תספיק להצביע על החוק לפני תום המושב, היא תעשה זאת בכינוס פגרה מיוחד.

"זה לא חוק גיוס אלא חוק דיחוי. מגייסים דווקא בחורי ישיבה ספרדיים? שקר!"

6 תגובות

אם הרישום הפלילי נשאר והסנקציות הכלכליות גם נשארו מהו הועילו בתיקונם

ממתי התמונה הזאת שהוא לובש מעיל?

אין לי אמון בנציגות החרדית, למרות שאני לא משויך פוליטית לאף תנועה, אבל לבי אומר לי שלאחר שגדול הדור, מרן הגאון הקדוש רבי שמואל אויערבאך זצוק"ל קרא עליהם שהם "לא שלוחי דרחמנא ולא שלוחי דידן", רתת וזיע אוחזים בגופי, מי יוכל להשיב את הארי החי? (עי' בטור סי' קב) – מבחינתי נסתם הגולל שלהם.

אמור לי מי מנהיגך ואומר לך מי אתה…

ר' שמואל אוייערבאך היה ענק שבענקים, גבוה מעל גבוה,
ולמרות זאת, שלשלת המנהיגות בעם ישראל ידועה ואינה צריכה ראיות.

ויאמינו בהשם ובמשה עבדו
זכותך המלאה וגם חובתך ללכת בדרכי רבך הגדול
אבל בל תשכח
ששלוחי רבנן נינהו, קדושים וטהורים זצלל"ה ויבדלחט"א שליט"א
ולמעלה בשמיים לא יהיה טענות על הרבנן שחלקו כידוע
אלא על ה"עמך" שהתערבו ודיברו כנגד החכמים!

למה דווקא על נושא הגיוס אין לך פתאום אמון בנציגים ?
תשובה : כנראה שאתה באמת לא משוייך לאף תנועה פוליטית … !!!

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן