"ראש הממשלה, נכשלת בלתת ביטחון לתושבי עוטף עזה – זה הזמן שלך ללכת", אמר הערב יו"ר מפלגת המחנה הציוני. לפיד: "נתניהו ממשיך לקרוא לעצמו "מר בטחון", אבל בטחון אין. במשמרת שלך השדות בוערים. במשמרת שלך החמאס התחזק"

על רקע ההסלמה הביטחונית, באופוזיציה תוקפים הערב בחריפות רבה את ראש הממשלה בנימין נתניהו. יו"ר מפלגת העבודה והמחנה הציוני, אבי גבאי, בכינוס סיעת המחנה הציוני אמר הערב בקיבוץ בארי: "אנחנו כאן בעוטף עזה. באנו לחזק, לתמוך ולשמוע את התושבים. מה שאנחנו רואים בימים האחרונים זו תוצאה של חידלון של ארבע שנים שהקבינט לא מקבל החלטות.

"ראש ממשלה שעסוק בלכסת"ח בישיבות קבינט שאין מאחוריהן דבר: לא מפעילים מנופים מדיניים, לא מנופים כלכליים, לא מנופים אסטרטגיים – פשוט לא עושים שום דבר. מחכים שיהיה ירי ואז הצבא יגיב. ארבע שנים! ראש הממשלה, נכשלת בלתת ביטחון לתושבי עוטף עזה – זה הזמן שלך ללכת".

יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד אמר: "במשך ארבע שנים תושבי העוטף ידעו שהלילה הזה יגיע. הטילים, האזעקות, המילים "צבע אדום" על מסך הסמארטפון. הם ידעו שזה יגיע, מפני שהממשלה לא עשתה כלום כדי למנוע את זה. נתניהו ממשיך לקרוא לעצמו "מר בטחון", אבל בטחון אין. במשמרת שלך השדות בוערים, במשמרת שלך עפיפונים ובלונים הפכו לאיום בטחוני, במשמרת שלך החמאס התחזק. מעל לכל, במשמרת שלך הילדים של עוטף עזה יודעים שאין על מי לסמוך. בכל התקופה הזו נתניהו לא טרח לרדת פעם אחת לבקר את תושבי העוטף".

לפיד הוסיף: "מה שהוא צריך היה לעשות – ואמרתי לו את זה לפני ארבע שנים – הוא ללכת למהלך גדול של "שיקום תמורת פירוז מנשק". לערב את מועצת הבטחון, להכניס את הסעודים במקום האיראנים, להגיע להבנות עם המצרים, ליישם את התוכנית של ישראל כץ לאי מלאכותי ואת התוכנית של יואב גלנט לאיזור תעשיה בצפון הרצועה. מהצד השני, של המקל, הוא צריך היה לוודא שארגז הכלים של צה"ל רחב הרבה יותר, כולל חזרה לסיכולים ממוקדים. אם ילדי שדרות לא יכולים לישון בשקט, גם יחיא סינוואר ואיסמעיל הנייה צריכים לדעת שחייהם בסכנה.

"זה לא קורה ביום, אבל אם היינו מתחילים לפני ארבע שנים מצבנו עכשיו היה אחר לגמרי. אלא שנתניהו לא עוסק בבטחון, הוא עוסק בפוליטיקה. מה בנט יגיד, מה ה"בייס" יגיד, מה יכתבו ברשתות החברתיות. אני מנסה לחשוב מה הוא היה אומר אילו היה היום באופוזיציה. בעצם אני לא צריך לחשוב, אני יודע: הוא היה אומר שראש הממשלה איבד את זה, שקרה לו משהו, שמי שנוסע למונדיאל במקום לעוטף נמצא יותר מדי זמן בתפקיד והגיע הזמן להחליף אותו".