בתום ישיבת הקבינט הנחה הדרג המדיני את צה"ל להגיב צבאית לכל עפיפון שישוגר כלפי ישראל, כפי שמגיבים לירי רקטות. במקביל, בהתאם להערכת המצב, תגבר צה״ל את סוללות כיפת ברזל במרחב גוש דן והדרום וגייס חיילי מילואים ממערך ההגנה האווירי

נערכים להסלמה ביטחונית? הקבינט המדיני-ביטחוני הנחה היום (ראשון) את מערכת הביטחון וצה"ל להמשיך במדיניות התגובה שהחלה ביממה האחרונה כלפי כל סוג של תקיפה מרצועת עזה.

על פי ההנחייה, תהיה תגובה צבאית זהה לכל מקרה של תקיפה באמצעות רקטה, שיגור עפיפון או בלון תבערה והיא תכלול תקיפה ישירה של המשגרים, ולא בסמוך אליהם. עם זאת, הוחלט שלא לתקוף ישירות במקרה שהמשגרים זוהו כילדים.

בישיבת הקבינט השתתפו הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש השב"כ נדב ארגמן וראש אגף המודיעין האלוף הרצי הלוי. השרים ביקשו בעיקר לשמוע את דעתם של ראשי מערכת הביטחון בנוגע להחרפת התגובה לטרור העפיפונים והבלונים. בסקירה התברר כי צה"ל קיבל אישור להחריף את תגובתו ואף פעל בצורה זו.

במקביל, בהתאם להערכת המצב, תגבר צה"ל את סוללות כיפת ברזל במרחב גוש דן והדרום. כמו כן, התבצע גיוס מילואים נקודתי לתגבור מערך ההגנה האווירית. "צה"ל נחוש להמשיך ולהגן על אזרחי ישראל וערוך למגוון תרחישים שילכו ויתעצמו על-פי הערכת המצב והצורך המבצעי", מסר דובר צה"ל.

בצל הביקורת במערכת הפוליטית וביישובי עוטף עזה על מדיניות הממשלה ביחס לחמאס, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר הבוקר כי ישראל לא הסכימה לאשר את הסכם הפסקת האש ללא התחייבות לחדול משיגור עפיפוני התבערה. בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו: "צה"ל הנחית על החמאס את המכה הקשה ביותר מאז צוק איתן".

"במהלך השבת פגענו בחמאס באופן משמעותי וקשה", אמר נתניהו. "המדיניות שלנו ברורה – מי שפוגע בנו אנו פוגעים בו ובעוצמה רבה, זה מה שעשינו אתמול. צה"ל הנחית על החמאס את המכה הקשה ביותר מאז צוק איתן. אני מקווה שהם קלטו את המסר, אם לא, הם יקלטו אותו בהמשך".

נתניהו הוסיף: "שמעתי שאומרים שישראל הסכימה להפסקת אש שתאפשר את המשך טרור האש של העפיפונים והבלונים – זה לא נכון. איננו מוכנים לקבל שום התקפות נגדנו ונגיב בהתאם".

לפניו הבהיר שר הביטחון אביגדור ליברמן כי למרות חוסר הבהירות שעולה מהסכם הפסקת האש מול חמאס, ישראל לא תאפשר ירי רקטות או עפיפוני תבערה. בכניסה לישיבת הממשלה התייחס ליברמן לביקורת שהופנתה כלפי המדיניות של המערכת שבראשה הוא עומד ואמר: "תמיד תהיה ביקורת".

"עברנו סוף שבוע סוער ולגבי המשך השבוע חשוב להדגיש שאין שום כוונה להכיל לא רקטות ולא עפיפונים ולא כטב"מים ולא שום דבר", ציין ליברמן. "בסה"כ חמאס ספג מכה קשה, הושמדו מנהרות התקפיות, הושמדו אתרי ייצור ואתרי אחסון של חימושים. מבחינת מדינת ישראל, 90% מהרקטות או שנפלו בשטח פתוח או שמערכות כיפת ברזל הצליחו ליירט אותן".