החוק אושר ברוב של 62 תומכים מול 55 מתנגדים. יו"ר הקואליציה התחייב בפני יהדוה"ת כי אם החוק יפגע באינטרסים החרדיים הוא ישונה. ח"כ אייכלר: "בזכות התחייבות זאת תמכנו בחוק". נתניהו: "רגע מכונן בתולדות מדינת ישראל״ • צפו

מליאת הכנסת אישרה הלילה (חמישי) את חוק הלאום בקריאה שניה ושלישית ברוב של 62 תומכים מול 55 מתנגדים. בתום ההצבעה, קרעו חברי הכנסת מ'הרשימה המשותפת' את הצעת החוק לגזרים ופזרו את קרעי הנייר ברחבי רצפת המליאה תוך שהם צועקים "אפרטהייד", יו"ר הכנסת הורה להוציא אותם מהמליאה. ח"כים מהקואליציה מחאו כפיים.

החוק אושר בין השאר בזכות קולות המפלגות החרדיות שהצביעו בעדו לאחר שיו"ר הקואליציה דודי אמסלם התחייב בפני סיעת יהדות התורה כי אם חוק הלאום יפגע באינטרסים החרדיים הוא ישונה במושב הכנסת הבא.

ח"כ אייכלר אמר על אישור חוק הלאום כי "אין אומתנו אומה אלא בתורתה. לכן אני שמח שעמדנו בתוקף על התחייבות נתניהו ויו"ר הקואליציה למנוע כל נסיון לפגוע בעניני דת ומדינה על ידי פרשנות החוק". וכך נכתב: "ככל שפרשנות החוק תגרום פגיעה בסטטוס קוו ביחסי דת ומדינה אנו מתחייבים לפעול לתיקון הפגיעה בחקיקה". לסיום אמר אייכלר כי "בזכות התחייבות זאת תמכנו בחוק על פי הוראת גדולי ישראל שליט"א".

ראש הממשלה ויו״ר הליכוד בנימין נתניהו נשא דברים במליאת הכנסת, מיד לאחר אישור חוק יסוד הלאום ואמר כי ״ראשית אני רוצה להביע הערכה לשר יריב לוין שהוביל את החוק, לאמיר אוחנה שעמד בראש הוועדה ולחבר הכנסת אבי דיכטר שהגיש את החוק".

"אדוני היו״ר, חברי הכנסת", אמר נתניהו, "זהו רגע מכונן בתולדות הציונות ובתולדות מדינת ישראל. 122 שנה אחרי שהרצל פרסם את חזונו, קבענו בחוק את עקרון היסוד של קיומנו: ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. מדינת לאום שמכבדת את זכויות הפרט של כל אזרחיה, ובמזרח התיכון רק ישראל מכבדת זכויות אלה".

"וכשאני מדבר ברחבי העולם, מעל כל במה, מול כל מנהיג, אני חוזר ואומר: זוהי המדינה שלנו, מדינת היהודים. אבל בשנים האחרונות יש מי שמנסה לערער על כך ובכך לערער את יסודות קיומנו וזכויותינו. ובכן היום חקקנו בסלע החוק: זוהי המדינה שלנו, זוהי השפה שלנו, זהו ההמנון שלנו וזהו הדגל שלנו. תחי מדינת ישראל״ חתם נתניהו.

גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בירך על אישור החוק וכתב בטוויטר: "היסטוריה במליאת הכנסת. העברנו חוק יסוד שמבטיח את היותה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. ההמנון, הדגל והזכות שלנו להתיישב בארץ הזו מובטחים לדורות! יישר כוח לחבריי, שעמלו להבאת אחד החוקים החשובים שעברו בכנסת מעולם".

השר להגנת הסביבה ירושלים והמורשת, זאב אלקין אמר לאחר אישור החוק כי "היום עשינו היסטוריה. חוק הלאום אושר סופית בכנסת בקיראה שניה ושלישית למרות הצעקות והתפרעויות של חברי הכנסת מהרשימה הערבית. דרך אורכה עבר החוק מאז שיזמתי אותו ביחד עם ח״כ אבי דיכטר לפני שתי קדנציות. מהיום המעמד של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי מוגן ברמת חוק יסוד במדינת ישראל. העקשנות והנחישות של שנים השתלמה".

סגן שר הבטחון, אלי בן דהן אמר כי הוא מברך על חוק הלאום אשר אושר הלילה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת: "חוק הלאום הוא חוק חשוב מאין כמוהו לשמירת צביונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. החוק יחזק את ערכיה היהודיים של מדינת ישראל אשר תגן על ערכים אלו. זוהי חובתנו כמחוקקים יהודיים וישראליים – אחרי ששבנו לביתנו מאלפיים שנות גלות – לעגן את הערכים ששמרו עלינו כעם בחוקי מדינת ישראל"

הצעת החוק מעגנת בחוק-יסוד את מעמדה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ואת זכותו של העם היהודי להגדרה עצמית במולדתו כזכות ייחודית לעם היהודי, את סמלי המדינה, את ירושלים כבירת ישראל, את השפה העברית כשפת המדינה, את עקרון קיבוץ הגלויות ומעמד השבת ומועדי ישראל.

כמו כן, הצעת החוק מעגנת את פיתוח ההתיישבות היהודית כערך לאומי וקובעת כי המדינה תשקוד על הבטחת שלומם של בני העם היהודי ואזרחיה המצויים בצרה בשל יהדותם או אזרחותם וכן תפעל בתפוצות לשימור הזיקה בין המדינה ובני העם היהודי ולשימור המורשת שלהם. הצעת החוק מקבעת את המעמד החוקתי של לוח השנה העברי כלוח רשמי של המדינה ואת יום העצמאות, חגי ומועדי ישראל וימי הזיכרון.

מהצעת החוק המקורית הוסרו סעיף ההתיישבות הנפרדת שקבע כי "כל תושב ישראל ללא הבדל דת ולאום, זכאי לפעול לשימור תרבותו, חינוכו, מורשתו וזהותו" וכי "המדינה רשאית לאפשר לקהילה, לרבות בני דת אחת או בני לאום אחד, לקיים התיישבות קהילתית נפרדת".