משקפי VR, הגנה משופרת, קסדה מיוחדת ומסכי מגע - כל אלו הם רק חלק מהיכולות שנכנסו לטנק המרכבה החדש סימן 4 - "ברק", שעתיד לשנות את פני המערכה הבאה. בנוסף, חיל השריון משנה צורה, גם במבנה הפלוגות • כל הפרטים

חיל השריון חשף היום מספר פיתוחים, כשבראש מתייצב רכב קרבי משוריין חדש, שלוקח את החיל צעד קדימה במאמץ המבצעי: טנק מרכבה סימן 4 – "ברק". בטנק, שיושק בעוד כשלוש שנים מהיום, מגלה קצין שריון ראשי, תא"ל גיא חסון, תותקן מערכת מציאות רבודה שתאפשר לבצע תרגולות ממשיות באימונים, בשטחים בנויים וסבוכים ואימון על פי גזרה.

בנוסף, יותקנו ב"ברק" רכיבים שמשנים את פני הלחימה ביבשה, ביניהם בינה מלאכותית שתבוא לידי ביטוי במחשב משימה חכם, שיאגד לתוכו את כלל ניהול המשימות של הלוחמים. "בזכות המחשב, העומס על אנשי הצוות יפחת, רמת הדיוק ואיתורי המטרות ישתפרו, וכן גם סיכויי הפגיעה בהן", אומר תא"ל חסון.

על מנת לאפשר לחימה בטוחה הרבה יותר, יותקנו לצד מחשב המשימה כוונות משופרות לתותחן ולמפקד הטנק, יחד עם קסדה מיוחדת המבוססת על חיישנים: "הקסדה נקראת Iron Vision, והיא תאפשר לראות מתוך הרק"ם (רכב קרבי משוריין) את הסביבה החיצונית המלאה", מספר קשנ"ר. "החיישנים יאפשרו ללוחמים לתפעל את הטנק באופן פשוט ומתקדם, וכן יתרמו להגנתו – גם מבחינה טכנולוגית וגם מבחינה פיזית".

המטרה: תפעול פשוט ואינטואיטיבי

כבר בימים אלו ניתן לראות כיצד פלאי הטכנולוגיה שנטמעים בטנקים באים לידי ביטוי: הטנק החדש יורכב ממסכי מגע שיהפכו את סביבת העבודה למודרנית ומוכרת הרבה יותר ללוחמים, נוחה ופשוטה להפעלה. "יכולות ההגנה המתקדמות והשימוש באמצעים אלקטרוניים יכווינו את הלוחמים לביצוע המשימות לפי רמת הדחיפות", מסביר תא"ל חסון. "לצד כל אלה ייכנסו גם שיפורים לוגיסטיים נוספים שיאפשרו לטנק לבצע את משימתו בתקופה ממושכת הגדולה ב-30% מבעבר".

ואם זה לא מספיק – לרשות הטנק יעמדו משקפי מציאות מדומה (VR), שיאפשרו ללוחמים לבצע אימונים וירטואליים.

מבנה הלחימה בשטח משנה אף הוא את צורתו: עד היום פלוגה כללה תשעה טנקים שחולקו לשני צמדים, מחלקה (המורכבת משלושה), טנק מפקד הפלוגה והטנק של סגנו. בימים אלו מתווסף טנק אחד נוסף למערכה, והם יחולקו לארבעה צמדים, בנוסף לשני טנקי המפקדים. "השינוי מגיע מתוך הבנה ששדה הקרב העתידי מצריך יותר אנשים עם 'ראש גדול' והבנה נרחבת של הסביבה המבצעית", מציין קשנ"ר.

באמצעות תצורת לחימה חדשה, יהיה אפשר לשלב בין היכולות הזרועיות והרב-זרועיות המתקדמות וכך להכפיל את עוצמת הכוח בשדה הקרב. "הרשת תאפשר שיפור דרמטי באפקטיביות הטקטית והמערכתית של כוחות היבשה", מסביר תא"ל חסון. "בזכותה נוכל לתקוף מהר, באופן ישיר או עקיף באמצעות שכבת אמצעי איסוף ותקיפה קרקעיים, נישאים ומוטסים. ככה נוכל לוודא טוב יותר פגיעות במטרות בזמן המבצעי".

בחודשים האחרונים הוכיחו גדודי השריון את יכולותיהם האמיתיות בהגנה על הגבולות. כך למשל, גדוד 82 של חטיבת השריון 7 ביצע תעסוקה מבצעית מוצלחת באוגדת עזה, במהלכה נורו יותר מ-75 פגזים, שהשמידו מעל 26 תשתיות טרור. מדובר בנתונים גבוהים יותר בצורה ניכרת ביחס לשנתיים הקודמות.

"חיל השריון מסכם תקופה משמעותית של הצלחות מבצעיות בכלל הגזרות, המוכיחה את הרלוונטיות של החיל בהגנה על ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה", מכריז תא"ל חסון. "הטנק החדש לוקח את חיל השריון צעד קדימה במאמץ המבצעי, ומהווה אמצעי לחימה חדשני שישנה את פני הלחימה ביבשה".