תקריות האש בדרום פחתו משמעותית מאז השבת האחרונה, אך נראה שהדרך לשקט מוחלט באזור עדיין ארוכה. ח"כ ילין המתגורר בעוטף עזה: יש עדיין מספר שריפות מידי יום כתוצאה מעפיפוני התבערה. השר כץ: המציאות הזאת לא יכולה להמשך

המתיחות בדרום: טרור העפיפונים, כמו גם אירועי האש האחרונים בעזה והעוטף, פחות באופן ניכר מאז השבת האחרונה, אך נראה שהדרך עד לשקט מוחלט עדיין ארוכה.

הבוקר תיעדו תושבים בקרית גת מה שנראה כמו בלון תבערה ששוגר מהרצועה והגיעה עד לפאתי העיר. ח"כ חיים ילין אמר בראיון ל'מורשת' כי בניגוד לדיווחים השונים, עדיין מתלקחות מידי יום בין 5 ל-8 שריפות כתוצאה מעפיפוני ובלוני התבערה.

צילום וידאו מקרית גת: יוסי א, מדברים תקשורת

בתוך כך, שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, סייר הבוקר ביישובי עוטף עזה והתייחס למצב הרגיש באזור. "המציאות הביטחונית לא יכולה להמשך. ישנם שתי אפשרויות, ‏האחת היא, אם נצטרך לצאת למערכה הבאה, שאין לנו עניין בה – החמאס יוכרע. במלחמה הבאה ישראל תיאלץ להפיל את שלטון החמאס, ולכפות על עזה את משוואת שיקום תמורת פירוז, אבל אנחנו לא מעוניינים במלחמה הזאת. השנייה היא התנתקות מלאה מהאחריות על עזה על ידי הקמתו של אי מלאכותי בים מול עזה במרחק של 5 ק"מ מהיבשה שדרכו יועברו סחורות לעזה ושם יערכו הבדוקים השונים. הכול יהיה במימון מלא של מדינות העולם הערביות העשירות. כך אנחנו נתנתק מעזה לגמרי. האחריות לא תהיה עלינו. אנחנו לא צריכים את עזה עלינו"

השר כץ הוסיף: "אתם מקיימים כאן את שגרת החיים וזה דבר חזק מאוד הראוי להערכה. המצב מול עזה הוא לא נורמאלי. בסוריה למשל חדר היום מטוס את הגבול ומיד נורה והופל. גם בזמנו הגבול מול מצריים היה שקט לאחר המלחמה כי הייתה הרתעה, בצפון חיזבאללה שעולה בכוחו פי אלף על חמאס לא יורה טיל אחד כי הוא מורתע. בעזה המצב הוא שונה ואין הרתעה מול חמאס כי אחראים גם על המצב ההומניטרי בעזה ומספקים להם חשמל, מים ומזון. אנו חייבים לשמור על הביטחון בעזה. לאבו מאזן לא אכפת, אין אצלו הומניטרי, למצרים לא אכפת, הם זורקים עלינו את המצב בעזה ולא מוכנים לכלום. ואנו הישראלים צריכים לשבור את הראש איך לפתור את המצב ההומניטרי בעזה. זה לא נורמאלי. לכן הצעתי להקמת האי המנתק אותנו מעזה היא הפתרון הנכון".

האי המלאכותי מול חופי עזה: כך זה אמור להיראות • צפו