חברת דירוג האשראי הודיעה הערב על העלאת הדירוג לרמתו הגבוהה בכל הזמנים מרמה של +A לרמה של -AA, הדירוג הגבוה ביותר שלו זכתה ישראל מעולם. בחודש שעבר חברת דירוג האשראי הבינלאומית מודי'ס עדכנה את תחזית האשראי של ישראל לחיובית

חברת דירוג האשראי S&P הודיעה היום על העלאת דירוג האשראי של ישראל מרמה של +A לרמה של -AA, הדירוג הגבוה ביותר שלו זכתה ישראל מעולם. העלאת הדירוג היא הישג משמעותי מאוד למשק הישראלי, ומהווה הבעת אמון ביכולת של המשק לצמוח וביכולת של הממשלה לשמור על מדיניות פיסקלית אחראית. ברמה הפרקטית, היא תאפשר לממשלה לגייס כספים בתנאים טובים יותר.

בהודעה שפרסמה S&P היא ציינה כי העלאת הדירוג באה על רקע שיפור במדיניות הפיסקלית של ממשלת ישראל, לצד צמיחה והכנסות ממסים גבוהות שהביאו לירידה ניכרת ביחס החוב הממשלתי נטו לתוצר בשנים האחרונות. בחברת הדירוג מעריכים כי כלכלת ישראל תצמח בשיעור ממוצע של כ-3.3% בשנים 2021-2018, כאשר הצמיחה תנבע מצריכה פרטית, המשך פעילות השקעות של תאגידים, וכן ביצועים חזקים בתחום ייצוא השירותים.

בדומה לחברות הדירוג האחרות, גם ב-S&P מביעים ספק באשר ליכולתה של הממשלה הנוכחית לטפל בסוגיות מורכבות שמחייבות טיפול לטווח ארוך, כמו עודף ביורוקרטיה, מחסור חמור בתשתיות וכמובן השתלבות של אוכלוסיות חלשות בשוק העבודה. עוד מציינים שם כי מבנה הממשלה גם עלול להגביל את יכולתה להתמודד עם אתגרים בשוק הדיור. מחירי הדיור מצוינים כאחד האתגרים המרכזיים של המשק הישראלי. עוד מציינים ב-S&P כי הסיכונים הגיאופוליטיים הביטחוניים, על אף שעודם גבוהים, התמתנו במידת מה.

בחודש שעבר חברת דירוג האשראי הבינלאומית מודי'ס (Moody's) עדכנה את תחזית דירוג האשראי של מדינת ישראל ל"חיובית" ואישררה אותו ברמה של A1, זאת לאחר שנציגי החברה ביקרו בארץ בחודש יוני האחרון. משמעות התחזית החיובית היא שדירוג האשראי לא צפוי לרדת השנה, אך אם לא יעלה הדירוג, התחזית תהפוך ל"יציבה", כלומר ההערכה תשתנה לכך שלא יהיה שינוי.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס עם צאת השבת להחלטה על העלאת דירוג האשראי של ישראל ל-AA ואמר כי "העלאת דירוג האשראי של ישראל ע"י חברת S&P מצטרפת להחלטה דומה של חברת דירוג האשראי מודי'ס. החלטות אלה משקפות את עצמתה של כלכלת ישראל ואת המדיניות הכלכלית הנכונה והאחראית שאנחנו מובילים למען כל אזרחי ישראל".

שר האוצר, משה כחלון הגיב על העלאת דירוג האשראי של ישראל ואמר: "דירוג האשראי החדש של ישראל הוא אירוע היסטורי למדינה ולכלכלה שלנו. הוכחנו שאפשר לנהל מדיניות כלכלית צומחת עם מדיניות חברתית של חמלה – ולהצליח. בשנים הקרובות עוד נוביל את ישראל למקומות שלפני שנים בודדות יכולנו רק לדמיין".

נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג ביקשה לברך על ההחלטה: "ההחלטה משקפת אמון של המוסדות הבינלאומיים במדיניות הכלכלית של הממשלה, ובמדיניות המוניטרית שהנהיג בנק ישראל שתרמה לצמיחת המשק וליכולתה של הממשלה לעמוד בהתחייבויותיה העתידיות. ההחלטה מהווה הוכחה נוספת לחשיבות של ההפחתה המתמשכת של יחס החוב לתוצר, ולתרומתה של הירידה בנטל החוב לחוסנה של כלכלת ישראל".