70 שנה לאחר שנגנבו: המצבות הוחזרו לבית העלמין • תיעוד מרגש

בבית העלמין נמצא גם ציונו של הרה"ק רבי ישראל מרוז'ין זיע"א, שיום השנה להסתלקותו יחול בסוף השבוע. רבה של צ'רנוביץ, הרב מנחם מענדל גליצנשטיין, חושף איך אותרו המצבות, מגלה כיצד הם ימויינו ומעריך: בין המצבות - גם כאלה של גדולי החסידות
 • "מלטם מכל רעות בזאת השנה" התפילה שחוברה עבור תורמי ועד הרבנים

  תוכן מקודם

 • חוששים מצום יום כיפור? הדבר הזה יתן לכם כח גם הרבה אחרי

  תוכן מקודם

 • מדוע עדיף רכישה שתירשם בטאבו לקיום מצוות שמיטה?

  תוכן מקודם

 • קיום מצוות שמיטה בהידור: לא שכירות. לא שותפות. בעלות אמיתית!

  תוכן מקודם

 

ערב יום ההילולא ה-168 של הרה"ק רבי ישראל מרוז'ין זיע"א שיחול בסוף השבוע בג' מר חשוון, נחשפו מאות מצבות שנגנבו מבית החיים בעיר צ'רנוביץ שבאוקראינה שם נמצא ציונו הקדוש של רבי ישראל מרוז'ין, וכעת במבצע מורכב עליו פיקד הרב מנחם גליצנשטין רבה של העיר צ'רנוביץ והמחוז ושליח חב"ד, הוחזרו המצבות למקומם לבית העלמין היהודי במקום.

הסיפור העצוב של גניבת מאות המצבות מבית העלמין התרחש לפני כ-70 שנה. אז נעלמו לפתע מאות מצבות מבית העלמין בסמוך לציונו של רבי ישראל מרוז'ין. התעלומה מי אחראי לגניבת המצבות לא נפתרה עד לשיחת הטלפון המפתיעה בשבוע שעבר.

התפנית הגדולה החלה לפני מספר ימים כאשר קצין בכיר בצבא האוקראיני פנה לרבה של העיר צ'רנוביץ הרה"ג הרב מנחם מענדל גליצנשטיין שליט"א ובו חשף בפניו את אחד התעלומות שלא נפתרו, שהמצבות נלקחו מבית העלמין היהודי נלקחו לבסיסים צבאיים באזור בו היו זקוקים לרצף את המבנים. מדובר היה במבנים אוסטרים כשנכבש האזור בידי הקומוניסטים ונהפכו לבסיסי צבא. המצבות נלקחו מבית החיים סמוך לציונו הקדוש של רבי ישראל מרוז'ין.

הרב גליצנשטיין שבמשך כל השנה דואג רבות לשימור וטיפוח בית העלמין מספר " בימים האחרונים קבלתי טלפון מבכיר בצבא שהתוודה על העניין של המצבות וביקש שאטפל בזה וכי הם מבקשים להחזיר את המצבות למקומם הטבעי לבית העלמין היהודי. כמובן שלא עיכבנו את העניין. ראינו את זה בבחינת מת מצווה.. שכרנו מיידית רכבים ופועלים להחזיר את המצבות לבית העלמין יחד עם אנשי הצבא האוקראיני".

בימים הקרובים יחל מיון המצבות ולנסות לאחר שמות מיוחדים. "מה שברור לנו", אומר הרב גליצנשטיין, "שישנן שם מצבות של גדולי החסידים ורבנים חשובים. ראינו שם מצבות לפני מאה וארבעים שנה ויותר. מדובר באירוע היסטורי של ממש כאשר הפעילות שלנו במהלך כל השנים לשימור בית העלמין מניב תוצאות בשטח, וגם אנשי השלטון הפנימו את החשיבות העצומה של בית העלמין וחשיבות שמירתה. לא האמנו שנקבל את המצבות בחזרה".

לקראת יום ההילולא ג' בחשוון שיחול ביום שישי מצפים לאורחים רבים שיגיעו לצ'רנוביץ לפקוד את ציון המצויינת של הרה"ק רבי ישראל מרוז'ין וכפי הידוע בבית רוז'ין נחשב יום ההילולא כקדושת יום הכיפורים.

הרב גליצנשטיין נערך לקליטת האורחים הרבים לקראת סוף השבוע ומספר שבשנים האחרונות רבים מאד פוקדים את המקום בנסיעה לציון הקדוש של רבי ישראל מרוז'ין. כמו"כ בצ'רנוביץ קהילה יהודית גדולה המונה לפי ההערכות כשלשת אלפים נפש, הכוללת מוסדות חינוך ומרכז יהודי בתי ספר וגנים ובית כנסת הפועל במהלך כל השנה ומתקיימים בו תפילות ושיעורי תורה מידי יום.

"אנו מרגישים עד היום כיצד קדושתו של רבי ישראל מרוז'ין חופפת על הקהילה במהלך כל השנה, ובעקבות המאורע המרגש בו הוחזרו המצבות אנו רוצים להודות לקציני הצבא ואנשי הממשל שהחזירו את המצבות ובכך הוכיחו הלכה למעשה את חשיבות קדושת בתי העלמין היהודיים".

Share on email
שתפו במייל

כתבות קשורות

המלחמה על רפורמת הכשרות: ח"כ אבי מעוז הגיש עתירה לבג"ץ
פְּרִי עֵץ הָדָר: סיור מצולם בשוק ארבעת המינים של מחנה יהודה
סוכות מירושלים: גדולי הזמר המזרחי והחסידי במחרוזת שמחה לחג • צפו
אברומי סמט מרקיד אתכם עם 25 דקות של שמחת בית השואבה
מנחם מאשקאוויטש מארח את ארהל'ה סמט לביצוע מקפיץ של הניגון החב"די
מוישי וולס ויואלי גרינפעלד בדואט מרגש לסוכות: "טאטע"
אהרלה סמט ומוטי ויזל מרקידים עם "אין סגולה כתורה"
קצין צה"ל דחף פעיל שמאל והוביל התכתשות סוערת בקואליציה • צפו
תיעוד נדיר: עדר של 16 ראמים שנולדו בטבע נצפו בנחל ציחור • צפו
אוֹצְרוֹת הַחֵן • חג הסוכות • מתורת רנ"ג ויינטראוב זצ"ל
כך פינו השוטרים באלימות את המתבצרים בסוכת הפוסק במאה שערים • צפו
לְהִתְעַנֵּג • מיוחד: כל עלוני חג הסוכות להורדה ולהדפסה
האמת נחשפת אחרי ההסתה החמורה: ביטלו את חקירת מרבית השבים מאומן
יום הכיפורים במחיצת מרן נשיא מועצת חכמי התורה הגר"ש כהן והגר"ש בעדני
ערב יום הקדוש בחצר הקודש באבוב
תיעוד: ראש ישיבת באר יהודה רבי אליהו טופיק במוצאי יום הכיפורים
ערבי מרוקאי תיעד את תפילת יום הכיפורים במעונו של ראב"ד מרוקו
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו

3 תגובות

 1. מעניין. נשמח אם יפורסמו כל השמות הרשומים על המצבות. מדובר בחסד של אמת.
  יצויין, כי באתר ג'ואישג'ן ישנם צילומים של כל המצבות שקיימים היום שם, ואכן חסרים שם שמות רבים. למשל של רבי יודל לנדא רב העיר מחבר שו"ת יד יהודה. מעניין אם כן אילו שמות מופיעים במצבות שהושבו למקום.

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו