70 שנה לאחר שנגנבו: המצבות הוחזרו לבית העלמין • תיעוד מרגש

בבית העלמין נמצא גם ציונו של הרה"ק רבי ישראל מרוז'ין זיע"א, שיום השנה להסתלקותו יחול בסוף השבוע. רבה של צ'רנוביץ, הרב מנחם מענדל גליצנשטיין, חושף איך אותרו המצבות, מגלה כיצד הם ימויינו ומעריך: בין המצבות - גם כאלה של גדולי החסידות

 

ערב יום ההילולא ה-168 של הרה"ק רבי ישראל מרוז'ין זיע"א שיחול בסוף השבוע בג' מר חשוון, נחשפו מאות מצבות שנגנבו מבית החיים בעיר צ'רנוביץ שבאוקראינה שם נמצא ציונו הקדוש של רבי ישראל מרוז'ין, וכעת במבצע מורכב עליו פיקד הרב מנחם גליצנשטין רבה של העיר צ'רנוביץ והמחוז ושליח חב"ד, הוחזרו המצבות למקומם לבית העלמין היהודי במקום.

הסיפור העצוב של גניבת מאות המצבות מבית העלמין התרחש לפני כ-70 שנה. אז נעלמו לפתע מאות מצבות מבית העלמין בסמוך לציונו של רבי ישראל מרוז'ין. התעלומה מי אחראי לגניבת המצבות לא נפתרה עד לשיחת הטלפון המפתיעה בשבוע שעבר.

התפנית הגדולה החלה לפני מספר ימים כאשר קצין בכיר בצבא האוקראיני פנה לרבה של העיר צ'רנוביץ הרה"ג הרב מנחם מענדל גליצנשטיין שליט"א ובו חשף בפניו את אחד התעלומות שלא נפתרו, שהמצבות נלקחו מבית העלמין היהודי נלקחו לבסיסים צבאיים באזור בו היו זקוקים לרצף את המבנים. מדובר היה במבנים אוסטרים כשנכבש האזור בידי הקומוניסטים ונהפכו לבסיסי צבא. המצבות נלקחו מבית החיים סמוך לציונו הקדוש של רבי ישראל מרוז'ין.

הרב גליצנשטיין שבמשך כל השנה דואג רבות לשימור וטיפוח בית העלמין מספר " בימים האחרונים קבלתי טלפון מבכיר בצבא שהתוודה על העניין של המצבות וביקש שאטפל בזה וכי הם מבקשים להחזיר את המצבות למקומם הטבעי לבית העלמין היהודי. כמובן שלא עיכבנו את העניין. ראינו את זה בבחינת מת מצווה.. שכרנו מיידית רכבים ופועלים להחזיר את המצבות לבית העלמין יחד עם אנשי הצבא האוקראיני".

בימים הקרובים יחל מיון המצבות ולנסות לאחר שמות מיוחדים. "מה שברור לנו", אומר הרב גליצנשטיין, "שישנן שם מצבות של גדולי החסידים ורבנים חשובים. ראינו שם מצבות לפני מאה וארבעים שנה ויותר. מדובר באירוע היסטורי של ממש כאשר הפעילות שלנו במהלך כל השנים לשימור בית העלמין מניב תוצאות בשטח, וגם אנשי השלטון הפנימו את החשיבות העצומה של בית העלמין וחשיבות שמירתה. לא האמנו שנקבל את המצבות בחזרה".

לקראת יום ההילולא ג' בחשוון שיחול ביום שישי מצפים לאורחים רבים שיגיעו לצ'רנוביץ לפקוד את ציון המצויינת של הרה"ק רבי ישראל מרוז'ין וכפי הידוע בבית רוז'ין נחשב יום ההילולא כקדושת יום הכיפורים.

הרב גליצנשטיין נערך לקליטת האורחים הרבים לקראת סוף השבוע ומספר שבשנים האחרונות רבים מאד פוקדים את המקום בנסיעה לציון הקדוש של רבי ישראל מרוז'ין. כמו"כ בצ'רנוביץ קהילה יהודית גדולה המונה לפי ההערכות כשלשת אלפים נפש, הכוללת מוסדות חינוך ומרכז יהודי בתי ספר וגנים ובית כנסת הפועל במהלך כל השנה ומתקיימים בו תפילות ושיעורי תורה מידי יום.

"אנו מרגישים עד היום כיצד קדושתו של רבי ישראל מרוז'ין חופפת על הקהילה במהלך כל השנה, ובעקבות המאורע המרגש בו הוחזרו המצבות אנו רוצים להודות לקציני הצבא ואנשי הממשל שהחזירו את המצבות ובכך הוכיחו הלכה למעשה את חשיבות קדושת בתי העלמין היהודיים".

3 תגובות

מעניין. נשמח אם יפורסמו כל השמות הרשומים על המצבות. מדובר בחסד של אמת.
יצויין, כי באתר ג'ואישג'ן ישנם צילומים של כל המצבות שקיימים היום שם, ואכן חסרים שם שמות רבים. למשל של רבי יודל לנדא רב העיר מחבר שו"ת יד יהודה. מעניין אם כן אילו שמות מופיעים במצבות שהושבו למקום.

האדמור מרוזין נטמן בסאדיגורא שהוא באיזור טשערנאוויץ.

סדיגורא זה שכונה בצרנוביץ.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *