מיוחד לJDN: מהבית בשכונת גאולה דרך המקווה ושחרית ועד לפגישה הראשונה - כך נראה הבוקר של יוסי דייטש • "אני עושה הכל בשביל להשיג את התמיכה של דגל התורה ושס. יש אפשרות הפעם למועמד חרדי לנצח" • צפו בראיון המלא

את המועמד החרדי לראשות עיריית ירושלים, יוסי דייטש, אני פוגש בשעת בוקר מוקדמת מחוץ לביתו שבשכונת גאולה בירושלים. כמו כל יהודי חסידי הוא קודם כל הולך למקווה ומיד אחר כך נשים פעמינו לתפילת שחרית. על הדרך הספיקו כבר שניים לעצור אותנו בבקשות שונות ומשונות.

אחרי כמה שאלות על "הבוקר של יוסי דייטש" ושניה לפני שאנחנו עוברים לשאלות על ענייני דיומא אנחנו מבקשים לשמוע קצת על רבותיו של דייטש ומה הם חושבים על המירוץ הזה. "אני חסיד סלונים, הסבא שלי ר' שמעון זאב דייטש שהיה מבוני ירושלים, הוא היה חסיד זוויהל מתלמידיו של ר' שלומקה זוייהל'ר, בית מגוריו היה מול ישיבת סלונים ומטבע הדברים אני בתור ילד הסתובבתי שמה ונכנסתי לסלונים ונשאבתי למקום הזה ומאז אני שם".

לדברי דייטש, מורו ורבו בעל הנתיבות שלום זצ"ל "בנה על זה שאני אעשה כמה שיותר חסדים עם אנשים". על השאלה מה הוא חושב על המירוץ דייטש לא יכול לענות. "תראה, נבואה אין לי. אני רק יודע שהשליחות שהוא יעד לי עזרה וסיוע ולעשות חסד. אם אני אתמודד לראשות עיריית ירושלים אני יוכל לעזור לעוד יותר אנשים, ואני אוכל לעשות יותר חסדים וטובות עם אנשים אז כנראה לכך הוא התכוון". עם זאת, דייטש מבהיר כי כנציג ציבור הוא שליחם של כל חברי מועצת גדולי התורה של 'אגודת ישראל' ומכתב התמיכה שלהם בו יתפרסם בסמיכות למועד הבחירות.

"תסדר לי את הפחים בנווה יעקב"

דייטש מצהיר כי הוא עמל כל העת להשיג אחדות בירושלים, "נכון לרגע זה הם לא תומכים בי (שס ודגל), כולנו יודעים שהבחירות הם עוד 20 יום בעז"ה ואני אעשה הכל ועושה הכל בשביל להשיג את התמיכה, גם של דגל התורה וגם של שס. נכון שיש כאלה ציניקנים שאמרים לי, 'תשמע זה חסר סיכוי אין לך מה לעשות הם החליטו כבר, כבר התפרסם אפילו ביתד נאמן שיש לו (משה ליאון) תמיכה של דגל התורה'. אבל אני לא אמרתי נואש, אני יודע שאדם צריך לעשות את ההשתדלות שלו ואני מסתובב ברחוב ורואה את אהדה והרצון שיש בציבור שלנו לאחדות, אני רואה שצרך זה עוד מאמץ קטן ושיקבלו החלטה. כי יש אפשרות הפעם למועמד חרדי לנצח".

"אתה רואה איך שציבור חילוני יכול להכיל מועמד חרדי, אחד הטיעונים היה שאם יהיה מועמד חרדי תהיה מערכת פרועה של הסתה ויצאו המונים, ולבינתיים אנחנו כבר כמעט 20 יום לפני הבחירות וברוך ה' אין הסתה ולא רק שאין הסתה, אני חושב שבציבור הכללי ובציבור החילוני המועמד החרדי יש לו פופולאריות מאוד מאוד גבוהה. אני לא יכול להגיד לך שאנשים ילכו מחר בהמוניהם לבחור בי בציבור החילוני אבל אתה רואה שאנשים מתלבטים. אם אתה תתלווה אלי פעם לאחד מהפאנלים או למפגשים או חוגי הבית שאני עושה, אתה רואה את רמת הציפיות כשאני נכנס לשם, שממש באפס, ואני יוצא משם לא רק עם אנשים שחלק גדול מהמטרה שלי היה להוריד את מפלס החרדה, אלא אתה רואה שפתאום יושבים לך שמה אנשים שאומרים לך, כן אנחנו הולכים לבחור ביוסי דייטש. אז אם אני יכול לעשות את זה בציבור החילוני אני מאמין שעל אחת כמה וכמה אני בעזרת ה' יעשה את זה גם בציבור החרדי".

המשכנו בשאלות הפוליטיות, על חרדים וחילונים, על השכונות המעורבות ועוד, בכולן תוכלו לצפות בראיון המלא. אבל, בחרנו לדבר לא רק על פוליטיקה, אלא על מה שדייטש מבטיח בקמפיין. בנושא הדיור דייטש משוכנע כי אם יבנו מספיק דירות בפריפריה של ירושלים, רמת שלמה, רמות וכדו' יהיה ניתן למצוא דירות במחיר סביר. על הניקיון דייטש מסביר כי הבעיה היא סדר העדיפויות, לדבריו עד היום לא הועבר מספיק כסף למחלקת תעבורה. "את זה יכול לעשות רק ראש העיר" הוא אומר.

אם אתם תושבי ירושלים או עולים לירושלים ואינכם בעלי רכב פרטי כנראה שגם אתם לא הייתם מוותרים על השאלה הזאת. מה עם הבטחה לשיפור מצב התחבורה? "אני שמתי את הנושא הזה בחמשת הנקודות ואתה צודק שבפרסום שלי זה לא מופיע, כתוב תשתיות ואני אמרתי תשתיות ותחבורה. אני לא עשיתי הגהה למסמך הזה וצריך לתקן את המסמך הזה…". יצויין כי במודעה המעודכנת של הקמפיין אכן מופיע 'תחבורה' כאחד מהבטחות הבחירות.

"נכון שהעיר ירושלים מתקדמת ויש רכבת קלה לעומת ערים אחרות, אנחנו רואים מה קורה במטרופלין תל אביב שרק עכשיו הם עובדים על הרכבת הקלה. בירושלים יש רכבת קלה אחת, אבל כל הקווים המזינים את הרכבת הקלה, אגד, צריך להפריט את קווי התחבורה הציבורית. משרד התחבורה הוציא מכרז, בימים אלה כותבים את זה. משרד התחבורה יוצא להפרטה בעיר ירושלים. זה לא תהיה חברה אחת, אני מאמין שנראה פה יותר מחברה אחת חדשה, ברור שיש כאן קווים שצריך להפריט אותם ואני מאמין שיעשו סדר בקו 1 לכותל, שזה אחת הקטסטרופות הכי גדולות שיש".