לשכת רה"מ: "בקרוב נתניהו יכריז בצ'אד על חידוש היחסים"

בתום פגישה נוספת בין ראש הממשלה לנשיא צ'אד הודיעה לשכת ראש הממשלה כי נתניהו ימריא בקרוב לצ'אד ויכריז עם נשיא צ'אד על חידוש היחסים. השניים דנו באיומים המשותפים, במאבק נגד הטרור ובהגברת שיתוף הפעולה בין המדינות

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר שוב עם נשיא צ'אד אידריס דבי, בלשכת רה"מ בירושלים. על הודעת לשכת ראש הממשלה המנהיגים דנו באיומים המשותפים ובמאבק נגד הטרור. כמו כן, דנו בהגברת שיתוף הפעולה בין המדינות בתחומי החקלאות, לוט"ר, הגנת גבולות, טכנולוגיה, אנרגיה סולרית, מים, בריאות ועוד.

בלשכה הוסיפו כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו ימריא בקרוב לצ'אד ויכריז עם נשיא צ'אד על חידוש היחסים". זה הודעה ישראלית רשמית ראשונה כי בקרוב יחלו יחסים רשמיים בין המדינות.

במהלך ראיון לערוץ החדשות הבינלאומי i24NEWS, הצהיר אתמול נשיא צ'אד, אידריס דבי, כי חידוש היחסים הדיפלומטיים עם ישראל באופן רשמי ייעשו בתוך שבועות אחדים. "הודעתי אמש שנחדש את היחסים הדיפלומטיים בין צ'אד לישראל וזה יקרה בימים או בשבועות הקרובים", אמר דבי. "באנו הפעם עם תוכנית מדויקת, אין לנו קשר עם ישראל מ- 1972 והמטרה הייתה לחדש את הקשר הזה".

אתמול דווח כי ביקורו ההיסטורי של נשיא הרפובליקה האפריקנית צ'אד, אידריס דבי, האם לקיים את הביקור בכל מחיר או רק במידה ונשיא צ'אד יודיע על חידוש יחסים מיידי. על פי הדיווח, מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם טען שיש להזמין את נשיא צ'אד לישראל, רק לאחר שיתחייב להודיע על חידוש מיידי של היחסים בין המדינות. מנגד, יועצו של נתניהו לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, טען שיש להזמין את נשיא צ'אד בכל מקרה והסתפק בהצהרת כוונות מצדו על רצונו לחדש את היחסים בטווח הקרוב, מאחר וסבר כי חשיבות הביקור היא בעצם קיומו ובמסר שהוא מעביר למדינות מוסלמיות.

נתניהו ודבי, היום. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

בפגישה של השניים לפני יומיים אמר נתניהו "צ'אד היא מדינה חשובה מאוד באפריקה ועבור ישראל, ואני שמח שאנחנו מרחיבים את היקף יחסינו", אמר נתניהו בפתח דבריו, והוסיף: "אנחנו רוצים ראשית להילחם בטרור, לתת לאנשים את מה שמגיע להם – ביטחון, אוכל, מים נקיים, בריאות, כל הדברים ששיתוף הפעולה שלנו יכול להפיק. בשנתייים האחרונות, הייתי שלוש פעמים באפריקה, כעת אני מקווה לבוא למרכז אפריקה – אני נותן כאן רמז גדול".

עוד אמר נתניהו לנשיא צ'אד: "אני מקווה להביא איתי יזמים ישראלים וכל דבר שיכול לשפר את חייהם של אנשי אפריקה. זה משהו שאנחנו מאמינים בו, ישראל חוזרת לאפריקה. אני רוצה לברך אותך על מנהיגותך. שוחחנו לפני כמה דקות על השינוי בעולם הערבי והיחסים שלו עם ישראל. זה בא לידי ביטוי בביקורי האחרון בעומאן ויהיו ביקורים נוספים במדינות ערב בקרוב". עוד אמר נתניהו לדבי: "אני מאמין שאתה סולל את הדרך למנהיגים אפריקנים נוספים".

נשיא צ'אד אידריס דבי אמר במסיבת העיתונאים: "זה ביקור בהחלט היסטורי גם עבור צאד וגם עבור ישראל, וזה יאפשר לפתוח דף חדש ביחסים ביננו", והוסיף: "היחסים בין מדינותנו נותקו בנסיבות היסטוריות, אך הניתוק לא בודד בין מדינותנו באופן מלא. גם אם לא היו מגעים במישור הדיפלומטי הגבוה, היחסים נמשכו. הביקור הנוכחי במדינתכם היפה משקף את הכוונה שלנו לקחת את המגעים שהיו ברקע כל הזמן ולתת להם ביטוי בולט יותר".

דבי הוסיף כי "חידוש היחסים הדיפלומטיים ביננו זה לא דבר שיכול להעלים את הבעיה הפלסטינית. אני עצמי הצהרתי לא פעם באו"ם כי מדינתי מייחלת להליך שלום בין ישראל לפלסטינים ואני בטוח שהשלום צריך לשקף את יוזמת השלום הערבית והסכמים בילטראליים בין שני הצדדים", בהמשך דבריו אמר דבי: "האנושות חוותה דברים נוראיים והדיאלוג הוא בסיס לכל דבר וצריך לשים את המחלוקות בצד ולדבר כדי להביא שלום, יש לנו מאבק משותף בדבר שהוא בגדר רעה חולה והוא הטרור. האנושות פשוט צריכה להחלים מהדבר הזה".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *