ראש הממשלה נתניהו, שיצא היום לפגישת בזק עם מזכיר המדינה האמריקני, אמר עם עלייתו למטוס: "אדון בדרכים לבלום את התוקפנות של איראן וגרורותיה בצפון" • גוברות ההערכות: מתקפה ישראלית יזומה בלבנון - קרובה מאי פעם

באופן מפתיע הודיעו הבוקר בלשכת ראש הממשלה כי נתניהו ייסע היום לבריסל שם ייפגש עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו השוהה בימים אלה באירופה לאחר פסגת ה'גי 20' ונפגש עם מספר ראשי מדינות. הפגישה אמורה היתה להיערך ביום רביעי השבוע, אך הוקדמה בין היתר בשל הלוויית הנשיא האמריקאי ג'ורג' בוש האב, ותתקיים הערב בסביבות השעה 20:00 (שעון ישראל).

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לפני זמן קצר עם המראתו לפגישה כי ״אני יוצא עכשיו לבריסל לפגישה חשובה עם מזכיר המדינה של ארה״ב מייק פומפאו. אנחנו נמצאים בקשר שוטף עם ידידינו האמריקנים. אני אדון עם מייק פומפאו על שורה של התפתחויות באזורנו ועל הדרכים שאנחנו נוקטים יחד כדי לבלום את התוקפנות של איראן וגרורותיה בצפון. כמובן שנדון גם בנושאים אחרים״. לפי הודעת לשכת ראש הממשלה, נתניהו ופומפאו צפויים לדון בפגישתם בהתפתחויות באזור ואל הפגישה יתלוו ראש המוסד, ראש המועצה לביטחון לאומי והמזכיר הצבאי.

הפגישה החטופה מגיעה על רקע מצב ביטחוני מתוח בגבולות ישראל, כשרק בשבוע שעבר בוצעה (על פי דיווחים זרים) תקיפה ישראלית בסוריה, שמצטרפת לתקיפה אמש של כוחות הקואליציה הבין לאומית בהובלת ארצות הברית. להערכת פרשן 'ווינט' רון בן ישי, נתניהו ידבר עם שר החוץ האמריקני על ההקמה המזורזת של המפעלים לדיוק טילים בלבנון, זאת כהכנה לפעולה ישראלית אפשרית לסיכול מאמץ זה של איראן וחיזבאללה.

לדברי בן ישי, "נתניהו ככל הנראה יציג לאמריקנים את העובדות כדי לקבל גיבוי אם ישראל תפעל – ואם, כתוצאה מכך, תוגש למשל תלונה למועצת הביטחון. יש להניח שפומפאו, שנחשב לנץ בהקשר האיראני, יבטיח לנתניהו שיביא את העניין בפני הנשיא דונלד טראמפ והיועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון בתוספת המלצה אוהדת לסייע לישראל בזירה הבינלאומית – אולי אפילו, לפני פעולה שלנו, באמצעות פרסום "אזהרה אחרונה" לאיראן לפני שישראל עוברת ל"פעולה קינטית". ייתכן שעצם הפרסום שניתן לנסיעה (שהייתה יכולה להתבצע בחשאי) מהווה חלק ממערכת האיתותים של ישראל ללבנון ולאיראן – כדי שאולי לא יהיה צורך באותה פעולה "קינטית"".

אמיר בוחבוט מ'וואלה' מוסיף כי "בשנה האחרונה התריעו גורמים ביטחוניים ומדיניים בכירים ישראליים בפני גורמים מערביים, כי חיזבאללה ואיראן מתאמצים להקים מפעלים לייצור רקטות וטילים מדויקים באדמת איראן. מטרת הקמת המפעלים הוא לחסוך את שינוע אמצעי הלחימה, שנהיה מורכב מאוד בשנים האחרונות בזכות מאמץ מודיעיני בינלאומי ואכיפה קפדנית יותר של המרחב האווירי מאיראן לסוריה".

לדבריו, "מערכה נגד חיזבאללה תראה אחרת לגמרי. מעבר למאמץ של חיזבאללה להשיג טילים ורקטות מדויקים, ארגון הטרור מחזיק בארסנל גדול מאוד של רקטות לטווח קצר, בינוני וארוך שיסבו נזק כבד לעורף – אך גם למוקדי כוחו של חיל האוויר הישראלי ולאתרים רגישים במיוחד. חיזבאללה מחזיק בהיקף של רקטות וטילים בעלי ראש נפץ קרבי גדול הרבה יותר מאלו שמוחזקים בידי חמאס, וההרס בעורף המדינה יהיה בהתאם".

"בהינתן מציאות שכזו, במערכה הבאה יידרש הדרג המדיני להורות על הפעלת סוללות כיפת ברזל תחת מדיניות חכמה ומאוזנת, שתאפשר את תפקודו הרציף של צה"ל בכלל וחיל האוויר בפרט אך גם להגן על אזרחים. אין מספר בלתי נגמר של כיפת ברזל, ולכל סוללה יש מספר מוגבל של מיירטים. לכן, הפעלתן הנכונה תהיה קריטית. העורף ייפגע באופן חסר תקדים, אך עיקר הרגישות תהיה כלפי בסיסי חיל האוויר והתשתיות הרגישות במדינת ישראל".

"צה"ל יידרש להגיב בעוצמה רבה ובאגרסיביות חריגה מהאוויר ומהקרקע, תוך כדי היקף גדול של יעדי טרור בו זמנית, ולשקול לתמרן קרקעית לעומק שטח האויב ולא להתמהמה בהחלטה כמו במלחמת לבנון השנייה".