צילום: קובי גדעון / לע״מ

היחסים עם צ'אד חודשו באופן רשמי: "מפתח לשיתוף פעולה עתידי" • צפו

ראש הממשלה ונשיא צ'אד הכריזו על חידוש היחסים הדיפלומטיים בין המדינות: "צ'אד היא מדינה מאוד חשובה לכשעצמה ומאוד חשובה לישראל". נשיא צ'אד: "הידידות עם ישראל לא במקום הסוגיה הפלסטינית, בעד קידום שלום בין ישראל לבין העולם הערבי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא צ'אד אידריס דבי הכריזו היום , בנג'מנה, בירת צ'אד, על חידוש היחסים הדיפלומטיים בין המדינות. ההכרזה התקיימה במסגרת ביקורו ההיסטורי של ראש ממשלה בנימין נתניהו בצ'אד. "זהו ביקור היסטורי שבא בעקבות ביקור היסטורי אחר – ביקורך בישראל לפני כחודשיים. אני מבקר כעת בצ'אד בפעם הראשונה, אני כאן כדי לכונן מחדש באופן רשמי את היחסים הדיפלומטיים בינינו. צ'אד היא מדינה מאוד חשובה לכשעצמה ומאוד חשובה לישראל".

ראש הממשלה הרחיב על האפשרויות לשיתוף פעולה ואמר כי, "דנו היום על כך בפירוט רב. אנו יכולים לעשות הרבה מאוד יחד. דנו בדרכים להעמיק את שיתוף הפעולה בינינו בכל תחום, מביטחון ועד חקלאות, מזון, מים, אנרגיה, בריאות ותחומים רבים אחרים. אני מאמין ששיתוף פעולה זה יוביל לבניית עתיד טוב יותר, בטוח יותר ומשגשג יותר עבור שני עמינו".

"הנשיא דבי, יש לך חזון כיצד להגדיל את האפשרויות עבור בני עמך, מדינתך והאזור שלך, ואני שותפך לתהליך זה. עבורנו, יש משמעות לכך שצ'אד היא מדינה בעלת רוב מוסלמי החותרת לידידות עם ישראל. ישנן מדינות רבות כאלה, אבל באפריקה יש לכך משמעות מיוחדת. אנו שואפים ליצור קשרי ידידות עם מדינות נוספות באפריקה, ואני שמח לראות שאחרים הולכים בעקבותיך".

בקבלת פנים בארמון הנשיאות
מפגש עם נשיא צ'אד. צילום: קובי גדעון, לע"מ

עוד הוסיף כי, "אני מאמין בעתיד שלכם, אני מאמין בעתיד שלנו, אני מאמין בעתיד הידידות בינינו. אבל הרשה לי להוסיף משהו נוסף שגיליתי היום – הנשיא דבי אוהב לקרוא היסטוריה, אני אוהב לקרוא היסטוריה. דיברנו על כך שלא ייתכן חזון לעתיד ללא הבנה של העבר. דיברנו על מלחמת העולם השנייה. הנשיא דבי סיפר לי על החותם העמוק שביקורו ב"יד ושם" ומפגשיו הקודמים עם נושא השואה הותירו עליו. ואילו אני למדתי היום על גורלם של לוחמים אפריקנים, חיילים במלחמת העולם השנייה, אסירי מלחמה, שנרצחו על ידי הנאצים, בעיקר בגלל צבע עורם. זהו סיפור שחייבים לספר אותו. אתם סבלתם בגלל היותכם שחורים, אנחנו סבלנו בגלל היותנו יהודים. אנחנו סירבנו להשלים עם הגורל הזה ואנו הקמנו את עצמנו כדי ליצור עתיד חדש עבורנו, ואחד עבור השני. זהו ניצחון הרוח האנושית וזה מה שאנו רוצים להשיג בביקור היסטורי זה".

ראש הממשלה הוסיף בהצהרה נוספת בעבירית כי, "אנחנו מכריזים היום על חידוש היחסים הדיפלומטיים עם צ'אד, מדינה ענקית בלב אפריקה. אנחנו פורצים דרך לעולם המוסלמי, אנחנו מתקבלים כאן בכבוד כפי שקיבלנו את הנשיא דבי בארץ בכבוד. ישראל פורצת לעולם המוסלמי. זאת תוצאה של עבודה מאומצת בשנים האחרונות. אנחנו עושים היסטוריה ואנחנו הופכים את ישראל לכוח עולמי עולה". לדבריו, "יש מי שניסה לחבל בביקור הזה, כמו גם בביקורים אחרים – ללא הצלחה. אנחנו ממשיכים הלאה, במעלה ההר, לפסגות חדשות".

לאחר הפגישה בין השניים אמר דבי כי "העובדה שלא היו יחסים דיפלומטיים מאז 1972 לא מנעה שיתוף פעולה עם ישראל". דבי אמר כי השניים חתמו על כמה הסכמים, מלבד חידוש היחסים הדיפלומטיים, והוסיף כי "אנו מעוניינים בשיתוף פעולה עם ישראל בתחומי המים, החקלאות והאנרגיה". נשיא צ'אד אמר כי "אנו עומדים בפני אתגרים חשובים כמו מלחמה בטרור".

הנשיא אמרה בהצהרה המשותפת לשני המנהיגים כי "אנו רוצים לחזק את שיתוף הפעולה עם ישראל כדי להילחם בטרור באזורנו". לדבריו, "הידידות שלנו עם ישראל לא באה במקום הסוגיה הפלסטינית, אלא אנחנו בעד קידום שלום בין ישראל לבין העולם הערבי".

ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו בצ'אד
ארמון הנשיאות
מפגש עם נשיא צ'אד
Photo by Kobi Gideon / GPO

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן