הגר"ש אליהו חשף פרטים חדשים מהחזרתו של זכריה באומל: "ישראל עשתה טובה לרוסיה ובתמורה תכננה לבקש שלושה דברים אסטרטגים, אך בפגישה עם פוטין עלה זכריה בראשו של נתניהו, פוטין התרגש והסכים שלא על חשבון הדברים הנוספים"

רבה הראשי של צפת הגאון רבי שמואל אליהו חשף לאחרונה באחת משיעוריו פרטים חדשים מהחזרתו של זכריה באומל הי"ד. בדבריו סיפר כי במשפחתו של באומל החזיקו במשך שנים ב'קפידה' על ראש הממשלה נתניהו שלדעתם לא פעל מספיק בכדי להחזיר את בנם הביתה, אך לאחרונה החליטו לשנות את גישתם ולחשוב עליו באופן חיובי. כשסיפרו על כך לנתניהו כשבישר להם על החזרת בן משפחתם, התרגש ראש הממשלה וחשף בפניהם את פרטי הסיפור.

וכך מספר הרב אליהו, בתיעוד מהשיעור שהגיע לידי 'חדשות JDN', כמצטט את ראש הממשלה נתניהו שמספר את הסיפור למשפחת באומל, "יום אחד עשינו טובה גדולה לברית המועצות (רוסיה, י.א.) טובה עצומה, הצילו אותם מאיזה פיגוע גדול, ידענו שיבוא יום תשלום. ישבנו כל הצוות הבכיר ושאלנו את עצמנו 'כשיבוא הרגע, מה נבקש?' עשינו רשימה של חמישים דברים שחשובים לנו ברמה אסטרטגית, העצמות של זכריה באומל לא היה שם, צמצמנו את זה לעשרים, לעשר, בסוף רשמנו את השלוש הכי חשובות, אמרנו כשיהיה שעת רצון נדרוש אותם".

הגאון הרב שמואל אליהו. צילום: יוהנתן זינדל, פלאש 90

"כך הווה", ממשיך הרב אליהו לספר מנקודת מבטו של ראש הממשלה, "היינו אצל פוטין, ישבנו ודיברנו, ואז פוטין אומר לנתניהו, 'שמע, תודה רבה על מה שעשיתם לנו, באמת הצלתם אותנו, יש איזה משהו שאתה רוצה? עכשיו אני (נתניהו, י.א.) יודע שמוכן לי בכיס פתק עם שלושה דברים שאנחנו צריכים אותם, אבל עולה לי בראש באומל, אני אומר לעצמי 'מה באומל עכשיו?' עכשיו יש לנו דברים אסטרטגים חשובים לאומיים, בראש עולה לי זכריה באומל, אמרתי לעצמי שזה כנראה משמיים ואמרתי לנשיא פוטין 'זכריה באומל, הוא אומר לי 'מי זה זכריה באומל?' אמרתי לו חייל שנהרג לפני 35 שנה, 'לפני 35 שנה? מה אכפת לך?', אני אומר לו שלעם שלנו זה אכפת, 'מה? 35 שנה אכפת לכם? מחייל שנהרג?' כן ככה אנחנו, משיב נתניהו, 'אם זה חשוב לכם, אלי' אומר פוטין".

"אבל אז אומר לעצמו נתניהו מה אני יעשה עכשיו, ישאלו אותי מה ביקשת", ממשיך הרב אליהו לספר במצב שפתיו, "פוטין מסתכל אלי ואומר לי (לנתניהו, י.א.) 'זה לא בחשבון, יש לך עוד בקשות?' הוא כל כך התרגש מהאכפתיות שיש ליהודים אחד לשני שאמר 'זה על חשבוני, לא על חשבונכם'", מסיים הרב את הסיפור המדהים שנחשף לראשונה וטרם קיבל אישור רשמי מגורם ישראלי, כולל דברי הרב שישראל מנעה פיגוע גדול ברוסיה.