ח"כ יעקב מרגי משס בראיון מיוחד ל'חדשות JDN' • על הגיוס: "צר לי שחלק מחברי ביהדות התורה מתלהמים" • על המו"מ: "המשא ומתן בין שס לליכוד עדיין בעיצומו" • על חוק החסינות: "גם אלה שמתנגדים לחוק החסינות לא קוראים אותו"

בזמן שביהדות התורה מדברים בשמונה קולות, בשס מסרבים לדבר על המשא ומתן (המתקדם) עם הליכוד ויו"ר הסיעה השר דרעי אף וויתר אתמול על ההצהרה הקבועה בפתח ישיבת הסיעה. בניסיון להבין זאת שוחחנו עם אחד מהח"כים הבכירים במפלגה, ח"כ יעקב מרגי, תפסנו אותו אמש לראיון קצר בלשכתו רגע לפני ההצבעה במליאה על החוק לביטול מגבלת השרים.

מרגי מסביר בראיון למה ש"ס מסרבת לחשוף ולדבר על הנעשה במשא ומתן ושומרת את הקלפים קרוב לחזה, "יש כאלה שלוקחים את הקטע התקשורתי כטקטיקה, מילא אם הם היו צודקים והיו מצליחים, אני חושב ששס מתנהגת בחכמה, הצניעות במקרה הזה מתחייבת ומתבקשת".

הח"כ משס תוקף את עמיתיו מיהדות התורה שדווקא לא חוסכים בראיונות והדלפות מחדר המשא ומתן, "צר לי שחלק מחברי ביהדות התורה מתלהמים מעל כל במה ומתראיינים, זה לא עושה טוב למשא ומתן, זה מספק חומר בידי ליברמן שמתנגד ומתריס ומגדיל את מה שראש הממשלה יצטרך לתת לו. משא ומתן צריך להתנהל בחדרי חדרים, אני חושב שיו"ר המפלגה הרב אריה דרעי עושה זאת בחכמה וכך צריך להיות".

הוא מאשר כי ש"ס מתקדמת משמעותית במשא ומתן אך מצהיר כי בכוונתה לחכות ליתר השותפות הקואליציוניות, "חלק מהדברים אני חושב שיש סיכום (אני חושב, אני לא חלק מצוות המשא ומתן), חלקים שמובנים מאליהם, אני מניח שיש סיכום. שאר הנושאים אני מאמין שבהמשך יתקדמו. חתימה תהיה כשנדע שברוך ה' גם יהדות התורה ומפלגות אחרות מתקדמות".

מרגי מכחיש כי ש"ס כבר מוכנה לחתום, ולדברים עדיין יש דיונים על נושאים מסוימים, "המשא ומתן בין שס לליכוד עדיין בעיצומו, היום (אתמול, ש.ב.צ.) הייתה ישיבה, אבל חלק מהדברים אני מאמין שמובנים מעליהם וכבר סוכמו, חלקם מתלבנים, עיתוי החתימה יהיה כמובן לכך שהממשלה הולכת לקום, מה החכמה בזה שלא עומדת לקום ואנחנו…"

לגבי התיקים אומר מרגי כי, "אני לא חלק מצוות המשא, אני חושב שפחות או יותר שס מבקשת לצלם מצב כפי שהיה בממשלה הנוכחית, פלוס שיפור בהתאם לגודלה הנוכחי". הוא מסרב להביע את דעתו איזה תיק הוא בעדיפות ראשונה בנוסף לתיקים הקיימים, "אני מאמין שהצוות ינהג בחכמה וידרוש בהתאם את התיקים הראויים, כפי במועצת החכמים". על התפקיד לו הוא צפוי או מצפה לקבל, הוא מסרב לפרט.

לגבי חוק הגיוס אומר מרגי כי, "אני חושב ששס דנה גם בחוק הגיוס ובהשקפת עולמנו אם ניתן לשפר אותו ככל שנוכל, מה טוב ומה נעים. במידה ולא, אני חושב שמועצת החכמים תורה לנו מה שתורה לנו לגבי החוק הקיים, מקווה שיוכנסו בו שיפורים". על הקשר בן דרעי לליברמן הוא אומר, "אני לא יודע אם בסוגיות האלה מתקדמים ברמה החברתית, מתנהגים ברמה עניינית ומפלגתית ולכן המסקנה היא שהצורה שאנחנו מתנהלים במשא ומתן הקואליציוני היא לא מתסיסה את היריב, הלוואי שכולם ינהגו כך".

לסיום הראיון ורגע לפני ההצבעה מתייחס מרגי לחוק החסינות ואמר כי, "אנחנו נהיה מחויבים למה שהקואליציה תגבש, אני חושב שגם אלה שמתנגדים לחוק החסינות לא קוראים אותו, קל לזרוק הכל על בנימין נתניהו ועל הפרשיות שהוא עומד לפניהם. אבל יש בזה רציונל מסוים שכנראה בסוף יגיעו עליו בחקיקת החוק, לא כפי שחושבים שהוא".