עד ראייה לאלימות המשטרתית בבית שמש מספר לJDN: "שוטר ניגש עליו וסטר לו בפנים, התחיל למשוך אותו, הצטרפו אליו עוד שוטרים, נתנו לו מכות עד שהוא נפל" • במשטרה החליטו להעביר את אחד השוטרים מתפקידו • צפו בתיעוד האלימות


צפו: האלימות המשטרתית בעת המעצר, למרות שקרויזר אינו מתנגד

יממה לאחר פרסום התיעוד מהאלימות המשטרתית בהפגנה ביום שישי בבית שמש, ועם פרסום סרטון נוסף מהזירה בו נראה אחד השוטרים מושך בפאותיו של העצור החרדי, מרדכי קרויזר, במשטרה החליטו היום (שני) להפיק לקחים ולהעביר את השוטר האלים מתפקידו. "החומר הועבר למחלקה לחקירות שוטרים ובמקביל, הוחלט להעביר את השוטר מתפקידו באופן מיידי עד לבירור הנסיבות", נמסר מהמשטרה.

הצלם שתיעד את האלימות, מספר בשיחה על 'חדשות JDN' על התרחשות האירועים, "אני ראיתי מהחלון שהייתה הפגנה למטה, אנשים צעקו אבל לא הייתה אלימות, השוטרים כבר היו אחרי ביצוע ההריסה (של בית הכנסת, ש.ב.צ.), הם היו בנסיגה החוצה מהשכונה ואז פתאום המפקד של היס"מ אומר להם לפזר את ההפגנה והם (השוטרים, ש.ב.צ.) התחילו להשתולל לכל עבר, נתנו מכות לכל מי שזז, הפילו אנשים על הרצפה, נתנו אגרופים בראש עם ברזלים".

"לאחר מכן", ממשיך עד הראייה החפץ בעילום שמו לספר, "הם נכנסו לחנייה, עמדו שם שתי אנשים ליד הרכב ואמרו להם ללכת, אחד מהם זז, השני התמהמה ואז שוטר ניגש עליו וסטר לו בפנים, התחיל למשוך אותו, הצטרפו אליו עוד שוטרים, נתנו לו מכות עד שהוא נפל, כשהוא נפל משכו אותו לכיוון המקום בו עמדו כל הניידות".

"הם משכו אותו בשכיבה בידיים ורגליים עד שהם העמידו אותו בכוח וגררו אותו חמישה שוטרים. בשלב מסיום שני שוטרים חזרו אחרונה, נשארו שלושה ואחד מהם החליט, כנראה חשב שאין מצלמות, למשוך אותו בפאות, רואים את הראש של מרדכי (קרויזר, ש.ב.צ.) נמשך לכיוון מטה מרוב המשיכה, משיכה אכזרית וחזקה מאוד, עד שהכניסו אותו לניידת".

מ', שמכיר את קרויזר באופן אישי ונכח בדיון בבית המשפט במוצאי שבת אומר כי, "השכונה הייתה בהלם במהלך השבת, כולם ריחמו עליו, הוא לא בנוי לזה, זה הכי הכי לא הבן אדם שיכול להתמודד עם המשטרה. הם העבירו באמצע שבת למגרש הרוסים בירושלים, הוא סיפר על דברים הזויים שעבר שם, הוא עכשיו מאושפז בבית החולים".

במשטרה הגיבו אתמול לפרסום הסרטון ומסרו כי, "כוחות המשטרה שהגיעו לאבטח נציגי רשות מקומית בביצוע צו, התמודדו עם מפרי סדר אלימים שידו אבנים לעברם וגרמו לפציעתם ולנזק לניידות ולבצע מעצרים. השוטרים פעלו לעצור את החשוד שהתנגד למעצר ובמהלך המעצר נפגע שוטר מרגלו ונגרם לו שבר. לצד האמור, הועבר החומר לבדיקה של מח״ש כמקובל. החשוד הובא בפני בית משפט, בו קבע השופט כי חומר החשדות מעלה מסוכנות ברורה מהחשוד, האריך את מעצרו והחקירה בעניינו נמשכת".

לתגובה אמש צירפו במשטרה תיעוד מהנזק לניידת ופציעת השוטרים, אך היום כבר הודו שלפחות אחד השוטרים לא פעל כראוי ומסרו כי, "החומר הועבר למחלקה לחקירות שוטרים ובמקביל, הוחלט להעביר את השוטר מתפקידו באופן מיידי עד לבירור הנסיבות".

התמונות מתגובת המשטרה