ראש הממשלה הודיע כי ישראל חשפה אתרים לפיתוח נשק גרעיני - בנוסף ל"מפעל לניקוי שטיחים" בטורקוזבאד שבו נמצא חומר גרעיני. בין היתר חשף נתניהו אתר מדרום לאספהאן וקרא לקהילה הבינלאומית להתעורר: "המדיניות הדרושה היא לחץ"


הצהרת נתניהו. צילום: חדשות JDN

ראש הממשלה בנימין נתניהו חשף הערב (שני) אתרים סודיים נוספים בתכנית הגרעין של איראן. בהצהרה מיוחדת בנושא הגרעין האיראני ממשרד החוץ בירושלים, אמר ראש הממשלה כי פקחים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מצאו חומר גרעיני במתקן שחשף באו"ם אשתקד.

נתניהו פתח את הצהרתו ואמר: "היום אני חושף עוד פרטים על תוכנית הגרעין הסודית של איראן. לפני שנה וחצי חשפתי את ארכיון הגרעין הסודי שהמוסד הביא מטהרן. בדיוק לפני שנה חשפתי באו"ם את מחסן הגרעין הסודי של טהרן בטורקוזאבאד". נתניהו הוסיף כי "האיראנים טענו שזה מפעל לניקוי שטיחים. קראתי לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית סבא"א לבדוק מיד את טורקוזאבאד. היום אני מודיע לכם שהפקחים של סבא"א מצאו בטורקוזאבאד חומר גרעיני, אורניום, שאיראן הסתירה בניגוד להתחייבויותיה הבינלאומיות".

"זו הפרה חמורה ביותר של אמנת ה-NPT, האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני. היום גם הודיע מנכ"ל סבא"א פרוטה שהוא לא זכה לשיתוף פעולה מלא מצד איראן, זה בלשון המעטה. אין פלא כי איראן עשתה הכל, אבל הכל, כדי לנסות להסתיר את מעשיה האסורים בטורקוזאבאד.

נתניהו הציג צילום של האתר לפני החשיפה, היכן שאיראן הסתירה ציוד וחומר גרעיני סודי שאסור לה להחזיק. וצילום של אותו המקום לאחר החשיפה, בצילומים ניראה כי האיראנים כיסו את האתר בחצץ – "הנה טורקוזאבאד לפני החשיפה שלנו, אתם רואים כאן את המכולות שבתוכן איראן הסתירה ציוד גרעיני וחומר גרעיני סודי שאסור היה לה להחזיק. הנה טורקוזאבאד אחרי החשיפה שלנו, אתם רואים שהם השמידו את הדברים האלה, סילקו את המכולות. הם עשו אפילו משהו נוסף – הם כיסו את האתר בחצץ, זה מה שנקרא ממש 'קאבר-אפ', זה מה שאיראן עשתה שם. זה לא עזר להם כי הם השאירו עקבות של חומר גרעיני, כפי שאמרתי".

"אבל היום אני מגלה שחשפנו אתרים סודיים נוספים בתוכנית הגרעין של איראן, אחד החשובים שבהם הוא אתר לפיתוח נשק גרעיני באבאדה, דרומית לאיספהאן. אתר לפיתוח נשק גרעיני. בדיוק כמו בטורקוזאבאד, כשאיראן הבינה שעלינו על עקבותיה, היא מיד התחילה בניסיונות הסתרה".


לפני ואחרי, התמונה שרה"מ הציג.

"הנה האתר באבאדה לפני שהבינו שהוא נחשף, אתם רואים אותו כאן, ותראו את האתר, אחרי שהם הבינו שעלינו עליהם הם פשוט השמידו אותו, פשוט חיסלו את הכל. זה פשוט מדהים. בכל פעם הם מסתירים, אנחנו חושפים, ואז הם מנסים לטשטש את עקבותיהם".

"לכן, לרודנים באיראן אני אומר – ישראל יודעת מה אתם עושים, ישראל יודעת מתי אתם עושים, וישראל יודעת איפה אתם עושים. אנחנו נמשיך לחשוף את השקרים שלכם, אנחנו נמשיך לעשות הכל כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני ונמשיך לפעול נגד התוקפנות של איראן בכל מקום ובכל עת".

הסביר נתניהו וקרא לקהילה הבינלאומית להתערב: "אני קורא לקהילה הבינלאומית להתעורר, להבין שאיראן משקרת כל הזמן ולהצטרף לנשיא טראמפ ולמדינת ישראל בהפעלת לחץ מקסימלי על איראן. המדיניות הדרושה היא לחץ, לחץ ועוד לחץ". בסיום דבריו אמר נתניהו בקריצה: "וחשוב שיהיו מצלמות בכל מקום".

‏יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הגיב להצהרת נתניהו וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "השימוש במידע ביטחוני רגיש לצורכי תעמולה מעיד על שיקול דעת לקוי". עוד כתב גנץ כי "תמוהה העבודה שהמידע מפורסם שעות לאחר קריסת חוק המצלמות".

ח"כ יאיר לפיד, מספר 2 בכחול לבן, הגיב בחשבון הטוויטר שלו: "נתניהו שוב משתמש במידע מודיעיני לתעמולת הבחירות שלו. מדובר בחוסר אחריות לאומי מחריד. הגרעין האיראני לא יכול לשמש לתעלולי קמפיין".

במחנה הדמוקרטי הגיבו להצהרתו של נתניהו ואמרו כי מדובר בספין נוסף לקראת הבחירות: "עוד לא יבשה הדיו מהספין האחרון שנכשל וכבר נתניהו מציג עוד ניסיון לספסר בביטחון המדינה על מזבח טובת ההנאה האישית. לאחר הכישלון שלו בהעברת חוק המצלמות הבזוי, חזר נתניהו לאגף האהוב והמוכר – אירן. מוטב שחשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים לא יגע בקודשי הביטחון".