ממתק לשבת פרשת בראשית • צפו

ממתק לשבת עם הרב נחמיה וילהלם שליט"א שליח חב"ד בנגקוק - תאילנד

ברוך נולד למשפחה טובה, הוריו השתדלו לתת לו את המקסימום שאפשר אבל כל הזמן טען שהוא מרגיש מיותר, אף אחד לא באמת צריך אותו, ההורים ניסו לדבר איתו ואף לקחת אותו לטיפול אבל שום דבר לא עזר, ברוך אמנם היה רשום במסגרת לימודית אבל לא באמת למד, הוא הרבה לישון ולא השתתף בשיעורים ויום אחד הוא נקרא למשרד של המנהל שהודיע לו לא להגיע יותר לבית הספר.

ברוך הלך הביתה ואכן לא חזר ללמוד, הוא שקע בעצמו, לפעמים היה יוצא מהבית ומסתובב ברחוב ובעצם לא עשה כלום, כשהוריו ממש לא יודעים מה לעשות. יום אחד, אחד השכנים שראה את מצבו של ברוך, פנה אליו ואמר לו "אני צריך את עזרתך, יש לי עמותה שעוזרת למשפחות ואני לא משתלט לבד אשמח אם תוכל לבוא ולסייע לי בחלוקת מוצרים וכו'", ברוך הסכים והחל לעבוד ביחד עם השכן.

מאותו יום הוריו שמו לב שמשהו נדלק בתוכו, הוא התחיל קצת יותר לחייך, ונעשה יותר חיוני, וכך אחרי שנה ברוך כבר היה ממש אדם אחר וניהל חלק גדול מהפעילות של העמותה, אחרי תקופה הוא חזר ללמוד ואחה"צ היה מתנדב בעמותה. כיום ברוך מנהל בית ספר מיוחד לילדים נושרים והוא תמיד אומר "בזכות זה שאני נשרתי אני מבין בדיוק מה עובר על אותם נערים ולכן אני יכול לסייע להם ולעזור להם להבין עד כמה הם מיוחדים וכמה יש להם לתרום לעולם".

בסיום סיפור הבריאה ביום הששי כתוב "וירא אלוקים את כל אשר עשה והנה טוב מאוד" פסוק זה מאוד תמוה מכיוון שביום השישי היה חטא עץ הדעת, איך אפשר להגיד על היום הזה שהוא טוב מאוד הרי זה היום שבו חטאו אדם וחווה ונגזרו עליהם עונשים וכו'?.

כדי להבין את זה נתבונן במה שחז"ל אמרו על הפסוק "והנה טוב מאוד, "טוב זה יצר טוב מאוד זה יצר הרע" כשהכוונה היא שיצר הטוב הוא טוב אבל יצר הרע הוא טוב מאוד, איך אפשר להגיד שיצר הרע הוא טוב מאד? מוסבר בתורת החסידות שהחטא הוא בעצם אתגר וכשאדם חוטא ושב בתשובה הרי שהוא מגיע למקום הרבה יותר גבוה ממה שהיה קודם ולכן למרות שמלכתחילה בטח עדיף לא לחטוא אבל לאחר שהאדם חטא הרי שבאמצעות החטא הוא יכול להגיע למקום יותר גבוה וכנאמר במקום שבעלי תשובה עומדים אין צדיקים גמורים יכולים לעמוד.

לכן בחמשה ימים הראשונים כתוב כל יום טוב ורק ביום ששי כשנברא האדם עם היצר הרע שלו נאמר והנה טוב מאוד כי אמנם נברא האדם עם אפשרות לנפילות אבל עם היכולות לקום ולעלות למקום יותר גבוה ממה שהיה קודם.

יהי רצון שנזכה לעמוד באתגרים ולהפוך אותם להצלחות גדולות כך נראה שהעולם הזה טוב מאוד וראוי לגאולה שלימה שתבוא בקרוב ממש.

שבת שלום
הרב נחמיה וילהלם
בית חב"ד בנגקוק תאילנד

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *