לראשונה התכנסה היום בכנסת השדולה לקידום שמירת השבת. על רקע חילולי השבת בתחבורה הציבורית בשבתות בערי המרכז, חברי הכנסת הדתיים יצאו למאבק על ציביון השבת. ליצמן: "אני וגפני, מתואמים קבוע עם השר דרעי באופן מלא בעניני דת"

על רקע ההשקה המתוכננת של מערך התחבורה הציבורית בשבתות בערי המרכז, חברי הכנסת הדתיים יצאו למאבק על צביון השבת. היום (שני) התכנסה לראשונה שדולה למען שמירת השבת בכנסת, כשבין השאר השתתפו חברי הכנסת יעקב ליצמן ומשה גפני מיהדות התורה, בצלאל סמוטריץ' ומוטי יוגב מהבית היהודי-איחוד לאומי, ושלמה קרעי ומיקי זוהר מהליכוד.

יו"ר יהדות התורה סגן השר יעקב ליצמן אמר כי, "חשוב לי להבהיר. יהדות התורה, קרי אני וגפני, מתואמים קבוע עם השר דרעי באופן מלא בעניני דת. אין כל הבדל בינינו ואנו יחד לגמרי בזה". גפני ציין כי, "יצאתי במיוחד לכינוס החשוב הזה תוך כדי דיון רב משתתפים כדי לזעוק את הזעקה של כולנו, זה לא נושא דתי, זה זעקה שלא נדע מה להגיד לילדים שלנו בעתיד, חבר אני לכל אשר יראוך".

סגן השר מאיר פרוש אמר בכינוס השדולה כי, "רוב הציבור בארץ הוא מסורתי ואכפת לו משמירת השבת, אני מציע להשקיע משאבים רבים בהסברה בנושא ולהעיר את הניצוץ היהודי שיש בכל אחד בעניין החשיבות של שמירת השבת".

יו"ר סיעת ש"ס בכנסת ח"כ יואב בן צור אמר כי, "בימים בהם מעמד השבת נתון לסילוף ולפרשנות ע"י גורמים המנסים לשנות את צביונה של ישראל הקמנו ידידי ח"כ מוטי יוגב ואני שדולה מיוחדת אשר תאחד בין קבוצת חברי כנסת ותפעל למען ההגנה על מעמד השבת. אני רואה בכך קיום של מצווה ברמה הציבורית. נשמור על השבת והיא תשמור עלינו".

ח"כ יעקב טסלר אמר כי, "מדובר במאבק חברתי ולא רק דתי, פנו אלי כמה וכמה אנשים אשר נאלצים לעבוד בשבת בניגוד לרצונם המבקשים את זכותם האלמנטרית לשהות בחיק משפחתם ולנוח ביום המנוחה – יום שבת קודש. וכך זה עם עוד אלפי יהודים הנאלצים לעבוד בשבת מחשש לפיטוריהם ואיבוד מקור פרנסתם, זו כפייה חילונית".

ח"כ משה אבוטבול קרא בישיבה לקנות רק אצל שומרי שבת "לדעתי אם אנחנו שומרי התורה והמצוות נתחזק בשמירת השבת ונקנה ונכנס למקומות ולאתרי בילוי רק של שומרי שבת, אזי תהיה התעוררות גם בצד שכנגד והם יבינו באופן ברור כמה שהשבת חשובה לנו, וגם ידעו היטב שאצלנו הכלל הוא: שמי שעובד בשבת… נח ביום חול".

ח"כ שלמה קרעי מ'הליכוד' אמר כי, "השבת ניתנה לנו לפני אלפי שנים. זהו אחד הרעיונות המופלאים שלהם זכה האדם. עובדה היא כי כאשר אבותינו שמעו לקול 'שמור את יום השבת לקדשו' הם היו לא רק מעטים, אלא היחידים. הרעיון הזה… היה נחלת ישראל סבא, וממנו קיבלוהו עמים רבים (מנחם בגין)".

"לא יעלה על הדעת שמדינה יהודית תאבד את הדגל שמייחד ומבדיל אותה מכל האומות. השבת זו מתנה יקרה. לפני שקיבלנו את השבת במעמד הר סיני, עבדו כל העולם כמו חמורים. יום ולילה לא ישבותו. בשנים האחרונות הפך המרחב הציבורי של השבת בישראל לסלע מחלוקת. אני מאמין כי באחדות בין השורות ובכבוד הדדי, ניתן להגיע לפתרונות מקובלים", דברי קרעי.