הרמטכ"ל רמז הערב לדיווחים על מלחמת הסייבר עם איראן ואמר כי "נמשיך לפעול בכלים צבאיים מגוונים ובשיטות לחימה ייחודיות לפגיעה באויב". רמז לתקיפות בסוריה: "עשרות תקיפות שבוצעו, גם בעת האחרונה, כבר הוכיחו את העליונות של צה"ל" • צפו

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר הערב ברקע הדיווחים על מתקפת סייבר ישראלית נגד איראן כי "נמשיך לפעול בכלים צבאיים מגוונים ובשיטות לחימה ייחודיות לפגיעה באויב". עוד הוסיף בטקס חילופי מפקד פיקוד העורף על הפעילות הטרוריסטית של חיזבאללה בלבנון: "המרחב הבנוי שבו התמקם האויב לא יהיה עבורנו מחסום לתקיפה. האויב בחר לפרוס טילים ורקטות בתוך הכפרים, ובכך הפך אותם למטרות צבאיות. וכך, ביום פקודה האויב יגלה שבמו ידיו הפך את העורף שלו לחזית, ואנחנו נתקוף אותו בעוצמה".

"על צה"ל מוטלת החובה המוסרית להגן על אזרחי המדינה מפני צבאות הטרור הסובבים אותנו, וכאשר העורף הישראלי מאוים על ידי אלפי טילים ורקטות, לא נהסס לתקוף בעוצמה כדי לסכל את האיומים. בעוד אנו עושים כל שביכולתנו להימנע מפגיעה באזרחים, האויב עושה כל מאמץ לפגוע באזרחים. בניגוד לאויב, אנחנו נפעל באופן התקפי וערכי כאחד, ונבסס את הפעולה על מודיעין וצורך מבצעי. עשרות תקיפות שבוצעו, גם בעת האחרונה, כבר הוכיחו את עליונות המודיעין וכוח האש של צה"ל", כך הרמטכ"ל כשהוא מרמז על התקיפות המיוחסות לישראל בסוריה.

ב'חדשות 12' דווח כי נמל בנדר עבאס, בו בוצעה מתקפת הסייבר, הוא הנמל המרכזי של איראן בו מתבצעת 60% מהיקף פעילות הסחר שלה ושדרכו שולטים האיראנים בשיט מיכליות הנפט במפרץ. הנמל הוא הבסיס העיקרי של הצי האיראני ושל מערך ההברחות ומשלוחי הנשק שמופעל בין איראן ובין איחוד האמירויות ובעיקר דובאי. בעקבות התקיפה, הנמל שותק למשך יומיים-שלושה. אוניות רבות לא יכלו להיכנס לנמל ומאות משאיות גם כן.

"מטרת התקיפה הייתה פגיעה כלכלית שייקח ימים לתקן, והיא גם נועדה להעביר לאיראנים מסר חשוב לפיו מי שפוגע בישראל חשוף לפגיעה", מספר הפרשן הצבאי ניר דבורי. ב'כאן חדשות' צוטטו גורמים המעורים בהגנת הסייבר שאומרים כי לא נגרם נזק, אף שבתקופה האחרונה חלה עלייה בתקיפות העוינות נגד ישראל. על פי הגורמים, ישראל נמצאת בשבוע הקרוב בכוננות מחשש לתקיפות סייבר עוינות, בין היתר בשל יום ירושלים המצוין באיראן.

פרטים חדשים על התקיפה המסתורית באיראן; מתקנים הונחו להגביר ערנות

הלילה דווח ב'וושינגטון פוסט' כי ישראל ביצעה לאחרונה תקיפת סייבר נגד מתקן ימי איראני, וגרמה לשיתוקו למשך ימים רבים. גורם ביטחוני ממדינה אחרת שעקב אחר התקרית כינה את המתקפה "מדויקת מאוד" ואמר כי הנזק לנמל האיראני חמור יותר ממה שתואר בהצהרות מצד טהראן. לדבריו, "היה אי-סדר מוחלט". בכיר אמריקני הוסיף גם הוא כי סביר להניח שישראל עומדת מאחורי המתקפה.

גורמים אמריקנים אמרו לעיתון כי ישראל עומדת מאחורי התקיפה המדויקת שגרמה, לטענת איראן, לנזקים רבים בנמל שנמצא בדרום המדינה. אין אישור לידיעה זו מכל גורם בישראל. לטענת ה'וושינגטון פוסט', גורמים ישראלים לא רשמיים אישרו את הידיעה ואמרו כי המתקפה באה בתגובה לניסיון תקיפה של האקרים איראניים בחודש שעבר נגד מתקני אנרגיה ישראלים.

הסיבה לפעולה הזו שמיוחסת לישראל, לפי אותו דיווח אמריקאי, הוא הנסיון האיראני, במהלך חודש אפריל, לבצע מתקפת סייבר נגד תשתיות מים בישראל, כפי שדווח ברשת "פוקס ניוז" האמריקאית לפני כשבועיים. כאמור, איראן הואשמה לא פעם בביצוע מתקפות סייבר על יריבותיה השונות, ומדובר בנשק שהיא עושה בו, על פי הדיווחים, שימוש רב.

עוד עולה מפרסומים זרים כי מתקפת הסייבר המיוחסת לישראל כוונה נגד מטרות אזרחיות בלבד. לפי מקורות, מתקפות הסייבר – הישראלית והאיראנית – עלו כנראה במהלך ביקורו של שר החוץ האמריקני מייק פומפאו בישראל, וזה היה אחד מהנושאים המרכזיים שבהם דן פומפאו בפגישותיו עם בכירים ישראלים.

דיווחים בארה"ב: ישראל עומדת מאחורי מתקפת סייבר נגד נמל באיראן