חברת SpaceX של היזם אילון מאסק, שיגרה את שני האסטרונאוטים של נאס"א, דאג הארלי ובוב באנקן, לחלל. מדובר בשיגור ראשון מאז יולי 2011 של אסטרונאוטים לחלל מאדמת ארה"ב. טראמפ צפה בשיגור ואמר: "זה מדהים". צפו ברגעי השיגור


צפו: החללית ממריאה. צילום: נאס"א

חברת SpaceX שיגרה הערב (NUMTH שבת) את האסטרונאוטים של נאס"א, דאג הארלי ובוב באנקן, לחלל – בפעם הראשונה שבה סוכנות החלל האמריקנית השתמשה בחברה פרטית כדי לשגר את אחד מצוותיה. חללית דרגון של חברת SpaceX שוגרה בהצלחה לחלל ב-22:22 (שעון ישראל). לאחר מסע של 19 שעות אמורים האסטרונאטים של נאס"א להגיע לתחנת החלל הבינלאומית, שם הם ישהו כמה שבועות.

השיגור ממרכז החלל של נאס"א בפלורידה היה מתוכנן לרביעי האחרון, אלא שמזג האוויר הסוער באזור הוביל לדחייה – 17 דקות לפני שאמור היה לצאת לדרך. בטיסה ההיסטורית לוקחים חלק שני אסטרונאוטים ותיקים, שכבר טסו בעבר לחלל. על אף שהחללית צפויה לבצע את כל התהליכים באופן אוטונומי, השניים יהיו מוכנים כל העת לעבור לשליטה ידנית.


צפו: תיעוד מהחללית. צילום: נאס"א

זוהי גם משימת החלל המאוישת שיוצאת מאדמת ארצות הברית לראשונה מזה תשע שנים. שני האסטרונאוטים צפויים לשהות כשישה שבועות בתחנת החלל ולבצע משימות ועבודות תחזוקה. גם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הגיע למרכז החלל בפלורידה כדי לחזות בשיגור. אתמול נכשל ניסוי של חברת ספייס איקס בטיל חדש, שהתפוצץ על המסלול. בחברה אומרים שאין קשר בין הניסוי הכושל למשימה החלל ההיסטורית.


צפו: 4 דקות לפני ההמראה, האסטרונאוטים מוכנים להמראה. צילום: נאס"א

ניסיון השיגור הראשון בוטל 16 דקות בלבד לפני זמן השיגור המיועד, משום שהייתה פעילות חשמלית רבה באוויר במשך כל היום, והבקרים הגיעו למסקנה שלא יהיה זהיר להמשיך בפעילות כמתוכנן. ברגע שהוחלט לדחות את השיגור, ישבו הארלי ובנקן קפסולת החלל "צוות דרקון" של החברה שבבעלות היזם איילון מאסק, עם דלקי המאיץ שהועמסו מתחתיהם.


צפו: החללית דקה אחרי ההמראה. צילום: נאס"א

בשל חשיבות האירוע הגיע הנשיא דונלד טראמפ לצפות בשיגור. טראמפ הגיע לקייפ קנוורל גם ביום רביעי, אך אז השיגור נדחה בשל תנאי מזג האוויר. יחד איתו הגיע לפלורידה סגן הנשיא. מייק פנס. טראמפ אמר אחרי השיגור ההיסטורי: "זה מדהים". בצוות הבקרה של SpaceX שלחו מסר לאסטרונאוטים, ששוגרו לחלל באמצעות משגר של החברה שבבעלות אילון מאסק: "תודה שטסתם עם פלקון 9, שיהיה לכם מסע נעים".

צילומים: נאס"א