דוברות הכנסת, עדינה ולמן

אשר: "להכיר בפנימיות וישיבות כמקומות לבידוד מטעם המדינה" • צפו

יו"ר ועדת החוקה התייחס להגדרת "מקום לבידוד מטעם המדינה" ודרש כי "אם יש ישיבה מסוימת, כפר נוער, או אכסניית נוער שבהם יש הדבקה, במקום לשלוח את הנערים הביתה שידביקו את המשפחה ואח”כ למלוניות או למקומות אחרים, צריך שהמדינה בשיתוף עם המוסדות תוכל לקיים את הבידוד במקום"

כתבות נוספות בנושא:

האלימות החברה הערבית: מצלמת הגוף תיעדה מרדף דרמטי בנשקים שלופים • צפו
הירי באום אל-פחם - במשטרה מבהירים: "לא ירתיע אותנו מלפעול בחברה הערבית"
העגלה הריקה מול העגלה המלאה • הרב יחיאל מאיר צוקר • צפו
הדלקת נרות חנוכה בחצה"ק שאץ ויז'ניץ • גלריה
 • למרכז הרפואי במרכז הארץ דרוש/ה מנהל/ת שירות

  תוכן מקודם

 • לרשת חנויות חומרי בניין דרוש מנהל סניף

  תוכן מקודם

 • מזעזע: אליעזר ברים בן ה-3 באמירת קדיש על אמו

  תוכן מקודם

 • "איך אפשר לשמוח בלי אמא?" מלכי ברים מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

ועדת החוקה חוק ומשפט המשיכה היום (שלישי) לדון בהצעת חוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש (בידוד במקום לבידוד מטעם המדינה וצווי סגירה מנהליים) (הוראת שעה), התש"ף-2020 – החלק הנותר, לקריאות שנייה ושלישית. במהלך הדיון דרש יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר לקבוע סעיף מפורש שיאפשר להכיר במוסדות חינוך ולימוד שונים בהם יש מגורים כמקומות לבידוד מטעם המדינה, בכדי למנוע את התפשטות המגיפה.

הצעת החוק קובעת הוראות בדבר המקרים שבהם חוזרים מחו"ל, חולים או אנשים שלגביהם נקבע שהיו במגע הדוק עם חולה, יחויבו בשהייה בבידוד במקום לבידוד מטעם המדינה.

ההסדרים בנושא זה נקבעו תחילה בתקנות שעת חירום על-ידי הממשלה במסגרת ההתמודדות עם התפשטות הקורונה בגל הראשון. לאחר מכן האריכה ועדת החוקה את ההוראות שהיו קבועות בתקש"חים עד לחקיקת "חוק הקורונה הגדול" וקבעה בין היתר כי קטינים מתחת לגיל 17 לא ישהו לבדם בבידוד ללא ליווי הורה או אפוטרופוס. עוד הוסיפה הוועדה הוראה מיוחדת הנוגעת לאנשים עם מוגבלות השוהים במלוניות שתבטיח התאמות נגישות תוך הפעלת שיקול דעת פרטני.

כמו כן, נקבע כי היחס לחוזרים מחו"ל ולחייבי הבידוד בישראל יושווה כך שהפרמטר המכריע הוא האם ניתן יהיה לקיים את הבידוד בבית או במקום אחר העומד לרשותם; עוד לדרישת הוועדה הודגשה חובת המדינה לספק מזון טרי ואיכותי ולוודא כי השוהים בבידוד יוכלו לקבל תרופות ושירותים רפואיים וכן שירותים סוציאליים להם הם נזקקים; כמו כן נקבע כי ימונה נציג מטעם המדינה לכל מלון שיהיה אחראי לקשר עם המבודדים ויטפל בתלונותיהם. כעת מכינה הוועדה לקריאות שנייה ושלישית את ההוראות הנוגעות לבידוד במלוניות ולצווי סגירה למקומות הפועלים בניגוד להוראות הקורונה, כתיקון ל"חוק הקורונה הגדול", תוך אימוץ השינויים אותם חוקקה בעת ההארכה.

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר התייחס להגדרת "מקום לבידוד מטעם המדינה" ודרש כי "אם יש ישיבה מסוימת, כפר נוער, או אכסניית נוער שבהם יש הדבקה, במקום לשלוח את הנערים הביתה שידביקו את המשפחה ואח”כ למלוניות או למקומות אחרים, צריך שהמדינה בשיתוף עם המוסדות תוכל לקיים את הבידוד במעטפת ליווי ותמיכה מדינתית יחד עם פיקוד העורף ומשרד הבריאות- שתהיה אחריות להכשרת המקום ופיקוח כדי שמשם לא תצא קורונה ושהמוסדות יוכלו לתפקד גם בעת חשש להדבקה".

הוא הציע להוסיף על בית מלון או אכסניה הכתובים כבר בהצעת החוק, את המילים "או בכל מסגרת המשמשת למגורים שתקבע המדינה בתיאום עם מנהל המסגרת" ואמר: "לפני חודש וחצי הייתה ישיבה פנימייתית עם למעלה מ-100 חולים ועוד מבודדים שאם היו מקבלים את ההחלטה במקום לפזרם שידביקו בבתיהם, אפשר היה למנוע הדבקות רבות. יש עשרות פנימיות ברחבי הארץ שאין להן שום הגדרות איך לנהוג בהתפרצות מגיפה. אני רוצה אחריות מדינה בשיתוף עם המוסדות, אותן פנימיות שאינן תחת המדינה באופן ישיר שיוכלו לתפקד גם בחשש הדבקה".

בהתייחסו לסוגיית הפרות החוק והסדר במלוניות אמר כי "חייב להיות סעיף בחוק שימנע או ייתן אפשרות באמצעות קנסות ואמצעים נוספים למפעיל המקום, אם זה פקע"ר או אחר, לטפל בוונדליזם. הכלי בסוף הוא משטרת ישראל אבל לפני כן צריך לתת עוד כלים. הסמכות הזו להשלטת סדר חיונית".

עו"ד איל זנדברג ממשרד המשפטים אמר כי "נכון שההגדרה תהיה רחבה יותר כך שתתאפשר גמישות למדינה". עו"ד אביטל בגין מהסיוע המשפטי במשרד המשפטים: "אפשר לשלב את הצעת היו"ר ולנסח זאת "או למקום מגורים אחר" כי הפיקוח החל על מוסדות בהם שוהים קטינים אחר ולא נכון לאחד אותו תחת פיקוד העורף. אפשר לתת את שיקול הדעת אך יש קושי בציון מוסדות חינוכיים וטיפוליים בהם יש שיקולים אחרים לשקול". עו"ד מיכל גולדברג, המשנה ליועמ"ש משרד הבריאות: "לא נכון להכניס זאת לחוק, זו שאלה של מדיניות".

תא"ל דורון לוין סגן צבאי לעוזר שר הביטחון להתגוננות: "ניתן להיות במקומות בידוד שאינם מטעם המדינה ואנחנו תומכים שבמוסדות שיש בהם היקף חולים גדול, הפתרון יינתן במסגרת המוסד עם ליווי תומך להפרדה בין חולים למבודדים אך שזה ללא יוגדר כמקום בידוד מטעם המדינה כי נמצא עצמנו עם מאות מתקנים שפקע"ר לא נותן מענה ולא נמצא במעקב. חשוב לשמור על ההפרדה ולתת את המענה שאתה מבקש. זה נכון למדינה ויחסוך כסף". מרדכי כהנא, ראש אגף מדיניות ביטחונית במל"ל: "אנחנו עושים זאת כבר במזרח ירושלים כאשר פקע"ר מדריך ונותן מענה".

בסיום הדיון דרש היו"ר ח"כ אשר "דד-ליין להסכמות בתוך הממשלה ביחס לנושאים שעל הפרק עד יום חמישי. אי אפשר לעמוד בפני צווים שפוקעים ונצטרך שוב לרוץ בדחיפות להאריכם".

הכתבות המעניינות ביותר

סערת החופשה המשפחתית: בנט לא מתנצל ומבהיר: "לא כל החלטה מושלמת"
פרסום ראשון: העסקנים מובילים יוזמה דרמטית בשוק הסלולר הכשר
וְקָבְעוּ שְׁמוֹנַת יְמֵי חֲנֻכָּה • מסיבת חנוכה לילדי הת''ת מתיבתא
עָשִֹׂיתָ תְּשׁוּעָה גְדוֹלָה • מרן הגר"ח קנייבסקי בהדלקת נרות חנוכה
וְצִוָּנוּ לְהַדְלִיק • הדלקת נרות חנוכה בחצה"ק בוטושאן
אוֹרִים גְּדֹלִים • הדלקת נרות חנוכה בחצה"ק נדבורנה
גאב"ד מערב בני ברק בהדלקת נרות חנוכה • גלריה
הכלים אצלך! צא לדרך! / רענון עסקי מאת צבי סילבר
פינה לשבת: המגיד החסידי הרב יעקב שלמה לוי • צפו
מספר המאומתים בזן אומיקרון עלה ל-7; כמה מחוסנים ומי עם סימפטומים?
פנינים לפרשת השבוע • הרב יוסף חיים אוהב ציון • צפו
פרשת מקץ • המגיד הירושלמי רבי אשר דרוק • צפו
דרמה בתרגיל אימונים: הגלגל לא נפתח; עוצר טיסות במערך ה-F15
הערבים שחסמו את הכביש והחנוכייה של בוריס גו'נסון • עשרת הסרטונים הנצפים
תּוֹרָה מִצִּיּוֹן • הגרש"מ עמאר בשיחה על פרשת מקץ
פרשת מקץ • צפו בשיחתו של רבי בן ציון מוצפי שליט"א
מחקר בבריטניה מוכיח: מנת הבוסטר נגד הקורונה עשויה להגן מפני ה"אומיקרון"
ספאם ציבורי ועדות דרמטית: כשאין ציפיות אין הפתעות / שמואל קרמרסקי
0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
1 תגובה
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

לא עובד…

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו