צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

אשר: "להכיר בפנימיות וישיבות כמקומות לבידוד מטעם המדינה" • צפו

יו"ר ועדת החוקה התייחס להגדרת "מקום לבידוד מטעם המדינה" ודרש כי "אם יש ישיבה מסוימת, כפר נוער, או אכסניית נוער שבהם יש הדבקה, במקום לשלוח את הנערים הביתה שידביקו את המשפחה ואח”כ למלוניות או למקומות אחרים, צריך שהמדינה בשיתוף עם המוסדות תוכל לקיים את הבידוד במקום"
 • מעמד התרת קללות בעמוקה וכפי שקביל מאביו מרן הגר"י אדלשטיין זצ"ל, יזכו בזכות כח הצדקה והתפילה מידה כנגד מידה להתארס עד ראש השנה תשפ"ב

  תוכן מקודם

 • מזעזע: התאלמן מאשתו ואיבד את מאור עיניו

  תוכן מקודם

 • 'הגיע זמן הפירעון' משפחת כהן מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

 • עזרו לאבא ואמא לשמור עלי

  תוכן מקודם

ועדת החוקה חוק ומשפט המשיכה היום (שלישי) לדון בהצעת חוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש (בידוד במקום לבידוד מטעם המדינה וצווי סגירה מנהליים) (הוראת שעה), התש"ף-2020 – החלק הנותר, לקריאות שנייה ושלישית. במהלך הדיון דרש יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר לקבוע סעיף מפורש שיאפשר להכיר במוסדות חינוך ולימוד שונים בהם יש מגורים כמקומות לבידוד מטעם המדינה, בכדי למנוע את התפשטות המגיפה.

הצעת החוק קובעת הוראות בדבר המקרים שבהם חוזרים מחו"ל, חולים או אנשים שלגביהם נקבע שהיו במגע הדוק עם חולה, יחויבו בשהייה בבידוד במקום לבידוד מטעם המדינה.

ההסדרים בנושא זה נקבעו תחילה בתקנות שעת חירום על-ידי הממשלה במסגרת ההתמודדות עם התפשטות הקורונה בגל הראשון. לאחר מכן האריכה ועדת החוקה את ההוראות שהיו קבועות בתקש"חים עד לחקיקת "חוק הקורונה הגדול" וקבעה בין היתר כי קטינים מתחת לגיל 17 לא ישהו לבדם בבידוד ללא ליווי הורה או אפוטרופוס. עוד הוסיפה הוועדה הוראה מיוחדת הנוגעת לאנשים עם מוגבלות השוהים במלוניות שתבטיח התאמות נגישות תוך הפעלת שיקול דעת פרטני.

כמו כן, נקבע כי היחס לחוזרים מחו"ל ולחייבי הבידוד בישראל יושווה כך שהפרמטר המכריע הוא האם ניתן יהיה לקיים את הבידוד בבית או במקום אחר העומד לרשותם; עוד לדרישת הוועדה הודגשה חובת המדינה לספק מזון טרי ואיכותי ולוודא כי השוהים בבידוד יוכלו לקבל תרופות ושירותים רפואיים וכן שירותים סוציאליים להם הם נזקקים; כמו כן נקבע כי ימונה נציג מטעם המדינה לכל מלון שיהיה אחראי לקשר עם המבודדים ויטפל בתלונותיהם. כעת מכינה הוועדה לקריאות שנייה ושלישית את ההוראות הנוגעות לבידוד במלוניות ולצווי סגירה למקומות הפועלים בניגוד להוראות הקורונה, כתיקון ל"חוק הקורונה הגדול", תוך אימוץ השינויים אותם חוקקה בעת ההארכה.

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר התייחס להגדרת "מקום לבידוד מטעם המדינה" ודרש כי "אם יש ישיבה מסוימת, כפר נוער, או אכסניית נוער שבהם יש הדבקה, במקום לשלוח את הנערים הביתה שידביקו את המשפחה ואח”כ למלוניות או למקומות אחרים, צריך שהמדינה בשיתוף עם המוסדות תוכל לקיים את הבידוד במעטפת ליווי ותמיכה מדינתית יחד עם פיקוד העורף ומשרד הבריאות- שתהיה אחריות להכשרת המקום ופיקוח כדי שמשם לא תצא קורונה ושהמוסדות יוכלו לתפקד גם בעת חשש להדבקה".

הוא הציע להוסיף על בית מלון או אכסניה הכתובים כבר בהצעת החוק, את המילים "או בכל מסגרת המשמשת למגורים שתקבע המדינה בתיאום עם מנהל המסגרת" ואמר: "לפני חודש וחצי הייתה ישיבה פנימייתית עם למעלה מ-100 חולים ועוד מבודדים שאם היו מקבלים את ההחלטה במקום לפזרם שידביקו בבתיהם, אפשר היה למנוע הדבקות רבות. יש עשרות פנימיות ברחבי הארץ שאין להן שום הגדרות איך לנהוג בהתפרצות מגיפה. אני רוצה אחריות מדינה בשיתוף עם המוסדות, אותן פנימיות שאינן תחת המדינה באופן ישיר שיוכלו לתפקד גם בחשש הדבקה".

בהתייחסו לסוגיית הפרות החוק והסדר במלוניות אמר כי "חייב להיות סעיף בחוק שימנע או ייתן אפשרות באמצעות קנסות ואמצעים נוספים למפעיל המקום, אם זה פקע"ר או אחר, לטפל בוונדליזם. הכלי בסוף הוא משטרת ישראל אבל לפני כן צריך לתת עוד כלים. הסמכות הזו להשלטת סדר חיונית".

עו"ד איל זנדברג ממשרד המשפטים אמר כי "נכון שההגדרה תהיה רחבה יותר כך שתתאפשר גמישות למדינה". עו"ד אביטל בגין מהסיוע המשפטי במשרד המשפטים: "אפשר לשלב את הצעת היו"ר ולנסח זאת "או למקום מגורים אחר" כי הפיקוח החל על מוסדות בהם שוהים קטינים אחר ולא נכון לאחד אותו תחת פיקוד העורף. אפשר לתת את שיקול הדעת אך יש קושי בציון מוסדות חינוכיים וטיפוליים בהם יש שיקולים אחרים לשקול". עו"ד מיכל גולדברג, המשנה ליועמ"ש משרד הבריאות: "לא נכון להכניס זאת לחוק, זו שאלה של מדיניות".

תא"ל דורון לוין סגן צבאי לעוזר שר הביטחון להתגוננות: "ניתן להיות במקומות בידוד שאינם מטעם המדינה ואנחנו תומכים שבמוסדות שיש בהם היקף חולים גדול, הפתרון יינתן במסגרת המוסד עם ליווי תומך להפרדה בין חולים למבודדים אך שזה ללא יוגדר כמקום בידוד מטעם המדינה כי נמצא עצמנו עם מאות מתקנים שפקע"ר לא נותן מענה ולא נמצא במעקב. חשוב לשמור על ההפרדה ולתת את המענה שאתה מבקש. זה נכון למדינה ויחסוך כסף". מרדכי כהנא, ראש אגף מדיניות ביטחונית במל"ל: "אנחנו עושים זאת כבר במזרח ירושלים כאשר פקע"ר מדריך ונותן מענה".

בסיום הדיון דרש היו"ר ח"כ אשר "דד-ליין להסכמות בתוך הממשלה ביחס לנושאים שעל הפרק עד יום חמישי. אי אפשר לעמוד בפני צווים שפוקעים ונצטרך שוב לרוץ בדחיפות להאריכם".

כתבות קשורות

תגובה אחת

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן