צילומים: דני שם טוב דוברות הכנסת

בתום דיון סוער: הועדה בראשות כחול לבן קיבלה את קידום חוק פיזור הכנסת

חברי ועדת הכנסת הצביעו ברוב קולות להשאיר בידיהם את הכנת הצעת החוק לקריאה ראשונה. הליכוד וחברי הכנסת החרדים החרימו את ההצבעה, ימינה תמכה. יו"ר הועדה: "ייתכן שנדון בהצעה עוד היום". זוהר: "בחירות בעת הזאת זה סכנה בריאותית" • צפו

כתבות נוספות בנושא:

צפו: ההגרלה ההיסטורית שהכתה גלים נערכה בבית מרן הרב שטיינמן • זה הזוכה המאושר
מנכ"ל פייזר על הווריאנט החדש: "האופציה הטובה ביותר היא להתחסן"
תומך ב"שהידים" ושוהה בלתי חוקי: זה המחבל שביצע את הפיגוע בשער שכם
לאחר שעתיים של חקירה: לוחמי המג"ב שוחררו ממשרדי מח"ש בירושלים
 • מרגש: מה עשה מרן שר התורה בהדלקת נר ראשון

  תוכן מקודם

 • התהליך שמקל בצורה דרסטית על הסוגרת

  תוכן מקודם

 • "מרים לא פחדה למות" שלמה ברים משתף

  תוכן מקודם

 • טרם ההדלקה: על מה מתפללים גדולי ישראל בזמן הדלקת נרות חנוכה.

  תוכן מקודם

ועדת הכנסת בראשות ח"כ איתן גינזבורג אישרה הבוקר (שני) כי היא זו שתדון בהצעת החוק לפיזור הכנסת ותכין אותו לקריאה ראשונה במליאה. חברי הכנסת מהליכוד, יהדות התורה וש"ס נעדרו מההצבעה, לאחר שהתברר כי אין להם רוב להעברת החוק לוועדת חוקה בראשות ח"כ יעקב אשר. בהצעה תמכו 10 ח"כים ללא מתנגדים ונמנע אחד. ימינה תמכה בהשארת קידום החוק בוועדה בראשות נציג כחול לבן.

לפני ההצבעה אמר יו"ר הוועדה ח"כ גינזבורג: "נקדם כמה שיותר מהר, כולל הגבלת תקציבי בחירות. ייתכן שעוד היום אחרי המליאה כבר נכנס את הדיון הבא לקידום הצעות החוק". לאחר ההצבעה עדכן את חברי הכנסת שהוועדה תתכנס לדון בהצעת החוק לאחר ההודעה במליאת הכנסת על ההחלטה בהקדם האפשרי, ייתכן שאף היום בערב בתום דיוני מליאת הכנסת.

"נשמעו שתי בקשות להעביר את הצעות החוק לפיזור הכנסת לוועדת החוקה ולוועדת הכנסת. מבדיקה שערכתי לאורך השנים עד הכנסת ה-14 באמת וועדת החוקה דנה בהצעות פיזור. מהכנסת ה-18 או מהרגע שהממשלה הייתה בראשות נתניהו כל ההצעות נדונו בוועדת הכנסת. בכנסת ה-21 ו ה-22 הנושא נדון בוועדה מיוחדת כי ועדת הכנסת טרם הוקמה, לכן נראה לי שלא כדאי ליצור מחלוקת בעניין", אמר גינזבורג בפתח דבריו.

ח"כ מיקי זוהר אמר קודם לכן בדיון כי "נוח לנו שיראו מיהו זה שיפזר את הכנסת, ואתה, ח"כ איתן גינזבורג מכחול לבן, עומד בראש הוועדה ותפזר את הכנסת במו ידיך". יו"ר הוועדה, ח"כ איתן גינזבורג בתגובה: "ואת זה אומר מי שהגיש הצעת חוק לפיזור הכנסת 40 יום לאחר כינונה". מיקי זוהר: "מתקשה להבין את השיקול הפוליטי הבסיסי של כחול לבן. זה נראה כמו "תמות נפשי עם פלישתים", להחריב את הבית על כל יושביו".

זוהר הוסיף: "עוד לא מאוחר. עדיין אפשר לשנות את הגישה שלכם. זו מערכת בחירות מיותרת, בעיצומו של משבר קורונה. בחירות בעת הזאת זה סכנה בריאותית לאזרחי ישראל, אתם מסכנים את בריאות אזרחי ישראל, רק כדי לפגוע בנתניהו". גינזבורג הגיב: "כחול לבן לא צריכה להוכיח כלום. פעלנו כדי לממש את ההסכם ולאשר תקציב. ואתם פועלים מתוך מניעים פוליטיים ואישיים".

"שילמנו מחיר כבד בכניסה לממשלה ופעלנו להעברת התקציב ואתם מנסים פעם אחר פעם לדחות את זה משיקולים פוליטיים אישיים, כדי לדחות את הבחירות לחודש יולי", הוסיף גינזוברג, "לך אין זכות דיבור על החרבת הבית כשהובלת אחרי 41 יום לפזר את הכנסת. אפילו המנדט לא הועבר לנשיא פשוט פיזרתם את עצמכם לדעת. לשמוע את ההטפות האלה מכם זה באמת מפתיע".

ח"כ אוסאמה סעדי מהרשימה המשותפת אמר בדיון: "היתה לכחול לבן אפשרות לממשלה חלופית ובחרו ללכת עם הליכוד". חברי הכנסת איתן גינזבורג והילה שי-וזאן מכחול לבן אמרו בתגובה: "לא היתה. תציג לי עכשיו אפשרות כזאת. עם מי? אורלי לוי? האוזר והנדל?". גינזבורג הוסיף: "תציגו ממשלה חילופית, תמצאו פרטנר".

ח"כ אסנת מארק מהליכוד בדיון: "אנחנו מבינים שכחול לבן נכנסה לקואליציה הזאת רק כדי לקיים את סעיף הרוטציה. ברחתם מהצבעות, שלחתם לנו הודעות שהליכוד יסתדר לבד. מלכתחילה רק רציתם לסלק את נתניהו. נכנסתם להסכם הזה מחוסר ניקיון כפים. אתם מפילים את המדינה לתהום. אנחנו אלה שמרגישים אחריות ואומרים בפה מלא: אין לנו כרגע גחמות פוליטיות. גם כשבנימין נתניהו נכנס להסכם הזה, לא הבנו כמה אתם נחושים רק בדבר אחד: רק הרוטציה. יש פה מפלגה שהולכת להתפצל פעם שנייה כדי להעלות מהאוב את מפלגת העבודה. אם לא תתעשתו ולא תהיו אחראים כלפי הציבור ששלח אתכם לפה, וקיבלתם הכל, ובסוף אתם לא שותפים אמיתיים. שר המשפטים הוא השר הכי דורסני שהכרנו. אתם מפלגה אנטי דמוקרטית". ח"כ רם שפע מכחול לבן הגיב: "אין כאן אף משפט אחד של אמת".

ח"כ טלי פלוסקוב מהליכוד: "שום דבר שעושים לא טוב בשבילכם. כולם תמיד היו עושים אחרת. בזכות נתניהו הכלכלה יציבה. אנחנו טועים ומתקנים. היום אנחנו עושים הרבה פחות טעויות. כל צעד שנעשה היום הוא באחריות שר הבריאות וראש הממשלה, שנאלצים לקחת החלטות קשות. בנימין נתניהו אשם בהכל? הוא הציל את החיים והכלכלה של כולנו".

ח"כ אסף זמיר מכחול לבן: "הלכנו ועשינו צעד לא פופולרי בלשון המעטה. כי לא היתה ברירה אחרת. קיבלנו קבוצה שלא מסוגלת לחלוק אפילו ארטיק. אנחנו שבויים בידי קבוצה שמעדיפה שהמדינה והכלכלה יתרסקו, כל זה כדי שחלילה לא יהיה מצב שהם לעשר שניות לבד בשלטון. הלוואי שיהיה תקציב. כל מי שמשלה את עצמו שהדבר הזה פתאום יסתדר ויהיה מדהים, חי בסרט".

ח"כ הילה שי וזאן מכחול לבן: "מי שחתום על הבחירות האלה זה מי שלא מביא תקציב ומי שלא מאפשר לנו לעבוד ולהעביר מאות חוקים שתקועים בועדת שרים לחקיקה. אם אנו לא מצליחים לקיים ממשלה מתפקדת נלך לבחירות. אנו נהיה חתומים על להחזיר את המנדט לציבור שיחליט מי הביא לבחירות ומי לא".

ח"כ מתן כהנא מ'ימינה' אמר בדיון: "מיקי זוהר נתן כאן נאום חוצב להבות שכולו פוליטיקה קטנה. רק פי מה הסקרים מראים. שום דבר של מהות. בושה וחרפה. יש פה ממשלת מריבה, ממשלה צינית, כל הזמן מסתירים אחד מהשני. חד גדיא. מי שתוקע את התקציב זה הליכוד, שעושה בו שימוש ציני כדי לפזר את הממשלה. יהיה כאן אסון כלכלי. לכן, בלית ברירה, יש לפזר את הממשלה וללכת לבחירות". ח"כ גינזבורג בתגובה: "אפשר להקים ממשלה אחרת, לא חייבים ללכת לבחירות. אבל אין כאן הסכמות על זה. זה האבסורד".

ח"כ אלעזר שטרן מ'יש עתיד-תלם': "ידענו שזה לא יעבוד. הלוואי שהבחירות לא היו כורח המציאות כפי שהן עכשיו. אפילו ממשלה מנופחת עם 36 שרים לא מצליחה לנהל את משבר הקורונה כמו שצריך. התרבות הזאת, של אי כיבוד הסכמים ושקרים כבר מחלחלת בציבור. אז מה אם חתמנו. מילה זאת לא מילה. איזו תרבות אנחנו מנחילים למדינה? לפחות הגענו לכך שהמפלגות הערביות אינן פסולות, כפי שראש הממשלה נהג".

מעחול לבן נמסר בתום הדיון: "שום מהלך יח׳׳צני של הליכוד לא ישנה את העובדה שנתניהו הפר את ההסכם הקואליציוני ומנע העברת תקציב באחת התקופות הקשות ביותר שידעה מדינת ישראל. אם לא היה משפט, היה תקציב".

הכתבות המעניינות ביותר

נדיר! גדולי ישראל הבטיחו: "נתפלל עליהם ונפעל עבורם בזאת חנוכה"
בהשתתפות אלפי התלמידים: מרן ראש הישיבה הגיע למסיבת חנוכה בפוניבז' • צפו
הרמב"ם היומי • הלכות פסולי המוקדשין פרק י' • צפו
שבוע גשום לפנינו: אובך, רוחות וסופות רעמים • האזינו לתחזית
צפו: שידור חי מהמופע הנוסטלגי עם מיכאל שטרייכר והאחים ברונר
ניסוי או השמדת כטב"מ? פיצוץ סמוך למתקן הגרעין בנתנז
מעמד חנוכת הבית לבנין ישיבת אוהל התורה סאסוב • גלריה
טרור אנטישמי חדש בשכונת שמעון הצדיק: כיבוי נרות חנוכה • צפו
תלמידי ישיבת מדרש יחיאל ביתר נבחנו אצל מרן ראש ישיבת סלבודקא
מסיבה לכבודה של תורה בחברת 'קנין ש"ס' שע"י ישיבת ביוד"א בקרית ויז'ניץ
לא ייאמן: הלוחמים שחיסלו את המחבל שפצע חרדי נחקרים באזהרה
טרגדיה משפחתית: נקבע מות אחותו בת ה-9 של הפעוט שנהרג
הילולת הרה"ק רבי יוחנן מטאלנא זצ"ל בחצר הקודש טאלנא
בהוראת מרן ראש הישיבה: בפונביז' לא יצאו לשבת חופשה כנהוג
ישועות גדולות בסייעתא דשמיא בכח התורה והתפילה
הטעם להדלקת נר לר"מ בעל הנס בר"ח טבת • הרב יוסף חיים אוהב ציון • צפו
ליל שבת בבני ברק: שריפה פרצה בדירה; שבעה נפצעו • צפו
בחור ישיבה חוצה את הכביש - מחבל ערבי מתנפל עליו • תיעוד דרמטי

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture