לאחר שנפגעה מקרסי דיג: צבת הים "חיים" הושבה לטבע בחוף ניצנים • צפו

חיים השתחררה לים עם משדר לווייני על השריון, המסייע ללמוד על תנועת אוכלוסיית צבי הים החומים אשר נמצאת בסכנת הכחדה בים התיכון. הצבים ששוחררו עם משדרים לווייניים, משדרים באופן קבוע את מיקומם וניתן לעקוב אחר מסעות הצבים ברחבי הים התיכון בשידור חי

 • איך אספר לילדים שאבא נפטר? סערי קרויס בשחזור קשה

  תוכן מקודם

 • "אני אתפלל למעלה על כולם" ההבטחה המצמררת של ישראל ז"ל

  תוכן מקודם

 • "ישראל זרק אותי למעלה ונפטר" העדות המזעזעת של בנימין

  תוכן מקודם

 • החברותא של גרינבוים מספיד:"היה קופץ משמחה בעת הלימוד"

  תוכן מקודם

צבת הים "חיים" הושבה לטבע בחוף ניצנים לאחר שנפגעה מקרסי דיג וטופלה על ידי המרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים. חיים, נקבת צב ים חום בוגרת, הגיעה למרכז הארצי להצלת צבי ים לפני חמישה חודשים, לאחר שנפגעה מקרסי דיג.

ארתור סדיקוב מצא את חיים ודיווח מיד למוקד רשות הטבע והגנים שמספרו 3639*. סדיקוב מספר כי פעל מתוך הרצון לשמור על הטבע ולהוות דוגמה לדייגים ולפוקדי החופים שסביבו. את השם "חיים" נתן אחיין שלו, כי אם צבת הים היתה חוזרת למים ללא טיפול נדרש ככל הנראה לא היתה שורדת ובכך למעשה הצילו את חייה.

חיים הובאה למרכז ההצלה ע"י שגיא נווה-מרום וזהר זינגר, מתנדבות החיבולנס (הסעת חיות בר פצועות מרחבי הארץ אל בית החולים לחיות בר בספארי ואל המרכז להצלת צבי ים).

לאחר קבלת טיפול ראשוני במרכז ההצלה, חיים עברה אבחון מעמיק יותר וצילום רנטגן אצל ד"ר צחי אייזנברג במרפאה הווטרינרית "כל חי" ונמצא כי 2 קרסים נתקעו עמוק בושט שלה, אבחון שחייב ניתוח להוצאתם.

קרסי דיג הם מגורמי הפגיעה הנפוצים בקרב צבי ים באזורנו. הצבים נתפסים בדיג חכות, לאחר שהם ניגשים אל הפיתיון המחובר לקרס ונושכים אותו. סכנת חיים נשקפת כאשר הקרס מחוררת את מערכת העיכול (ושט, קיבה, מעיים), וגורמת לדימום ולזיהומים בחלל החזה והבטן, או כשחוט הדיג נשאר מחובר אל הקרס ונכרך סביב הגפיים והצוואר, מה שגורם לנמק או לחנק. במקרים אחרים, הצב בולע את חוט הדיג עצמו, מה שעשוי לגרום לחסימת מעיים קטלנית.

כאשר הקרס נעוצה בפה או בלוע, מטפלי מרכז ההצלה יכולים להוציא את הקרס באמצעות מכשיר מיוחד, דרך הפה, וללא ניתוח. אך אם הקרס נעוצה בעומק הושט, הקיבה או המעי, הוצאת הקרס אפשרית בניתוח בלבד (כפי שקרה לחיים).

ניתוחים כאלה עשויים להיות מסובכים מאד, משום שהשריון הגחוני הקשה של הצב מקשה על הגישה למערכת העיכול, אך הניתוח של חיים עבר בהצלחה ולאחר תקופת שיקום של כ-4 חודשים, בהם היא שהתה בבריכת מי ים נקייה, זכתה למעקב וטיפול רפואי מסור ומקצועי לרבות מתן אנטיביוטיקה מעקב שקילות שבועיות, וכמובן מזון מתאים, חיים הבריאה ומצבה הרפואי איפשר השבה לים הפתוח ביתה הטבעי.

חיים השתחררה לים עם משדר לווייני על השריון, המסייע ללמוד יותר על תנועת אוכלוסיית צבי הים החומים, אשר נמצאת בסכנת הכחדה בים התיכון. הידע שנצבר ממעקב זה יתרום למחקר על התפקוד של צבי ים משוקמים מפגיעות כאשר הם חוזרים לסביבתם הטבעית. יודגש כי המשדר המותאם למעקב זה ולצבי הים אינו מכביד או משפיע באופן כלשהו על תפקודם של צבי הים.

הצבים ששוחררו עם משדרים לווייניים, משדרים באופן קבוע את מיקומם וניתן לעקוב אחר מסעות הצבים ברחבי הים התיכון בשידור חי.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן Hide picture