צילום: צילום: דובר צה"ל

עיר שלמה מתחת לקרקע: מה קרה בשעות שלפני תקיפת "המטרו" בעזה? • צפו

דובר צה"ל פרסם סרטון אילוסטרציה המתאר את התקיפה התת קרקעית הנרחבת במסגרת מבצע "ההונאה" בליל שישי • מאחורי הודעת דובר צה"ל הזו עומד תכנון דקדקני שארך שעות ארוכות, ולילה מבצעי במיוחד בחמ"ל החטיבה הצפונית באוגדת עזה; כך זה נראה
 • מחריד: ההודעה שגרמה לצוות הפגיה לפרוץ בבכי.

  תוכן מקודם

 • חתונה ללא כלה?! עוד שבועיים היא מתחתנת ואין לה עדיין שמלה

  תוכן מקודם

 • שבט אחים גם יחד- הגיבוש. האווירה. החוויה. הרישום החל לקריית החינוך בכפר סטרין. הרשמו עכשיו >>>

  תוכן מקודם

 • מזעזע: התאלמן מאשתו ואיבד את מאור עיניו

  תוכן מקודם

דובר צה"ל מפרסם סרטון אילוסטרציה המתאר את התקיפה התת קרקעית המסיבית בעזה במסגרת מבצע "ההונאה" בלילה שבין חמישי לשישי. בסרטון נראית הדמיה של פרויקט "המטרו" של חמאס, וכמו כן של התקיפה האווירית.

לפני התקיפה, ביצעו תרגיל הונאה. המטרה: לגרום לחמאס לחשוב שכוחותינו עומדים להיכנס רגלית לרצועה, להמתין שיתמקמו בעמדות התקיפה במנהרות הטרור, ואז להנחית בעוצמה מכת אש משולבת ולפגוע בכמה שיותר פעילי ותשתיות טרור תת קרקעיות.

כך זה היה נראה מתוך החמ"ל:

23:30, הציפייה בחמ"ל מתגברת עם חלוף הדקות, שעת השין מתקרבת. בצד של האויב כבר מבינים שמשהו מתרחש, וכוחות חמאס מתחילים לצאת מהמסתור. דובר הארגון משחרר הצהרה: "בצל כוונות האויב לפתוח במבצע קרקעי….אנחנו מוכנים ללמד אותם שיעור אכזרי".

בחמ"ל לא נכנסים לשאננות, אבל לכולם ברור – כוחותינו קרובים לעמדות הסופיות. תדריך אחרון מתבצע בחמ"ל. "חשוב שכל אחד יידע איפה אנחנו ממוקמים בשטח, אתם חייבים להכיר את המפה מקרוב", מדגיש מח"ט צפונית במהלך הסקירה המעמיקה.

23:54, הכול מוכן, שש דקות לתקיפה. השקט שלפני הסערה ניכר. איפוס אחרון של קצין האג"ם – וכל אחד בעמדתו, מוכן לשלב הבא.

00:00, מטוס קרב ראשון תוקף ברצועה ומיד אחריו מצטרפים כל כוחות האוויר, הארטילריה, השריון והמרגמות. מחוץ לחמ"ל אפשר לשמוע את התקיפות, ומבפנים – לראות אותן. עם ה'בום' הראשון, מפקד מכלול העורף מעדכן את הרבש"צים והתושבים – צה"ל תוקף.

התקיפות הנרחבות נמשכו עד 02:00 בלילה. במשך השעתיים האלו, צה"ל תקף עם 160 מטוסי קרב מ-12 טייסות שונות, פגזי ארטילריה וטנקים את פעילי החמאס שחיכו לכניסת כוחותינו לשטחם במנהרות. במהלך הפעילות הותקפו כ-150 מטרות, וקילומטרים רבים של מנהור ותת קרקע הושמדו.

התקיפה, בין הגדולות שנעשו נגד החמאס, יצאה לפועל במטרה ליצור עליונות גזרתית – לפגוע בנכסי טרור אסטרטגיים, להרתיע ולמנוע התעצמות אויב. בתום לילה ארוך, עוד אפשר לשמוע את לוחמי כיפת ברזל, עובדים קשה בנטרול רקטות מהרצועה.

כתבות קשורות

תגובה אחת

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן Hide picture