דוברות המשטרה וצילום מסך מתוך 'כאן חדשות'

ניסיון הלינץ' בעכו: כתב אישום נגד ערבי שיידה אבנים על מרדכי כץ • צפו

הותר לפרסום: היחידה המרכזית של מחוז חוף במשטרת ישראל ושירות הביטחון הכללי פענחו אירוע לינץ' בבחור יהודי שהיה בדרך לביתו בעכו במהלך מבצע "שומר החומות" • כתב האישום מפרט את האלימות של הערבי העומד לדין
 • "איבדנו בעל, אבא וסבא אהוב" משפחת פרוש מתאבלת

  תוכן מקודם

 • ודאי כל התורמים יזכו למידה כנגד מידה שצאצאיהם יהיו בריאים בנפשם

  תוכן מקודם

 • "כלפי חוץ הכל היה רגיל" נערה מ'סמינר בית יעקב'

  תוכן מקודם

 • "הנני מכירות הרבה שנים שהוא פך שמן טהור ועדיו לגדולות

  תוכן מקודם

בפעילות משותפת של היחידה המרכזית במחוז חוף ושירות הביטחון הכללי נעצר בשבועות האחרונים חשוד במעורבות בביצוע לינץ' במהלכו יידה אבנים לעבר יהודי תושב עכו בעת שהיה בדרכו לביתו וכן בהשתתפות בהתפרעות שהביאה לרגימת רכבו באבנים של קורבן נוסף ואיבוד שליטה ברכב בו נהג לאחריו הוכה קשות ע"י מתפרעים.

פרקליטות מחוז צפון (פלילי) הגישה לבית המשפט המחוזי בחיפה כתב אישום נגד חביב אבו חביב (41) תושב עכו בגין מעשה טרור של ניסיון רצח, ניסיון לפציעה בנסיבות מחמירות והתפרעות במסגרת גל ההתפרעויות שהתרחשו בעיר עכו בחודש מאי על רקע לאומני-גזעני.

על פי כתב האישום, שהגישו עורכי הדין אבי פסטרנק ואוהד כהן, נודע לנאשם כי ישנן תקריות אלימות בין ערבים ליהודים בעיר עכו. לאור האמור, חבר הנאשם לצעירים ערבים רעולי פנים ברחוב הרצל וביחד הם יידו אבנים לעבר אזרחים יהודים שעברו בקרבתם.

באותו זמן, השתתף המתלונן, אדם יהודי בעל חזות יהודית דתית, בתהלוכה שהתקיימה בסמוך לרחוב. בשלב מסוים, בקרבתו של המתלונן החלו קבוצות של צעירים ערבים וצעירים יהודים לידות אבנים אחת לעבר השנייה.

בשלב זה, חש המתלונן כי הרוחות מתלהטות וכי נשקפת לו סכנה, לכן החליט לעזוב את התהלוכה. הנאשם אשר הבחין בו, רץ לעברו, ומטווח קצר של כשני מטרים זרק בחוזקה אבן שאחז בידו לעבר פלג גופו העליון של המתלונן. באותו זמן ממש יידה מתפרע נוסף אבן נוספת לעברו של המתלונן. כתוצאה מפגיעת האבנים, שלפחות אחת מהן פגעה בראשו של המתלונן, נפל המתלונן על הקרקע מיד.

תיעוד הלינץ':

בעוד המתלונן שרוע על הקרקע, לפחות שישה מהמתפרעים, החל להכות את המתלונן באמצעות אבנים, מקלות ובעיטות לכל חלקי גופו. תקיפת המתלונן הופסקה רק בשל התערבות צעירים יהודים וקצין משטרה שהגיע למקום וירה באוויר. כתוצאה ממעשיו של הנאשם ויתר המתפרעים נגרמו למתלונן שברים בראשו, ביד ובצוואר.

במשטרה מעדכנים כי בהמשך, התגודד הנאשם יחד עם צעירים ערבים נוספים מרביתם רעולי פנים וחמושים במקלות ואבנים, התפרעו במקום ויידו אבנים לעבר רכב מכת"ז של משטרת ישראל וחסמו את נתיבי הנסיעה ברהיטים וחפצים שונים. בעוד החשוד נמצא במקום ואוחז בידיו באבנים רגמו צעירים אחרים את רכבו של מור ג'נאשווילי שאיבד שליטה על הרכב והתנגש בחומה במקום. לאחר מכן נמלט מור מהרכב והוכה קשות ע"י המתפרעים במקום. רק לאחר הגעת כוחות המשטרה נמלט החשוד מהמקום.

מספר ימים לאחר המעשה נעצר החשוד, תושב עכו כבן 50, לחקירה משותפת של שירות הביטחון הכללי והיחידה המרכזית במחוז חוף של משטרת ישראל.

מעצרו של החשוד הוארך מעת לעת והבוקר בתום החקירה ובהתאם לממצאיה החקירה הגישה נגדו הפרקליטות כתב אישום בבית המשפט המחוזי בחיפה במסגרתו יוחסו לו ביצוע עבירות של מעשה טרור של ניסיון רצח, ניסיון לפציעה בנסיבות מחמירות והתפרעות. כמו כן במסגרת כתב האישום הוגשה בקשה למעצרו עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

"משטרת ישראל ושירות הביטחון הכללי רואים בחומרה כל אירוע טרור בו מעורבים אזרחים ישראלים וינקטו בכל האמצעים העומדים לרשותם על מנת למנוע ולמצות את הדין עם המעורבים בפרעות שאירעו ברחבי הארץ בחודש שעבר", נמסר מדוברות המשטרה.

יממה אחרי שנפצע קשה באירוע סיפר כץ לכאן חדשות כי הגיע למקום כדי "להפגין נוכחות יהודית", לדבריו, אך אז האווירה התחממה. "אמרתי שעם כל הכבוד לכל זה, אני חוזר הביתה. התחלתי לחזור, הרחוב חשוך. התחלתי ללכת בהליכה בינונית כזאת. פתאום אני שומע התרחשות, עצרתי וניסיתי להבין מה קורה. ראיתי מישהו מלפניי רץ בלי חולצה. בשבריר שנייה הבנתי שזה לא יהודי ונעצרתי, פשוט קפאתי", סיפר כץ.

"זה היה כמו שתי סטירות, מקדימה, מאחורה והתרסקתי על הפרצוף על הכביש, חטפתי אבן מקדימה וסלע בראש מאחורה והתרסקתי על הכביש כמו שק תפוחי אדמה". את התחושות שלו, למבד מהכאב הפיזי, הגדיר כץ כהשפלה.

כתבות קשורות

דרעי: "בנט רוצה להקים מדינת כל אזרחיה; איבדנו את הדמוקרטיה"
רוב הציבור: בנט מכר את אידיאולוגיית הימין כדי להיות ראש ממשלה
סמוטריץ: "זה תקציב שמשקף סולם עדיפויות ערכי חילוני שמאלני"
קטין ערבי זיהה יהודי יוצא מבית כנסת, רדף אחריו ודקר אותו עם סכין
אירוע חמור: אזרח גנב ניידת שחנתה ממונעת ליד תחנת משטרה
ליצמן תוקף: "התקציב כולל גזירות רעב במסווה של רפורמות כלכליות"
גזירות התקציב: הטלת מסים חדשים, גל התייקרויות וביטול הנחות / פרשנות
מתיחות בשייח ג'ארח: ערבי פרץ לבית של יהודי ונורה ברגלו
החקלאים זועמים על אישור הרפורמה על ידי השרים: "ממשלת שינוי לרעה"
ראש הוועדה המייעצת ל-FDA: "החלטת ישראל על חיסון שלישי - טובה"
הממשלה אישרה את תקציב המדינה לשנים 2021 ו-2022; "חוזרים לעבוד"
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן Hide picture