ציון הרה"ק מרוז'ין

מאמר להילולת הס"ק מרוז'ין: כוחם של החסידים גדול מכוחו של הרבי?

בשבת הקרובה, ג' חשוון, יציינו בעולם החסידי בכלל ובחצרות בית רוז'ין בפרט את יום ההילולה של הרה"ק רבי ישראל מרוז'ין • בשורות קצרות נסקור מעט את גודל החשיבות שייחד לאסיפות מרעים בין חסידים ולסיפורי צדיקים

כתבות נוספות בנושא:

הווארט של בנט לשבת - והבדיחה של גנץ היישר מהבידוד • צפו
פנינים לפרשת השבוע • הרב יוסף חיים אוהב ציון • צפו
עם אלות ואבנים: פעילי שמאל הותקפו על ידי רעולי פנים סמוך לשכם • צפו
צפו בגלריה המושלגת: מסע גדולי ישראל לציון החפץ חיים בראדין
 • על מה זועק המקובל ר' גמליאל רבינוביץ? צפו

  תוכן מקודם

 • 48 יתומים מחכים רק לכם!

  תוכן מקודם

 • "אין לי שמלה לחופה" כלה יתומה מאב מתחננת לעזרה

  תוכן מקודם

 • היתומים הרכים יחד עם האלמנה מתחננים לעזרה רגע לפני שהבית קורס

  תוכן מקודם

נכנס הרה"ק רבי ישראל מרוזי'ן לבית מדרשו בשעת ערב, ומצא את החסידים יושבים ומתוועדים על כוסית יי"ש ומעט מזונות. ניגש אליהם הרבי, ולהפתעתם שאל אותם שאלה מעט מוזרה: "כוחו של מי גדול יותר. של הרבי, או של החסידים?".

נדהמים, נאלמו החסידים דום. אחד מהם, שרק לפני רגעים ספורים נכנס לקלויז, ענה בשקט: "החסידים". הרבי חייך, עזב את המקום ונכנס חזרה לחדרו. חדי עין היו החסידים, ואלו הבינו כי לא לחינם שאל אותם הרבי שאלה זו דווקא עם כניסתו של אותו חסיד, וכי בתשובתו הוא מסתיר משהו.

לשאלתם, סיפר להם החסיד את שאירע עימו בדרכים, בעת שנסע מעיר מגוריו לרוז'ין, להגיע אל הרבי הקדוש. "בעיירה הסמוכה, כמעט ושמעתי בקול היצר הרע – ועמדתי לחטוא. ברגע האחרון עצרתי את עצמי, והבנתי: לו אחטא, לא אוכל עוד להגיע אל הרבי, שכן הוא יראה עלי את גודל עוונותי, ואתבייש ממנו".

"אך על כך השיב לי היצר הרע: "תמצא לך רבי אחר, שאינו יודע לראות על חסידיו את שעבר עליהם". שוב כמעט התפתיתי, אך אז התאפקתי. שכן גם אם אוכל למצוא לי רבי אחר – חסידים כאלו, לא אפגוש במקומות אחרים…", וכך, ניצל אותו חסיד מעוון.

בשבת קודש פרשת נח, ג' חשוון, יציינו בעולם החסידות בכלל ובחצרות בית רוז'ין בפרט את יומא דהילולה רבא של הרה"ק רבי ישראל מרוז'ין, שנודע באורח החיים העשיר שניהל, בחצר המפוארת, ובהתנהלות המלכותית שאף הביאה בסופו של דבר למעצרו אחרי הלשנה.

בוידאו: הניגון של הס"ק מושר על ציונו ביום היארצייט

למרות ניהול החצר החסידית ביד רמה, הניח הרוז'ינר דגש גדול מאוד על עבודת החסידים. אין מלך בלא עם, והס"ק מרוז'ין פעל והפעיל רבות כי החסידים בינם לבין עצמם יהיו מאוחדים, יישבו יחד למסיבות מרעים, בהדגישו את חשיבות העניין להתוועד בצוותא.

הוא אף הסביר בכך את הפסוק, דברי יעקב אבינו לבניו לפני פטירתו, "האספו ואגידה לכם את אשר יקרה אתכם באחרית הימים". באחרית הימים, הסביר הרה"ק מרוז'ין, יהיה מצב של "יקרה אתכם", של קרירות בעבודת ה'. הפתרון לזה, הוא "האספו". להתאסף יחדיו חסידים, ולשוחח.

הפתרון לפי הרה"ק מרוז'ין, הוא באותם התוועדויות חסידיות, זיץ, שבת אחים, באטע או כל כינוי וחניכה שיש לכך בכל חסידות – בהם משוחחים בדברי תורה ומספרים סיפורי צדיקים, המחזקים את האדם בתורה ויראת שמיים, ומחממים את ליבו באמונה תמימה לעבודתו יתברך.

ערך גדול ראה הרה"ק מרוז'ין בסיפורי צדיקים. פעם נשאל אודות הסגולה לספר במוצ"ש סיפור מהבעל שם טוב הקדוש, כסגולה לפרנסה. השיב על כך: "שלוש טעויות באימרה זו. ראשית, לא דווקא במוצ"ש. שנית, לא דווקא מהבעש"ט. שלישית, לא דווקא סגולה לפרנסה – אלא כל סיפורי צדיקים, בכל זמן, מהווה סגולה גדולה לכל דבר".

עוד מסופר כי פעם אחת ישב הרה"ק מרוז'ין ושוחח אודות הצדיקים, עד שכמעט ואיחר זמן תפילה. נענה בדרך צחות ואמר: "בתהילים פרק קיג, כתוב: 'הללו עבדי ה', הללו את שם ה". ואילו בתהילים פרק קלה כתוב: 'הללו את שם ה', הללו עבדי ה" – בסדר הפוך. מכאן, שגם להלל את שם ה' בתפילה וגם להלל את עבדי ה' בסיפורי צדיקים, כוחם יפה".

הקלויז של הס"ק מרוז'ין בסאדיגורה

נספר איפה סיפור חסידי על הרה"ק מרוזי'ן, אשר נכנס פעם לבית מדרשו ומצא את החסידים יושבים. פנה אליהם בבקשה לדעת, "על מה אתם משוחים כעת?". בבושת פנים ענו לו, כי התווכחו האם כל סיפורי המופתים המסופרים על הבעל שם טוב הקדוש ותלמידיו, אכן אירעו במציאות.

ענה להם הס"ק מרוז'ין: "המאמין בסיפורים אלו – טיפש. המכחיש סיפורים אלו – כופר. עלינו להאמין כי אכן היה להם את הכח לבצע את כל האותות והמופתים".

חצר הקודש רוז'ין גדלה והתרחבה אחרי הסתלקותו של רבי ישראל, כאשר בניו ממלאים את מקומו בערים שונות, מהם גדלו והקימו חצרות חסידיות רבות הצועדות בדרך ישראל סבא. כיום, מכהנים פאר האדמו"רים מבאיאן, סאדיגורה, קופיטשניץ, בוהוש וואסלוי הממשיכים את דרך המלכות הרוז'ינאית.

בקדושה יתירה התייחסו ליום ההילולה, היום הקדוש ג' חשוון. בנו של בעל ההילולה, האדמו"ר רבי אברהם יעקב מסאדיגורה אף אמר כי "עיצומו של יום מכפר", כמו ביום הכיפורים. זכותו תגן עלינו ועל כל ישראל, אמן.

הכתבות המעניינות ביותר

כמעט 70 אלף מאומתים ביממה האחרונה; מספר החולים קשה ממשיך לטפס
שובר שתיקה: ניר ברקת מתייחס לראשונה לעסקת הטיעון של נתניהו
תקיפת פעילי השמאל ע''י רעולי פנים: המשטרה פתחה בחקירה; במועצת יש''ע גינו
בנט: "הורים יקרים - שמח לבשר לכם שהודעות 'הורים יקרים' מגיעות לסיומן"
המפכ''ל נגד היועמ''ש: "לא נאפשר פגיעה בשיטות עבודת המשטרה"
האזינו: 'חדשות JDN' וגאולה FM במשדר שינעים לכם את ההכנות לשבת
פרסום ראשון • פרוגרמה, הקצאת כיתות, ושפ"ע: ההסכם הקואליציוני בבית שמש
המאבק על חוק הגיוס: עדיף כלום מאשר "הרע במיעוטו" / שמואל קרמרסקי
רוצה להתקדם בחיים? תלמד לקבל ביקורת!
הדרמה במפלגת הליכוד: האם דווקא השגריר ארדן יכבוש את הראשות?
האמונה בטוב ה' היא הכלי לקבל את כל שפע התורה • הרב יחיאל מאיר צוקר • צפו
למרות שהוא מחוסן 4 פעמים: שר הביטחון גנץ נדבק בקורונה
בגור חגגו בשמחת האדמו"ר ואיראן חיסלה את טראמפ • עשרת הסרטונים הנצפים
הכול דיבורים: מנהיגים ורוח ועסקה אין / יוסף טיקוצ'ינסקי
פרשת יתרו • המגיד הירושלמי רבי אשר דרוק • צפו
השיעור השבועי: פרשת יתרו • הרב נתנאל אביסרור
פרשת יתרו • צפו בשיחתו של רבי בן ציון מוצפי שליט"א
הרמב"ם היומי • הלכות שגגות פרק ה' • צפו

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture