עצמאות החינוך: סגן השר מאיר פרוש בראיון • מגזין

סגן שר החינוך התיישב לראיון למגזין החג של JDN על היסטוריית החינוך החרדי בארץ הקודש • התייחסות ראשונה לחשיפת המסמך ההיסטורי של האו"ם • הסבא, הרב משה פרוש שהקים ת"ת ברחבי הארץ, האבא, הרב מנחם פרוש שהקים את החינוך העצמאי • משפחה של חינוך

כאשר מתחילים לשוחח עם סגן שר החינוך, חבר הכנסת מאיר פרוש על עצמאות החינוך החרדי בארץ הקודש, ניתן לראות עליו כי הנושא בוער בעצמותיו. כבן למשפחה אשר כבר מספר דורות מתעסקת למען חינוכם הטהור של ילדי ישראל, נראה כי אין מתאים ממנו לכהן בתפקידו הנוכחי במשרד החינוך. את תפקידו יגדיר הרב פרוש במהלך הראיון, "לשמור על ההישגים".

ההיסטוריה החינוכית של משפחת פרוש, מתחילה לפני למעלה ממאה שנה, כאשר הסבא, הרב משה פרוש יצא בשליחותם של רבני ירושלים, הגאון רבי יוסף חיים זוננפלד והגראי"ה קוק זצוק"ל, להקים תלמוד תורה בעיר יבניאל. בראיון יספר לנו נכדו, מאיר פרוש מדוע חזר לירושלים ועל התועלת הרבה שהרוויחה היהדות החרדית מהקשר שטווה הסבא עם אישים שונים שהתגוררו באותה התקופה בצפון הארץ ועל ההספדים של גדולי הדור מהמגזר הספרדי על הרב משה זצ"ל, לאחר פטירתו.

צפו בראיון המלא עם סגן שר החינוך:

בהמשך הראיון, סיפר לנו על פועלו הרב של אביו, הרב מנחם פרוש ששהה בחו"ל יותר מאשר שהה בביתו, זאת בשליחותם של גדולי ישראל זצוק"ל ששיגרו אותו לאסוף כספים עבור החינוך העצמאי שנוסד באותה התקופה, עוד קודם למינויו כחבר כנסת מטעם אגודת ישראל.

בהתייחסות ראשונה לחשיפת מסמך האו"ם על ההכרה והתמיכה בהקמת המדינה היהודית הכוללת פסקה הדורשת להכיר בחינוך החרדי, תוך הבטחת שמירת ערכי החינוך הטהור בשפת האידיש, מספר לנו סגן שר החינוך היום כיצד הצליחו העסקנים החרדים דאז להביא להחלטת האו"ם בנושא, ההישג הגדול שבמסמך והמסירות של אגודת ישראל, אשר לפני הקמת המדינה, כבר דאגו לחינוך הטהור.

ח"כ פרוש, סוקר בפנינו, בתיעוד מרתק של אדם שנולד לתוך העשייה הברוכה, את היסטוריית החינוך החרדי בארץ הקודש, עוד מלפני קום המדינה, עד לתקופה שהמדינה הכירה בארבעה זרמים חינוכיים, החוק שהביא להקמת החינוך העצמאי ועד לנתונים המלאים על כמות הלומדים במוסדות תורניים של כלל המסגרות, החינוך העצמאי, מוסדות הפטור, מעיין החינוך התורני ומוסדות המוכר שאינו רשמי.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו