סגן שר החינוך הזהיר כי אם שופטי בג"ץ יחליטו לפסול את חוק הגיוס, ייתכן וליהדות החרדית לא תהיה ברירה כי אם להכריז על מרד והתנתקות ממוסדות המדינה • "שופטי בג"ץ עושים ככל העולה על רוחם"

בכינוס של נציגי סיעת שלומי אמונים באגודת ישראל, אמר סגן שר החינוך ח"כ מאיר פרוש, "במשרד החינוך, ובעיקר בכנסת, אירעו שני דברים מרכזיים במהלך מושב החורף, דבר אחד, זה כיבוד ההסכם בין הליכוד ליהדות התורה, להחזיר לישיבות והכוללים את התקציב כפי שהיה ב – 2012, אם כי זה עדיין לא הגיע בדיוק לסכום שהיה אז, וזה נובע מכך, שבהסכם נכתב שהתקציב יחזור להיות כפי שהיה בשנת 2010 ובאותה שנה היו מספר תעריפים, אז הגענו כמעט לסכומים שהיו אז, ולא נרים ידיים ונגיע למלוא הסכום שקיבלו בעבר.

"דבר נוסף, מרכזי, השינוי שעשינו היה בחוק הגיוס, כולם יודעים איך הוא היה נראה קודם, ואנחנו יודעים איך הוא נראה עכשיו, הורדנו את מושג של סנקציות פליליות, אנחנו יכולים להבין גם את המהות של השינוי מהדיון שהיה בבג"ץ לפני כמה ימים, שהשופטים רטנו על עצם השינוי שנעשה בחוק הגיוס, אנחנו יש לנו את הנוסח ששר הביטחון יכול לשחרר כל מי שהוא בן ישיבה, ויושב ולומד תורה, ולשים לב ליעדים, יש לזה הרבה פירושים. מה שבטוח כל מי שיושב ולומד תורה, ימשיך לשבת וללמוד כמה זמן שחפצה נפשו., ואף אחד לא יוכל לעשות לו כלום.

 

סגן שר החינוך הוסיף, "כך גם, יש לנו הבטחה בהסכם עם הליכוד, של סעיף חוק התגברות הבג"ץ, שאם בג"ץ פוסל חוק שהיה בכנסת, אז הכנסת תוכל להתגבר על ידי חקיקה, שתעבור שוב על החוק הזה ואם יש לו שוב רוב, בג"ץ לעולם לא יוכל לבטל את החוק, וכחלון אמרנו לנו, אני אתמוך בחוק הגיוס המתוקן, ואם בג"צ יפסול את חוק הגיוס הוא יתמוך בחוק ההתגברות.

"אני כן רוצה לומר כאן, היה מי שעקב אחרי מה שהיה בבג"ץ ושמע את הערות של השופטים, ואמר לי, אני חושש שהבג"ץ הולך לפסול את התיקון שנעשה בחוק הגיוס, ואני אמרתי לו, אתה חושש, אבל אני חרד מהעובדה שהציבור החרדי, היהדות החרדית, תכריז על מרד והיפרדות מהמדינה", אמר פרוש שהסביר "כי אין מצב שבג"ץ ינהג כפי שהוא רואה לעצמו לנכון, שהוא שלטון עצמאי, ואם יש לנו בכנסת 11 שרים, אז יש 11 שופטים בבגץ המשפט העליון, ממש שלטון עצמי, ועושים ככל עולה על רוחם".

לדברי סגן שר החינוך מאיר פרוש, "תמיד היה הידברות בין ראשי המדינה ליהדות החרדית היכן להתחשב, אבל בבג"ץ אין כל התחשבות, בכל הנוגע לציבור החרדי. וכפי שאמרתי לאותו אחד, אני חרד מהעובדה שהיהדות החרדית תכריז על מרד והיפרדות מהמדינה, והיא יכולה לעשות את זה, למרות שיהיו הרבה קשיים, אבל לא תהייה ברירה".