במחנה הציוני תוקפים את הרצוג: "די למו"מ המביך"

לאחר שיו"ר העבודה יצחק הרצוג אמר הערב כי בתמורה להצעה הוגנת יסכים להצטרף לממשלת נתניהו, אומרת ח"כ יחימוביץ כי מדובר בהצעה שהיו צריכים לדחות מזמן ובבוז

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג כתב הערב, "בשנה האחרונה קיבלתי מידי יום פניות להיכנס לממשלה. לכולן עניתי שלשבת שם בלי להחזיק את ההגה, לא מעניין אותי. אני לא ועדת קישוט". עם זאת, בהמשך טען כי "עד לרגע זה לא הונחה בפנינו הצעה הולמת. אם תהיה הצעה ראויה, נשקול אותה ברצינות. כולם אוהבים את המושג 'אחדות'. אבל בעיניי מה שקובע היא שאלת הדרך המשותפת". בהמשך, כתב: "עד לרגע זה וכפי שנאמר כל הזמן, לא הונחה הצעה שתואמת את הקווים האדומים שלי".

הרצוג שטח את הדברים שהוא מצפה לעשות אם אכן תגיע הצעה ראויה, וכתב: "אם אקבל את המנדט לעצור את מסע ההלוויות הבא ולבלום את סכנת החרם הבינלאומי, להחזיר את ארצות הברית ואירופה להיות בנות ברית, לפתוח משא ומתן עם מדינות האזור ולהיפרד מהפלסטינים לשתי מדינות כדי לעצור את מסע הטרור המתמיד – אז אדע שהידיים שלי מחזיקות בהגה. אם אקבל מנדט להוריד את יוקר המחיה, להגן על הציבור במתווה הגז, לשמור על בית המשפט העליון, לבעוט לכל הרוחות את החקיקה הגזענית המתועבת – כשזה יקרה אדע שהידיים שלי מחזיקות בהגה".

הודעתו גררה גל תגובות זועמות במפלגתו. ח"כ שלי יחימוביץ' הגדירה את הדברים במכתב לפעיליה כ"הצעה שהיה צריך לדחות אותה בבוז כבר מזמן", והוסיפה כי "בשיחות פנימיות הבעתי את עמדתי במילים חדות וחריפות פי כמה וכמה ממה שאני כותבת כאן ובפועל אני פשוט מונעת את השגיאה הזאת". לדברי יחימוביץ', "לא מדובר על ממשלת אחדות, אלא על ממשלת ימין לכל דבר ועניין, אשר מפלגת העבודה זוחלת אליה בלא תנאי כדי לקבל תיקים וכיבודים. כלום אחד גדול מהדהד שכל כולו נתפר כדי לא להרגיז את המפלגה הימנית ביותר בכנסת – הבית היהודי".

ח"כ אראל מרגלית פירסם תמונה של קבר של מפלגת העבודה לכאורה, ועליו נכתב כי היא "הלכה לעולמה עם הצטרפותה לממשלת נתניהו". כמו כן, פרסם מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו. "ברצוני להודיעך כי אין בכוונתי להצטרף לממשלתך זו, וכי בעת משא ומתן אין להחשיב את האצבע שלי כקול אפשרי לקואליציה, אלא כקול אופוזיציוני נוקב ובטוח", כתב במכתב שפרסם. "ההחלטה תקפה מבחינתי, תהא אשר תהיה החלטת מפלגתי, ואני מוכן לשלם את המחיר הצפוי על כך. איני מסוגל להפנות עורף לבוחרינו אשר שלחו אותנו את דרכו של יצחק רבין, וימצאו את עצמם ממשיכים את דרכו של סמוטריץ'".

גם ח"כ סתיו שפיר הסתייגה נחרצות מדבריו של הרצוג. "כניסה לממשלת הימין הקיצוני של נתניהו היא בגידה בכל אחת ואחד מהבוחרים שלנו. שנה שלמה הבטחנו שזה 'אנחנו או הוא'. בשום שלב לא אמרנו "זה אנחנו, וגם הוא'", אמרה. "עצם הדיון המתמשך על זחילה פנימה מביך אותי. זה דיון שמסריח מעסקנות פוליטית עלובה ומרדיפת ג'ובים. הממשלה הנוכחית היא הגרועה וההרסנית בתולדות המדינה".

עוד היא הוסיפה: "הגיע הזמן להבין: כל עוד נתניהו סביב שולחן הממשלה אין דבר כזה 'לשנות מבפנים'. אל תקנו את השקר הזה. לא מאמינים לי? אתם מוזמנים לשאול את יאיר לפיד וציפי לבני עד כמה הם הצליחו. אגב, שווה גם שתבדקו עם כחלון איך הולך לו עם הניסיון להיאבק ביוקר המחייה. יש במפלגתי מי שאומרים שיהיו מוכנים לשקול כניסה לממשלה אם בנט יהיה בחוץ. אני אשקול כניסה לממשלה רק אם הוא לוקח איתו גם את ביבי בדרך החוצה. את אינספור הכישלונות של הממשלה הנוכחית לא צריך להלבין. את הממשלה הזו – ואת העומד בראשה – צריך להחליף".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *