מעשה באדם שנדר לקרוא את בנו ע"ש הרשב"י בניגוד לדעתה של אשתו • בעקבות כך נדר חמיו שלא להכניסו לביתו כל עוד אינו עושה שינוי השם • הפסק הגאוני של מרן שר התורה ריצה את שני הצדדים • לסיפור המלא

במהלך שיעור שמסר בחולון שיתף הגר"י זילברשטיין את הציבור במעשה שבא לפתחו של גיסו, מרן הגר"ח קנייבסקי והסתיים באופן בלתי צפוי:

אברך שלא זכה לפרי בטן במשך 5 שנים הלך להתפלל אצל קבר הרשב"י ונדר: "אם יוולד לי בן אקרא לו 'שמעון'".

כעבור זמן נולד לו בן בשעטו"מ והוא התכוון לקיים את נדרו. אלא שרעייתו התעקשה שהילד יקרא 'יחזקאל' – על שם אדמו"ר שסייע למשפחה מאוד. בני הזוג לא הצליחו להגיע לעמק השווה ובשעת הברית, כשנשאל האב "ויקרא שמו בישראל" הוא השיב "שמעון".

אחרי הברית ניגש אליו חמיו ואמר לו בהאי לישנא: "מה שעשית זה בניגוד להלכה שאומרת שבקריאת שם הולכים אחרי דעתה של האמא. אני נודר עליך שלא תעבור את מפתן ביתי כל עוד אינך עושה שינוי השם לילד".

האב המבולבל ניגש לרב זילברשטיין כדי שזה יפסוק לו כיצד לנהוג. "גם אם אתה צודק אתה לא חכם", נזף בו הרב זילברשטיין והפנה את השאלה לגיסו, מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי.

תשובתו של הגר"ח הפתיעה את כל הנוכחים. "תעשה שינוי השם ליחזקאל", הוא פסק בהחלטיות. ומה עם הנדר? "את הנדר כבר קיימת הבטחת לקרוא לו 'שמעון', לא הבטחת כמה זמן הוא יקרא כך", השיב הגר"ח והוסיף: "אחרי שקיימת את הנדר אתה רשאי לשנות את השם משום שלום בית".

האזינו לסיפור המעשה מפי הגר"י זילברשטיין

עוד בנושא:

הגר"ח קנייבסקי להאדמו"ר ממישקולץ: השנה מסוגלת לגאולה יותר מתמיד