כשיטת החיד"א: היהודי מכר את מחלתו לערבי • צפו

בסרטון שהופץ בימים האחרונים נראה ערבי קונה מחלה מיהודי • הסרטון עורר לעג ברשת אלא שבירור קצר העלה כי מדובר בסגולה שהביא החיד"א בספרו • ומה פסק הגר"ח קנייבסקי בענין? • לסיפור המלא

בימים האחרונים הופץ ברשת סרטון המתעד יהודי שמוכר את המחלה ממנה הוא סובל לערבי בשם אבו עלא'. בסרטון נאה יהודי כשהוא מעביר לערבי 600 ש"ח במזומן ולאחר מכן הערבי אומר "אני קונה את המחלה של רפאל בן רחל תמורת 600 שקלים".

בוידאו: מעמד מכירת המחלה. (צילום: אבי בן ישראל)

פרסום הסרטון עורר לעג ברשת, אלא שמסתבר כי מקור הלעג בבורות וחוסר ידע. בירור קצר מעלה כי מדובר בסגולה שמופיעה כבר בספריהם של גדולי הדורות. כך לדוגמא כותב מרן חיד"א זיע"א בספרו 'ברית עולם': "שמעתי מאדם גדול שראה גוי שמכר החולי, והמוכר נתרפא, והקונה נלכד בחולי".

ואילו בשו"ת 'חתם סופר' (יו"ד ס' שלט) מובא ש"נשאל מאחד על דבר כהן שיש לו חולי נכפה, ונמצא בספר שיש לזה תרופה שיתן החולה את ידו ליד ערל מת, ויאמר לחש: "קח ממני החולי שאינו מזיק לך, ולי אתה מטיבו", וכבר ניסה אחד רפואה זו ונתרפא. והתירו ה"חתם סופר"".

יצוין כי בשטר מכירת חמץ לגוי יש שנהגו להוסיף: "הריני מוכר ומקנה לגוי כל חולי ומחלה שיש לי ולבני ביתי". בענין זה מעיד הרב חנניה צ'ולק: "כשנשאל רבי חיים קנייבסקי שליט"א אודות מה שכתבו באחרונים שאפשר למכור מחלה לגוי עם החמץ, וסיפרו לו שיש נוהגים כן במכירת חמץ, שכותבים בשטר המכר שמוכרים לגוי גם כל חולי וכל מכה, ושאלתיו מה נעשה אחרי הפסח כשחוזרים וקונים את החמץ מהגוי, היכן הולכת המחלה אז, והשיב שאין אנו לוקחים בחזרה את המחלות, רק את החמץ בלבד, ושאלו אם יכולים לעשות כן, והשיב שיכולים לעשות כן בלי חשש"

13 תגובות

בספר אוצר פלאות התורה על פרשת ויקרא מדבר הרבה על זה

מה שמעורר גיחוך זה שמפיצים את זה ברשת ואם זה יעזור עוד יהיה עלילת דם

JDN תעקבו ותעדכנו.

זה לא חכמה להפיץ ברשת

מרן רבי חיים קניבסקי שליט"א הורה למישהו למכור במכירת חמץ את מחלת ה"בצקת" שהיתה לו, ואכן עשה כך הוסיף את זה בשטר המכירה, והחולה התרפא.

אני אישית מכיר מישהו שנרפא לאחר שעשה כזה דבר.
אם כי, איננו יודעים אם זה מה שעזר, או כל התפילות שהתפללו עליו.

אם הגוי קונה את זה אז הגוי צריך לשלם ולא היודי

לדעתי, החילול ה' שנגרם בפרסום סירטון זה, וודאי אינו סגולה לרפואתו של אותו חולה…

מצויים איתי פרטים מדוייקים על אחד שבא לבקש רפואה למחלת בתו שחלתה במחלה הנוראה ל"ע ומרן הגרי"מ שכטער שליט"א הורה למכור זאת לערבי לשאלת הלה איזה ערבי? ענה הגרי"מ שליט"א למנקה של הכותל. הבאנו אפוא עדים כשרים והסבירו לגוי היטב את פרטי המקח כולל גם את כוחה העצום הלה לעג לכל הסיפור וקנה את המחלה. הבת הבריאה והקונה (אשר פרטיו ברורים ושמורים אצלנו) חלה ולאחר תקופה מת מייסוריו. לאחר כמה שנים חלה גם דודי ז"ל באותה מחלה עליתי אל הגרי"מ שליט"א ושאלתי אם לעשות כמעשהו בראשונה? אמר לי "פראביר (תנסה) אבער..{אבל} דארפסט גרויס רחמים ס'זאל העלפן ( אתה זקוק לרחמים מרובים שזה יעזור. ואכן נסיתי אצל ערבי אחד שקנה אבל אחר כך חזר וזרק לי את הכסף בפרצוף: תמות אתה וכל המשפחה שלך. אז צריך הרבה הרבה סייעתא דשמיא וברכת צדיק כדי שזה יעזור….

מפיצים ברשת רק מה שזה 'חכמה' ? כל דבר מעורר ענין וסקרנות מעלים לרשת בלי יותר מדי שיקולים…

פששש זה מדהים . והלוואי שיחקו המחלות בלי עסקים וכספים

אין הברכה שורה, אלא בדבר הסמוי מן העין

מי שמדבר שם וגם הסריט הוא אבי בן ישראל הידוע. אין עליו

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן