עשור לנפילתו של עמואל מורנו הי"ד • מדוע תמונתו עדיין אסורה לפרסום?

בדיוק לפני עשור נהרג עמנואל מורנו הי"ד - מי שהוגדר ע"י מפקדיו כ"חייל הטוב בעולם" - בפעולה בעומק לבנון • אלו תכונות הפכו אותו לאגדה בחייו ובמותו? ומה הסיבה שתמונתו אסורה עד היום לפרסום? • סיקור

בוידאו: חלק מהמעט שניתן לספר על עמנואל מורנו

מורנו נולד בצרפת, בן לסילביה ושלמה אילן מורנו, חוזרים בתשובה, שהיגרו למדינה שנים קודם לכן מצפון אפריקה. . כשהיה בן שנה עלו הוריו לישראל איתו ועם שלושת אחיו הגדולים. אח נוסף נולד בישראל. סבתו של מורנו, נינט, הייתה בין הנוסעים במטוס אייר-פרנס שנחטף לאנטבה בשנת 1976, ומידע שמסרה לאנשי הביטחון הישראליים, לאחר ששוחררה עם נתינים זרים, סייע בהכנת מבצע החילוץ, מבצע יונתן.

לאחר מספר שנות שירות בסיירת מטכ"ל יצא ללימודי משפטים במרכז הבינתחומי הרצליה ועבד במקביל בשירות הביטחון הכללי. בסיום לימודיו החל התמחות במשרד עורכי דין, אך לא השלימה אלא שב לצה"ל ולסיירת מטכ"ל, בה הגיע לדרגת סגן אלוף, שהיא דרגת מפקד הסיירת דאז והוענקה למורנו כדרגה אישית (כלומר שלא על פי תקן) על ידי ראש אמ"ן, אהרן זאבי-פרקש.

מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר הרצי הלוי תיאר את ייחודיותו כלוחם: "אם צה"ל הוא הצבא הטוב בעולם, וסיירת מטכ"ל היא היחידה הכי טובה בצה"ל, ועמנואל הוא הלוחם הכי טוב בסיירת מטכ"ל – אז עמנואל הוא הלוחם הכי טוב בעולם".

השר אבי דיכטר, אף הוא מיוצאי סיירת מטכ"ל, תיאר אותו כמי שהיה בחוד החנית של הסיירת או בלשונו "בסיירת של הסיירת". במהלך השנים הוכשר לתפקידים ייחודיים, שדרשו מיומנות וסיכון מעל ומעבר לאלו של לוחם יחידה "רגיל". בין השאר השתתף במבצע עוקץ ארסי, במהלכו נחטף מוסטפא דיראני מביתו שבלבנון בשנת 1994, וכן פיקד על המבצע לחילוץ נהג המונית אליהו גוראל שנחטף בידי פלסטינים בשנת 2003 והוחזק במרתף באזור רמאללה.

מורנו נהרג במלחמת לבנון השנייה לאחר שהפסקת האש נכנסה לתוקף, בפעולה באזור בעלבכ, בה הוביל כמאה לוחמים כשהם מחופשים לחיילי צבא לבנון. מורנו היה בעל הדרגה הגבוהה ביותר בין לוחמי הסיירת שפשטו על יעדי חזבאללה בגזרת בעלבכ. הידיעה על הפעילות דלפה לכלי התקשורת הלבנוניים ולחזבאללה, אך בחדר הפיקוד בקריה הוחלט להשלימה בכל זאת. לאחר שיעדי המשימה הושגו והכוח עשה דרכו חזרה, נתקל במארב של חזבאללה ומורנו, שעמד בראשו, נפגע ומת מפצעיו זמן קצר לאחר מכן.

מורנו התגורר במושב תלמים בחבל לכיש והשאיר אחריו אישה, מאיה, ושלושה ילדים. כל ארבעת אחיו שירתו ביחידות מובחרות ואחד מהם אף המשיך בדרכו ביחידה זו, עד לתפקיד בכיר, בדרגת סא"ל.

משפחתו הקימה עמותה בשם "בדרכי עמנואל". העמותה הקימה את ישיבת דרך עמי לחוזרים בתשובה, בראשות אחיו, הרב שמואל.

בפורים 2014 הוציא הזמר אודי דוידי את אלבומו השישי ובו שיר בשם "חמש שניות", העוסק בדברים שאמר מורנו על משמעות החיים, מספר שעות לפני יציאתו לפעולה שבה נהרג.

כאמור, תמונתו של עמנואל אסורה עד היום לפרסום, כשאפילו על נסיבות האיסור – נאסר להרחיב את הדיבור, מה שמלמד על רגישות התפקידים שביצע והשלכותיהם עד לימים אלו.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו