ח"כ מקלב האשים את שר התחבורה במליאת הכנסת: הקווים האלה התחילו לפעול במשמרת שלך תוך הפרת הסטטוס קוו באופן בוטה • במקביל, משרד התחבורה נעתר חלקית לדרישת התנועה למדינה יהודית ותיקן כ-20 קווים שגלשו לשבת בניגוד לחוק - מתוך 150 קווים הנוסעים בשבת

במסגרת שאילתות שהופנו לשר התחבורה ישראל כץ היום במליאת הכנסת, פנה אליו חבר הכנסת אורי מקלב בתלונה על הקווים הנוסעים תוך חילול השבת. חלקם מסיימים את נסיעותיהם לאחר כניסתה וחלקם מתחילים את מסלול נסיעתם לפני צאתה.

"מי שמאמין יודע כי יותר מאשר שאנחנו שומרים על השבת השבת שומרת עלינו, ישנם עשרות קווים אשר נוסעים בשבת בשנים האחרונות, הקווים האלה התחילו לפעול במשמרת שלך תוך הפרת הסטטוס קוו באופן בוטה" – האשים מקלב את שר התחבורה. צפו בדבריו:

בתוך כך, בהוראת הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה, תיקנו מפעילי התחבורה הציבורית נסיעות שגלשו לתוך השבת בכ-20 קווי תחבורה ציבורית. רוב הנסיעות הוקדמו ומקצתן בוטלו. התיקון נעשה בעקבות דרישה ששלחה התנועה למדינה יהודית לראש הרשות והמפקח על התעבורה, מאיר חן, לערוך בדיקה מקיפה לתיקון כל הקווים הגולשים לשבת, כך שהפרת החוק תיפסק.

התנועה למדינה יהודית, ארגון משפטי הפועל לחיזוק זהותה היהודית של המדינה, ציינה במכתבה התחייבות שניתנה לכנסת מצד הרשות, ולפיה סודרה מערכת הרישוי הממוחשבת כך שלא ניתן יהיה להזין בה נסיעות הגולשות לשבת בקווים שאינם מורשים לנוע בשבת. אולם בפועל, קווים רבים גלשו לשבת, כגון: קווים פנימיים ואזוריים בצפת, ברעננה וקווים בינעירוניים בהם רחובות-אופקים ונתניה-תל-אביב.

במכתב שנשלח דחתה התנועה את הניסיון של משרד התחבורה לגולל את האחריות על מפעילי התחבורה הציבורית, וכתבה כי האחריות לתכנן את לוחות הזמנים של הקווים הינה אחריות בלעדית של משרד התחבורה, והאחריות לוודא כי אין חריגות הינה באחריות המפקח על התעבורה.

בתנועה דורשים לקיים במקביל בירור בנושא במשרד התחבורה ולמצות את הדין עם האחראים להפרת החוק ברשות הארצית לתחבורה ציבורית. "לא ניתן לקבל את העובדה שמאז כניסת שעון החורף לתוקף, לפני כחודשיים וחצי(!), ועל אף ההתרעות החוזרות ונשנות בפני משרד התחבורה – לא ננקטה שום פעולה ברמת הבקרה והאכיפה אשר הובילה למיגור התופעה; החריגות לא תוקנו ולא פתחתם בהליך בירור ושימוע מול אף מפעיל שלשיטתכם הפר את הנחיות המשרד", נאמר במכתב שנשלח למאיר חן.

משפטני התנועה למדינה יהודית אומרים כי הקווים שתוקנו הם טיפה בים, ועדיין נותר לתקן כ-150 קווים אחרים, שאינם קווי "סטטוס-קוו", הגולשים לשבת בניגוד לחוק: "בשנים האחרונות זינק מספר הנסיעות בשבת במאות אחוזים. שורש הבעיה נעוץ במדיניות חדשה של משרד התחבורה הפוגעת בזהותה היהודית של המדינה. לקחו את החוק לצמצום תחבורה ציבורית בשבת וסילפו אותו כך שיכשיר נסיעות שהיו אסורות. בירושלים לבדה יש כ-30 נסיעות שמגיעות לעיר אחרי כניסת השבת. פקידי המשרד איבדו את הצפון, תרתי משמע, והיום יש ערים כמו כרמיאל, מעלות ונצרת עילית שבהן שבת נהפכה לחול".

הם הדגישו כי "ההיתרים החריגים בתקנת התעבורה נועדו רק לתקופת הקיץ בה שבת יוצאת מאוחר. כך לדוגמה, תקנת התעבורה מאפשרת הפעלת קווים ליישובי ספר. הסיבה לכך היא שבעבר היה מסוכן לבצע נסיעות מוקדמות בשעות החשיכה, ולכן הן הוקדמו לשעות האור. משרד התחבורה נושא לשווא את הנימוק הבטחוני כדי להתיר נסיעות אחרי כניסת השבת. ברוך השם, מפקדי צה"ל מקפידים שרוב החיילים ייצאו לחופשה כבר ביום חמישי, ומעט החיילים שמשוחררים ביום שישי יוצאים כבר בשעות הבוקר המוקדמות באופן שמאפשר להם להגיע לבתיהם כמה שעות לפני כניסת השבת. הדבר הזה מעוגן בפקודות הצבא".

בימים אלה נידונה בבג"ץ עתירה שהגישה התנועה למדינה יהודית לשמירת השבת במגרשי הכדורגל. במקביל, התנועה שוקדת על הכנת עתירה לבית משפט, שתחייב שמירת שבת גם בתחבורה הציבורית, כפי שמורה החוק.